به روز شده:  11:56 گرينويچ - 30 ژانويه 2011 - 10 بهمن 1389

ادبیات جهان

گفتگو با قاضی ربیحاوی درباره تاثیر رواج گفتمان ضد جنگ بر گسترش صلح

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

قاضی ربیحاوی، متولد ۱۳۳۵در آبادان، نویسنده ایرانی مقیم لندن است.

از او به عنوان یکی از پیشگامان خلق آثار ضد جنگ در ایران یاد می شود.

زندگی و آثارش با جنگ عجین شده و به نظر می رسد تلاش او برای پرهیز از حضور در 'منطقه جنگی' هنوز بی ثمر مانده است.

هنگامی که پس از کشمکش های جوانی، بالاخره به خدمت سربازی رفت، برای مقابله با شورش های خیابانی پایتخت در سال ۱۳۵۷ به تهران اعزام شد. اما او که نمی خواست به هیچکس آزاری برساند، در تصمیمی آنی، اسلحه خود را به هم‌قطاری‌هایش سپرد و فرار کرد.

از تهران پر التهاب به آرامش 'لب کارون' بازگشت.

اما شاید نمی دانست در روزگاری که خرید و فروش اسلحه دومین تجارت پرسود پس از تجارت نفت است، از جنگ گریزی نیست. اگر هم با تغییر جغرافیای محل زندگی بتوان از جنگ گریخت، جغرافیای جدید نباید دست کم منطقه ای نفت خیز باشد.

قاضی ربیحاوی

آقای ربیحاوی از پانزده سال پیش در لندن زندگی می کند

جنگ میان عراق و ایران، یکبار دیگر خشونت همگانی را به محله زندگی قاضی جوان آورد و او که بتازگی داستان نویسی را جدی تر گرفته بود، بخاطر تلاش دوباره اش برای جلوگیری از خشونت به زندان افتاد.

داستان هنگامی که دود آتش جنگ در آسمان دهکده شد (۱۳۵۹) زمانی منتشر شد که بیشتر آثار در مدح سلحشوری و در ستایش جنگ بود و به همین خاطر آقای ربیحاوی برای ۹ ماه به زندان رفت و آثارش هم برای سالها، مجوز انتشار نگرفتند.

به گفته خودش، روحیه ضد جنگ بسیار پیشتر از انقلاب اسلامی او را به میانه میدان کشیده بود و همراه با گروه های مخالف جنگ ویتنام، به خیابان ها رفته و کوشیده بود که با "رواج عشق تب جنگ را بخواباند".

شاید هم شکست نسل بیتلزها و هیپی ها در همان سالها بود که هنوز او را با نظریه "رواج عشق برای پرهیز از جنگ" کاملا آشتی نداده و می گوید "نباید به یک حضور در یک اعتراض خیابانی بسنده کرد."

حفره،نخل و باروت، لبخند مریم، خاطرات یک سرباز و بسیاری از دیگر آثار او نظیر گل های داوودی (فیلمنامه) همگی یا جنگ را به عنوان محور اصلی با خود دارد و یا خراش هایی از جنگ بر ذهن قهرمانان آن نقش بسته است.

آقای ربیحاوی از پانزده سال پیش در لندن زندگی می کند.

در همان سالهای نخست مهاجرتش از ایران، نمایشنامه ای از او با عنوان نگاه کن اروپا که همزمان شده بود با زندانی شدن فرج سرکوهی (نویسنده و منتقد ادبی)، با حمایت هرولد پینتر، نویسنده برجسته بریتانیایی و برنده جایزه نوبل ادبیات، در چند شهر اروپایی و نیویورک بروی صحنه رفت و آقای پینتر یکی از نقش های اصلی آن نمایشنامه را بازی کرد.

از هنگام مهاجرت به لندن تلاش کرده است که روحیه خشونت پرهیزش را در آثاری "جهانشمول" تزریق کند؛ اگر چه هنوز هم در جغرافیایی زندگی می کند که تاریخش با جنگ عجین شده است.

خلاصه ای از گفتگو با قاضی ربیحاوی را ببینید درباره "تاثیر رواج گفتمان ضد جنگ بر گسترش صلح".

این ویدئو با عکس هایی از آلفرد یعقوب زاده (عکاس ایرانی مقیم پاریس) و کاوه گلستان (عکاس ایرانی ۱۳۲۹ -۱۳۸۲) درباره جنگ عراق و ایران همراه است و موزیک متن آن نیز برگرفته از اثر مشترک کیهان کلهر، موسیقیدان ایرانی و نوازنده برجسته کمانچه و شجاعت حسین خان، استاد آواز و نوازنده سیتار اهل هندوستان است. فلیمبرداری و تدوین این کار توسط امید صالحی انجام شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.