توضیح شورای نگهبان در باره موضع‌گیری اخیر جنتی

کدخدایی
Image caption سخنگوی شورای نگهبان گفته است که رسانه‌ها سخنان آقای جنتی را "نادرست" نقل کرده اند

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در ایران در باره موضع گیری اخیر احمد جنتی، دبیر این شورا، در مورد شرکت اصلاح طلبان در انتخابات توضیحات تازه ای داده است.

آقای کدخدایی گفته است که اظهارات آقای جنتی "خطاب به گروه های سیاسی و جناح های موجود در جامعه نبوده است."

اشاره آقای کدخدایی به اظهارات سه هفته پیش آقای جنتی است که طی آن گفته بود نیازی به حضور اصلاح طلبان و معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، در انتخابات نیست.

سخنان دبیر شورای نگهبان واکنش به شرایطی تعبیر شد که محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، برای شرکت اصلاح طلبان در انتخابات مطرح کرده بود. او "آزادی زندانیان سیاسی"، " تامین شرایط انتخابات سالم و آزاد" و "پایبندی همگان به قانون اساسی" را از شروط شرکت اصلاح طلبان در انتخابات آینده در ایران دانسته بود.

آقای کدخدایی در پاسخ به یک خبرنگار که گفته است واکنش آقای جنتی می تواند وجود شائبه جهت گیری سیاسی را در نگاه دبیر شورا تقویت کند، این ادعا را رد کرده و گفته است که اظهارات آقای جنتی از سوی یک خبرگزاری به صورت "نادرست" نقل شده است. آقای کدخدایی از این رسانه نام نبرده است.

تلاش برای تغییر برداشت عمومی

در هفته های گذشته انتقاداتی از سوی چند چهره اصلاح طلب و میانه رو نسبت به موضع گیری آقای جنتی مطرح شده بود، اما اظهارات تازه آقای کدخدایی نخستین تلاش شورای نگهبان برای تغییر دادن برداشت عمومی از سخنان دبیر شورای نگهبان است.

در پی سخنان آقای جنتی، این استنباط در میان گروه های سیاسی ایران تقویت شد که نظر شورای نگهبان این است که به اصلاح طلبان اجازه حضور در انتخابات پارلمانی آینده داده نشود.

نهمین دوره انتخابات مجلس ایران در اواخر سال آینده خورشیدی برگزار خواهد شد.

در سال های اخیر رد صلاحیت تعدادی از داوطلبان شرکت در انتخابات توسط شورای نگهبان، از سوی منتقدان به مثابه ابزاری برای تعیین چارچوب سیاسی انتخابات و محدود کردن آزادی انتخابات تلقی شده است.

سخنگوی شورای نگهبان نظر آقای جنتی مبنی بر این که نیازی به شرکت اصلاح طلبان در انتخابات نیست را پاسخی به آقای خاتمی تلقی کرده و این موضع گیری را تکرار کرده که "کسانی که در فتنه سال گذشته به هر دلیلی نقش داشته اند انتظار نداشته باشند که شورای نگهبان برایشان فرش قرمز پهن کند."

توضیح در باره خطبه های نماز جمعه

در هفته های گذشته و در پی موضع گیری آیت الله جنتی، چهره های سیاسی عمده اصولگرا از نظر آیت الله جنتی حمایت کرده و از این نظر استقبال کردند که نیازی به حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست. اما این توضیحات آقای کدخدایی بار دیگر نشان می دهد که شورای نگهبان در معرض انتقادات در باره سوگیری سیاسی به نفع اصولگرایان است.

آقای کدخدایی گفته است که "شورای نگهبان از اختلاف سلیقه ها استقبال می کند و تنها رفتار افراد را ملاک قرار می دهد."

همچنین اقای کدخدایی از اظهار نظر در باره رد یا تایید صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی خودداری کرد. آقای رحیم مشایی رئیس دفتر رییس جمهوری ایران است که در ماه های گذشته در برخی از محافل سیاسی ایران از او به عنوان کاندیدای مورد نظر جناح نزدیک به دولت برای انتخابات آینده ریاست جمهوری نام برده می شود.

آقای کدخدایی گفته است که شورای نگهبان پس از ثبت نام افراد در باره آن ها اظهار نظر خواهد کرد.

این اظهارات آقای کدخدایی در حالی مطرح می شود که موضع گیری تند چهره های عمده اصولگرا در برابر شروط مطرح شده از سوی آقای خاتمی دور نمای نوعی بن بست را بر فضای فعالیت های زودهنگام انتخاباتی ایجاد کرده بود که عمدتا از سوی اصولگرایان دنبال می شد.

مطالب مرتبط