به روز شده:  20:58 گرينويچ - شنبه 22 ژانويه 2011 - 02 بهمن 1389

مجلس ایران

واکنش قالیباف به مخالفت با سفر وی به آمریکا

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محمدباقر قالیباف شهردار تهران، با خودداری از پاسخ دادن به سوالی در مورد علت "مخالفت" با حضور وی در مراسم تقدیر از شهرهای موفق جهان از نظر توسعه سیستم حمل و نقل، گفت چیزی که اهمیت دارد آن است که شهرداری تهران "با همه مشکلاتی که دارد توانسته این افتخار را کسب کند".

انتشار اظهارات امروز ۲ بهمن (۲۲ ژانویه) آقای قالیباف توسط خبرگزاری ایسنا، یک روز پس از آن صورت می گیرد که خبرگزاری فارس نوشته بود که وزارت امور خارجه ایران، با سفر محمدباقر قالیباف و هیات همراه وی به واشنگتن برای دریافت یک جایزه بین‌المللی در زمینه حمل و نقل مخالفت کرده است.

هنوز منبع دیگری خبر دیروز فارس را، که به نقل از "یکی از مسئولان شهری" به چاپ رسیده بود، تایید نکرده است.

روزنامه تهران امروز، نزدیک به محمد باقر قالیباف، امروز با متهم کردن برخی مقام های دولتی به "برخورد سیاسی" با شهرداری تهران و انتقاد از "قربانی‌شدن منافع ملی در پای سلایق جناحی"، نوشته است: "چنین برخوردهایی در حوزه سیاست داخلی قابل انتظار بوده و هست، ولی تسری و تعمیم دهی آن به بیرون از مرزها، امری نبود که قابل انتظار و پیش‌بینی باشد."

نامه شهرداری برای اعزام 'حداقل یک نماینده'

خبرگزاری فارس دیروز نوشت که وزارت امور خارجه ایران، با سفر محمدباقر قالیباف و هیات همراه وی به واشنگتن برای دریافت یک جایزه بین‌المللی در زمینه حمل و نقل مخالفت کرده است

محمد باقر قالیباف در بخش دیگری از سخنان امروز خود گفت: "سازمان حمل و نقل جهانی و سازمان ملل متحد هر سال در بررسی‌های خود شهرهایی را که از نظر اقدامات حمل و نقلی، رتبه مناسبی را به دست آورده و اقدامات موثری را انجام داده‌اند، به عنوان شهرهای نمونه انتخاب می‌کند و شهر تهران نیز امسال جزو پنج شهر منتخب بوده است."

وی افزود: "روز دوشنبه این هفته در مراسمی برترین شهر از بین این پنج شهر انتخاب می‌شود و طی آن برای شهردار منتخب هر شهری که مقام اول را کسب می‌کند، طبق روال همیشگی مراسمی را برگزار می‌کنند."

وی در پاسخ به این سوال که آیا نماینده ای از شهرداری تهران در مراسم پیش رو حضور خواهد داشت یا نه، پاسخ داده که شهرداری در تلاش است تا حداقل یک نماینده را به این مراسم اعزام کند.

منبع خبری گفتگو کننده با خبرگزاری فارس نیز در اظهارات دیروز خود، از ارسال نامه ‌ای از سوی شهردار تهران به نهادهای مسئول برای درخواست اعزام یک نفر برای دریافت جایزه بین المللی حمل ونقل خبر داده بود.

این "مسئول شهری" با ذکر اینکه "آقای قالیباف خودشان نمی‌خواستند به این سفر بروند"، گفته بود: "قرار بود هیاتی به این سفر اعزام شود که اسم آقای قالیباف نیز در این هیات وجود داشت، اما زمانی که وزارت خارجه با این سفر مخالفت کرد، شهردار تهران اعلام کرد یک نفر به نمایندگی از شهرداری تهران به این سفر برود و این جایزه بین المللی را دریافت کند."

به گفته مقام های شهرداری تهران، این شهر به همراه گوانگجو در چین، لیون در مکزیک، نانت در فرانسه و لیما پایتخت پرو، به عنوان یکی از ۵ شهر نامزد دریافت جایزه حمل و نقل پایدار جهان در سال ۲۰۱۱ انتخاب شده است.

سابقه اختلاف

دولت و مجلس ایران از حدود یک سال پیش، بر سر میزان کمک دولت به سیستم حمل و نقل عمومی تهران درگیر اختلاف نظری شدید بوده اند.

روزنامه تهران امروز، نزدیک به محمد باقر قالیباف، با متهم کردن برخی مقام های دولتی به "برخورد سیاسی" با شهرداری تهران، از "قربانی‌شدن منافع ملی در پای سلایق جناحی" انتقاد کرده است

این اختلاف وقتی شروع شد که مجلس شورای اسلامی طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن دولت باید دو میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی را برای توسعه مترو در تهران و دیگر شهرها اختصاص می داد.

شورای نگهبان این مصوبه را به خاطر ایجاد بار مالی زیاد برای دولت مغایر قانون اساسی تشخیص داد، اما نمایندگان مجلس با تاکید بر نظر قبلی خود، آن را برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت فرستادند.

در ادامه اختلافات میان نهادهای حکومتی بر سر بودجه حمل و نقل عمومی، مجمع تشخیص مصلحت نظام قانون پرداخت دو میلیارد دلار از محل حساب ذخیره ارزی برای توسعه مترو را تصویب کرد. اما محمود احمدی نژاد، با این استدلال که دولت به لحاظ مالی توان تخصیص چنین بودجه ای را ندارد، حاضر به ابلاغ این قانون برای اجرا نشد.

ادامه مقاومت دولت در برابر مصوبه مجلس، باعث شد تا علی لاریجانی رئیس مجلس با استفاده از اختیارات قانونی خود این قانون را شخصا ابلاغ کند. این در حالی است که دولت تاکنون، همچنان از اجرای مصوبه مجلس خودداری کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.