پاسخ علی لاریجانی به انتقاد جنتی از نمایندگان مجلس

علی لاریجانی
Image caption علی لاریجانی می گوید که اظهارات احمد جنتی "از سر دلسوزی" بوده، اما کسی نمی تواند حق نمایندگان مجلس را از آنها سلب کند

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران می گوید که طرح سوال از وزیران و رئیس جمهوری حق نمایندگان است و کسی نمی‌تواند مانع این کار آنها شود.

آقای لاریجانی امروز ۲ بهمن (۲۲ ژانویه) در مصاحبه با ایسنا تاکید کرد که "اگر نمایندگان واقعا قصد اصلاح مساله‌ای را داشته باشند"، طبق قانون اساسی حق سوال و استیضاح وزرا را خواهد داشت.

رئیس مجلس این سخنان را در پاسخ به اظهارات دو هفته پیش احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان گفته است که در خطبه های نماز جمعه تهران، از نمایندگان مجلس به خاطر احضار پی در پی وزرا به مجلس در هنگام اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها انتقاد کرده بود.

در پی انتشار سخنان آقای جنتی، تعدادی از نمایندگان مجلس و از جمله احمد توکلی، علی مطهری و رضا اکرمی نمایندگان تهران، با متهم کردن دولت محمود احمدی نژاد به تخلف از قانون، به رد سخنان دبیر شورای نگهبان پرداختند.

آقای اکرمی، نماینده اصولگرای تهران و عضو جامعه روحانیت مبارز، در پاسخ به آقای جنتی گفت که در ایران "هر روز مسائل حساس" وجود دارد و نمی شود به بهانه حساسیت شرایط کشور، نمایندگان را از نظارت بر دولت باز داشت.

آقای مطهری هم با اشاره به خودداری رئیس جمهوری از اجرای مصوبه مجلس در مورد کمک مالی به متروی تهران، خطاب به آقای جنتی گفت: "تعلق خاطر حضرت عالی به برخی اشخاص نباید شما را از جاده حق و انصاف خارج کند. اگر جناب عالی به عدم اجرای قانون مترو توسط دولت اعتراض نمی‌کنید، دست کم مجلس را نیز تضعیف و تحقیر نفرمایید."

پیش از آن، احمد توکلی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهش های مجلس شواری اسلامی، در پاسخ به انتقادات آقای جنتی گفته بود که اگر دولت انتظار دارد که وزرایش کمتر به مجلس کشیده شوند، باید "منضبط تر" عمل کند.

علی لاریجانی در گفت ‌وگوی امروز خود با ایسنا گفته که به عقیده او آقای جنتی اظهارات خود را در مورد طرح سوال نمایندگان از وزرا، "از روی دلسوزی" بیان کرده است، اما "نمایندگان به دلیل این که مشکلات مردم را از نزدیک می‌بینند و می‌خواهند آن را حل کنند، ممکن است درصورت نبود راه‌های دیگر، از سوال استفاده کنند و کسی هم نباید جلوی آنها را بگیرد".

رئیس مجلس شورای اسلامی، همچنین با اشاره به حق سوال نمایندگان از رئیس جمهوری، تاکید کرده است: "نص قانون اساسی این اختیار را به مجلس داده و تاریخ مجلس پس از انقلاب نشان داده که نمایندگان از این ابزار استفاده کرده‌اند".

آقای لاریجانی یک ماه و نیم پیش نیز در همین زمینه اظهار داشته بود که سوال از رئیس‌جمهوری جزو حقوق نمایندگان است و او نمی‌تواند به عنوان رئیس مجلس، نمایندگان را "از حقوقشان منصرف کند".

مطالب مرتبط