به روز شده:  11:18 گرينويچ - جمعه 21 ژانويه 2011 - 01 بهمن 1389

سیاست ایران

گفت و گوی جمشید برزگر، سعید رضوی فقیه و مهدی خلجی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در یک ماه گذشته، دو رویداد در آفریقا سوالات بسیاری را برای ایرانیان مطرح کرد و موجب شد تا آنان با مقایسه تحولات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران با این رویدادها، پرسش هایی را مطرح کنند.

رویداد نخست به نحوه واکنش جامعه جهانی به انتخابات ریاست جمهوری در ساحل عاج مربوط می شد. غرب و نیز بسیاری از کشورهای آفریقایی، از جمله کشورهای عضو جامعه کشورهای غرب آفریقا، لوران باگبو، رهبر ساحل عاج را به تقلب در انتخابات متهم کردند و به تندی نسبت به او واکنش نشان دادند تا آنجا که حتی از احتمال اقدام نظامی برای برکناری لوران باگبو و انتقال قدرت به رقیب انتخاباتی او، آلاسان واتارا سخن به میان آمد.

این واکنش، برای مخالفان دولت ایران این سوال را مطرح کرد که چرا به زعم آنان، جامعه جهانی واکنش مشابهی به دولت ایران در پی برگزاری انتخاباتی مناقشه آمیز نشان نداد.

اما رویداد دوم بحث های به مراتب گسترده تری را در پی داشت. در پی بروز تظاهرات ضد دولتی در تونس، زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری تونس، پس از 23 سال رهبری بلامنازع، به طور ناگهانی قدرت و کشور را ترک کرد.

به این ترتیب، تظاهراتی که ابتدا بر محور اعتراض به بیکاری و گرانی شکل گرفته بود، اهداف و سمت و سوی سیاسی و آزادیخواهانه پیدا کرد و از سوی بسیاری از ناظران نام انقلاب به خود گرفت.

این تحول که به ويژه در جهان عرب بی سابقه قلمداد شده، در پرسشی مختصر برای ایرانیان مخالف دولت به تحولات ایران پیوند خورد:" چرا تونس تونست و ایران نتونست."

اما این تنها، مخالفان دولت ایران نبودند که به رویدادهای تونس توجه نشان دادند. همزمان رهبران ایران و رسانه های نزدیک به دولت نیز روایت متفاوت خود از این تحولات را ارایه کردند.

در مقایسه ایران و تونس به رغم همه تفاوت های موجود بین دو جامعه و ساختار سیاسی دو کشور، در ایران چه کسی باید یا می تواند از تحولات تونس درس بگیرد؟

در برنامه این هفته پژواک این موضوعات در گفت و گوی جمشید برزگر، سعید رضوی فقیه، تحلیلگر سیاسی نزدیک به اصلاح طلبان در ایران و مهدی خلجی، پژوهشگر موسسه مطالعات خاور نزدیک واشنگتن بررسی شده است.

*****

برنامه رادیویی پژواک به بررسی رویدادها و مباحث مختلفی در حوزه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران اختصاص دارد. شما می توانید این برنامه را هر جمعه صبح و شنبه شب در نیمه دوم برنامه های رادیویی ما بشنوید.

شما همچنین می توانید این برنامه را از وبسایت ما نیز بشنوید و از طریق همین سایت دیدگاه ها و نظرات خود را در باره برنامه یا سخنان میهمانان برنامه به این نشانی بفرستید:

pezhwak@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.