سعید جلیلی: بلر باید پاسخگو باشد

Image caption آقای جلیلی گفته است که تونی بلر به عنوان یکی از موافقان حمله به عراق، باید پاسخگوی جامعه بین‌الملل باشد

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که تونی بلر، نخست‌وزیر اسبق بریتانیا، باید به دلیل اشغال عراق، در مقابل جامعه بین‌الملل پاسخگو باشد.

آقای جلیلی، در واکنش به اظهارات روز گذشته تونی بلر، نخست وزیر اسبق بریتانیا، گفت که چون اشغال عراق، بدون اجازه شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام شده است، آقای بلر به عنوان یکی از افراد موافق با حمله به این کشور، باید پاسخگوی جامعه بین‌الملل باشد.

او اضافه کرده است که نباید "محاکمه آقای بلر" فقط به دادگاهی در بریتانیا محدود شود.

با این حال، آقای جلیلی حاضر به اظهارنظر در باره هشدار تونی بلر در‌باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران نشد.

آقای بلر، روز جمعه، اول بهمن ماه (۲۱ ژانویه)، گفت که برای متوقف کردن برنامه اتمی ایران، در صورت نیاز باید به زور متوسل شد.

او که برای دومین بار در برابر "کمیته چلیکات در مورد جنگ عراق" حاضر شده بود، در پاسخ به سوال‌های اعضای این کمیته، هرگونه ارتباط میان جنگ عراق و تصمیم ایران برای پیش بردن برنامه هسته‌ایش را رد کرد، ولی نقش ایران را در منطقه منفی خواند و خواهان قاطعیت بیشتر کشورهای غربی در برابر آن شد.

آقای بلر گفت: "آنها به تروریسم خود ادامه می‌دهند. آنها به بی‌ثبات کردن منطقه و تلاش برای به دست آوردن سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهند."

او تصریح کرد: "آنها به این کار ادامه می‌دهند مگر این که با قاطعیت لازم و در صورت نیاز، با نیروی نظامی مواجه شوند."

کمیته تحقیق چیلکات مامور کشف واقعیت‌ها درباره تمام جنبه‌های تصمیم‌گیری دولت آقای بلر برای پیوستن به آمریکا در حمله نظامی سال ۲۰۰۳ میلادی به عراق است، اما کار این کمیته جنبه حقوقی یا قضایی ندارد و نمی تواند به محکومیت افراد منجر شود.

آقای بلر سال گذشته برای اولین بار در برابر کمیته تحقیق در مورد جنگ عراق حاضر شد و با قاطعیت، از تصمیم خود برای پیوستن به طرح آمریکا برای حمله به عراق دفاع کرد.

کمیته چیلکات در بریتانیا به دستور گوردون براون، نخست وزیر سابق بریتانیا، تشکیل شد و بر اساس گزارش‌ها، به‌رغم برخی اختلاف‌نظرها در مورد نحوه گزینش اعضای آن، نشان داده که به دنبال کشف واقعیات است.

مطالب مرتبط