گروگان های سابق آمریکا در ایران، گردهم آمدند

بروس لینگن
Image caption بروس لینگن، کاردار سابق آمریکا در میان شرکت کنندگان در گردهمایی وست پوینت بود

گروهی از گروگان های سابق آمریکا در ایران، در سی امین سالگرد آزادی خود در یک دانشگاه نظامی در ایالت نیویورک گردهم آمده اند.

چهارده نفر از دیپلمات ها و کارکنان سابق سفارت ایالات متحده در تهران که در جریان حمله دانشجویان پیرو خط امام به این سفارتخانه در سال ۱۳۵۸ به گروگان گرفته شده بودند، روز جمعه در میان استقبال بیشتر از چهارهزار دانشجوی افسری در دانشگاه نظامی وست پوینت گردهم آمدند.

آنها قرار است در طول تعطیلات آخر هفته، ضمن تجدید دیدار با هم، با شرکت در جمع دانشجویان وست پوینت درباره تجربه و خاطرات خود از حادثه حمله به سفارت آمریکا صحبت کنند.

پنجاه و دو گروگان آمریکایی پس از ۴۴۴ روز بازداشت در ایران در بیستم ژانویه ۱۹۸۱ به کشورشان برگشتند.

بازگشت آنها با پایان دوره ریاست جمهوری جیمی کارتر و ورود رونالد ریگان به کاخ سفید همزمان بود.

علاوه بر گروگان های سابق، ۵ نفر از نظامیان شرکت کننده در عملیات چنگال عقاب نیز در گردهمایی دانشگاه وست پوینت حاضر بودند.

این عملیات که به دستور جیمی کارتر و با هدف آزادسازی گروگان ها صورت گرفت، به علت توفان شن در بیابان طبس با شکست مواجه و به مرگ هشت نظامی آمریکایی منجر شد.

بروس لینگن، کاردار سابق آمریکا که در مراسم روز جمعه در وست پوینت حضور داشت، در پاسخ به ابراز احساسات دانشجویان این دانشگاه گفت: "نمی توانم (این لحظه را) شرح دهم. احساسات خیلی زیاد است. همه ما احساساتی شده ایم."

آقای لینگن روبان زردی را به سینه داشت که بر روی آن نوشته بود: "گروگان ها را آزاد کنید."

در زمان بازداشت گروگان ها در ایران، مردم آمریکا با روبان های زرد همبستگی خود را با آنها و خانواده هایشان نشان می دادند.

گروگان های سابق آمریکا پس از بازگشت به این کشور چند روزی در وست پوینت اقامت داشتند.