به روز شده:  16:55 گرينويچ - شنبه 22 ژانويه 2011 - 02 بهمن 1389

پرونده هسته ای ایران

مذاکرات استانبول میان ایران و گروه ۱+۵ بدون پیشرفت پایان یافت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گفتگوهای دو روزه میان ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ در شهر استانبول ترکیه بدون نتیجه پایان یافت.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار اعزامی بخش فارسی بی بی سی به محل مذاکرات می گوید که کاترین اشتون، مذاکره کننده ارشد گروه ۱+۵ در یک کنفرانس خبری گفت: "ایران برای لغو تحریم های بین المللی و نیز برای ادامه چرخه سوخت هسته ای شرایطی تعیین کرد، اما ما نتوانستیم این شرایط را قبول کنیم زیرا ایران برای لغو تحریم ها باید اعتماد ما را به دست بیاورد."

خانم اشتون که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست، گفت از اینکه ایران برای رسیدن به هر گونه توافقی، شرایطی را تعیین کرده، "مایوس" شده است.

در همین حال، سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران در کنفرانس مطبوعاتی پس از پایان گفتگوهای استانبول، از امکان شکل گیری همکاری هسته ای بین ملت های جهان صحبت کرد و گفت که ایران آماده همکاری در عرصه های مشترک است.

آقای جلیلی گفت: "گفتگو باید بر اساس یک منطق مشترک و احترام به حقوق ملت ها و اجتناب از مقابله با حقوق ملت ها صورت بگیرد و همکاری حول موضوع هسته ای ضروری است".

وی گفت که ایران آماده است در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، ایمنی هسته ای، ساخت نیروگاه و فعالیت هایی که ملت ها بتوانند از انرژی صلح آمیز هسته ای امکان بهره برداری داشته باشند، همکاری کند.

وی همچنین گفت که هیات ایرانی هیچگونه گفتگوی مستقلی با هیات آمریکایی نداشته است.

پیشتر، برخی منابع دیپلماتیک غربی به خبرگزاری ها گفته بودند خانم اشتون از آقای جلیلی خواسته بود که به طور جداگانه با ویلیام برنز، نماینده آمریکا در این مذاکرات دیدار کند.

تحلیل

مذاکره کنندگان ایران و گروه ۱+۵ از به کار بردن این واژه پرهیز دارند، اما واقعیت این است که مذاکرات دو روزه استانبول "شکست" خورده است. شکست به این معنا که هیچ یک از طرفین به خواسته های خود نرسیده، مواضع دو طرف تعدیل نشده و بر خلاف دور قبلی مذاکرات در ژنو، قراری هم برای دور بعدی گفت‌وگوها گذاشته نشده است.

نماینده ایران در پاسخ به سوالی در این مورد که آیا زمان و محلی برای مذاکرات بعدی تعیین شد یا نه، اظهار امیدواری کرد که غرب بتواند با پیدا کردن نقاط مشترک، گفتگوها را ادامه دهد.

خانم اشتون نیز در این مورد گفت: "برای نشست بعدی برنامه ریزی نکرده ایم، اما اگر ایران بخواهد مذاکرات ادامه پیدا کند، ما همچنان مایل به ادامه گفتگوها هستیم و درها همچنان باز است".

یک مقام ایرانی به خبرگزاری رویتر گفته است که طرفین، گفتگوهای بیشتری خواهند داشت اما در مورد زمان و محل آن هیچ تصمیمی اتخاذ نشده است.

در گفتگوهای استانبول، طرف غربی نوع جدیدی از تبادل سوخت را پیشنهاد داد و ایران در صدد بحث در باره موضوع خلع سلاح بود.

نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ (متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان) صبح و بعد از ظهر روز جمعه هم با یکدیگر مذاکره کرده بودند.

خبرنگار بخش فارسی بی بی سی می گوید که در آغاز دومین روز از گفتگوها، نمایندگان اعضای گروه وین متشکل از فرانسه، روسیه و آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اتمی، جهت هماهنگی بیشتر برای ادامه گفتگوها با ایران، با هم دیدار کردند.

به نوشته مطبوعات ترکیه، دیشب احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه به طور جداگانه با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سعید جلیلی، رئیس هیات نمایندگی ایران دیدار کرد و با وساطت آقای داوود اوغلو، سعید جلیلی و کاترین اشتون مجددا با هم دیدار داشتند.

خبرنگار ما می گوید با اینکه گفته می شد ترکیه فقط میزبان این مذاکرات خواهد بود، به نظر می رسد که عملا نقش واسطه را هم ایفا کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در این مورد به خبرنگار ما گفت: "تا کنون هر یک از طرفین که خواهان دیدار با ما بودند و در اتاق احمد داوود اوغلو را زدند، ما با چای و قهوه از آنها پذیرایی کرده ایم و با آنها به صحبت دوستانه نشسته ایم."

علی آهنی، معاون اروپای وزارت امور خارجه، علی باقری، معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل شورای عالی امنیت ملی، ابوالفضل ظهره وند، معاون رسانه ای دبیرخانه این شورا و حمیدرضا عسگری، مشاور حقوقی سازمان انرژی اتمی ایران اعضای هیات اعزامی جمهوری اسلامی به اجلاس استانبول بودند که ریاست آن را آقای جلیلی به عهده داشت.

کشورهای عضو گروه ۱+۵ همواره خواستار آن بوده اند که ایران به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل، شامل تعلیق برخی از برنامه های اتمی خود به خصوص غنی سازی اورانیوم، عمل کند اما ایران، با غیرقانونی خواندن این مصوبات، بر ادامه فعالیت در این زمینه تاکید کرده است.

کشورهای غربی، ایران را به تلاش برای تولید سلاح هسته ای متهم می کنند، اما ایران ضمن رد این اتهام، تاکید می کند که برنامه هسته ای این کشور اهدافی کاملا صلح آمیز دارد.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.