مذاکرات استانبول شنبه از سرگرفته می شود

Image caption بر اساس گزارش ها کاترین اشتون از سعید جلیلی خواسته که به طور جداگانه با نماینده آمریکا مذاکره کند

دومین روز مذاکرات اتمی نمایندگان گروره ۱+۵ با ایران روز شنبه در استانبول ترکیه برگزار می شود. بر اساس گزارش ها گفتگوهای روز جمعه طرفین نتیجه ملموسی به بار نیاورد.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش می دهد طرفین توافق کرده اند از ساعت ۹:۳۰ دقیقه صبح شنبه به وقت محلی گفتگوها را از سر بگیرند.

یک مقام ایرانی در مصاحبه با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) فضای مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده است.

ابوالفضل ظهره وند معاون رسانه ای دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران پیش بینی کرده که مذاکرات تا عصر شنبه ادامه یابد.

ایرنا به نقل از وی می نویسد: "به هیچ عنوان در این دور از مذاکرات صحبتی درباره غنی سازی صورت نگرفته و حقوق هسته ای کشورمان نیز موضوع بحث نبوده است."

سرپرستی هیات ایرانی در استانبول به عهده سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور است.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز مذاکره کننده ارشد از سوی گروه ۱+۵ است.

برخی منابع دیپلمایتک غربی به خبرگزاری ها گفته اند که خانم اشتون از آقای جلیلی خواسته است که به طور جداگانه با ویلیام برنز نماینده آمریکا در این مذاکرات دیدار کند.

مقام های ایرانی در این خصوص اظهاری نظر نکرده اند.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست می نویسد هیات ایرانی از گروه ۱+۵ خواسته است که پیش از هر اقدامی تحریم های بین المللی علیه این کشور بر طرف شود اما این گروه تعیین پیش شرط از سوی ایران را رد کرده است.

موضوع مبادله ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با سوخت هسته ای مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران، موضوعی بود که هر دو طرف نشانه هایی از علاقه مندی برای گفتگو در مورد آن نشان داده بودند.

اما یک دیپلمات غربی که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت که ایران در مذاکرات استانبول برای چنین مبادله ای دو شرط مطرح کرده است: به رسمیت شناختن حق ایران برای غنی سازی اورانیوم و لغو تحریم های بین المللی.

به گفته این دیپلمات، درخواست های ایران رد شده است.

گروه ۱+۵ که سرپرستی تلاش های بین المللی برای حل مساله هسته ای ایران را برعهده گرفته، از کشورهای عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل - آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه - همراه با آلمان و نماینده اتحادیه اروپا تشکیل یافته است.

علی آهنی، معاون اروپای وزارت امور خارجه، علی باقری، معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل، ابوالفضل ظهره وند، معاون رسانه ای دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و حمیدرضا عسگری، مشاور حقوقی سازمان انرژی اتمی ایران از دیگر اعضای هیات اعزامی جمهوری اسلامی به اجلاس استانبول هستند.

کشورهای عضو گروه ۱+۵ همواره خواستار آن بوده اند که ایران به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل، شامل تعلیق برخی از برنامه های اتمی خود به خصوص غنی سازی اورانیوم، عمل کند اما ایران، با غیرقانونی خواندن این مصوبات، بر ادامه فعالیت در این زمینه تاکید گذاشته است.

مطالب مرتبط