احمدی نژاد: از همکاری و تعامل استقبال می کنیم

احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد گفت که ما به خاطر سوابق و روحیات طرف مذاکره کننده هیچگاه انتظار نداشتیم که طی دو سه جلسه مسائل حل شود

یک روز بعد از بی نتیجه ماندن مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای گروه ۱+۵ در استانبول، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران گفته که "ما از همکاری و تعامل استقبال می کنیم."

آقای احمدی نژاد که در جمع گروهی از مردم شهر رشت در شمال ایران سخن می گفت، تاکید کرد که "ما به خاطر سوابق و روحیات طرف مذاکره کننده هیچگاه انتظار نداشتیم که طی دو سه جلسه مسائل حل شود."

به گفته رئیس جمهور ایران، اگر طرف مذاکره کننده مصمم رعایت عدالت، قانون و احترام باشد "امید می رود که طی جلسات آینده نتایج مناسبی حاصل شود."

آخرین دور مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای عضو گروه ۱+۵ روز گذشته در استانبول ترکیه بدون دستیابی به نتیجه ای به پایان رسید.

خانم کاترین اشتون مذاکره کننده ارشد گروه ۱+۵ بعد از پایان نشست استانبول گفت: "ایران برای لغو تحریم های بین المللی و نیز برای ادامه چرخه سوخت هسته ای شرایطی تعیین کرد، اما ما نتوانستیم این شرایط را قبول کنیم زیرا ایران برای لغو تحریم ها باید اعتماد ما را به دست بیاورد."

خانم اشتون که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست، گفت از اینکه ایران برای رسیدن به هر گونه توافقی، شرایطی را تعیین کرده، "مایوس" شده است.

مذاکرات استانبول در حالی به پایان رسید که طرفین زمان دیگری را برای ادامه مذاکرات اعلام نکرده اند. البته خانم اشتون گفت که "برای نشست بعدی برنامه ریزی نکرده ایم، اما اگر ایران بخواهد مذاکرات ادامه پیدا کند، ما همچنان مایل به ادامه گفتگوها هستیم و درها همچنان باز است".

آقای احمدی نژاد "تعامل و مذاکره" را یکی از راههای پیش روی ۱+۵ دانست و با اشاره به مذاکرات اخیر گفت: "طرفین در این مذاکرات با دیدگاههای همدیگر آشنا شدند و شرایط آماده شده که اگر طرف مقابل به عدالت و احترام پایبند باشد در جلسات آینده توافقات خوبی انجام شود."

هشدار به منتقدان حذف یارانه ها

آقای احمدی نژاد به بدخواهانی که به گفته وی قصد اخلال در روند اجرای قانون حذف یارانه ها را دارند، هشدار داد و گفت که این افراد "اگر دست از فتنه گری بر ندارند، به ملت معرفی خواهند شد و به طور قطع ملت ایران شر آنها را از سرزمین خود کم خواهد کرد."

ایران یک ماه پیش طرح حذف یارانه ها را به اجرا گذاشته است که بر اساس آن قیمت مواد سوختی نظیر گازوئیل تا بیست برابر افزایش یافته است. دولت به دلیل نگرانی از واکنش های احتمالی و عدم موفقیت این طرح، هر گونه انتقادی را به نشانه مخالفت تلقی می کند و به شدت با آن برخورد می کند.

آقای احمدی نژاد گفت که بدخواهان ملت در بیرون مرزها و برخی افراد کوته فکر در داخل از اجرای قانون حذف یارانه ها، ناراحت هستند.

رئیس جمهور ایران بدون نام بردن از کسی گفت که این افراد "در فراموش خانه ها و دخمه ها به خیال خود تصمیم گرفته اند که مشکلاتی را ایجاد کنند و از این طریق دولت را مشغول کنند تا نتواند به مردم خدمت کند."

آقای احمدی نژاد همچنین وعده داد تا پیش از پایان این دولت "ریشه بیکاری" با طرحی که دولت تهیه کرده، در همه استانها کنده شود.

ایران بنابر آمار رسمی بیشتر از سه میلیون و 500 هزار بیکار دارد و هر سال حدود یک میلیون نفر به جمع متقاضیان شغل اضافه می شود.

در سالهای اخیر و در بهترین شرایط دولت نتوانسته برای متقاضیان جدید، شغل ایجاد کند چه برسد به این که در دو سال و نیم آینده هیچ بیکاری در ایران وجود نداشته باشد. یعنی دستکم دولت باید شش میلیون شغل در دو سال و نیم آینده ایجاد کند. کاری که حتی در طول برنامه های پنج سال نیز کمتر از نصف آن عملی نشده است.

مطالب مرتبط