رهبر ایران فرمانده پدافند هوایی کشور را تغییر داد

احمد میقانی
Image caption احمد میقانی جای خود را به عنوان فرمانده پدافند هوایی خاتم الانبیا به فرزاد اسماعیلی می دهد

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران، فرمانده پدافند هوایی این کشور موسوم به پدافند هوایی «خاتم الانبیا» را تغییر داده است.

پدافند هوایی خاتم الانبیا مرکز اصلی دفاع هوایی ایران است و حفاظت از قلمرو هوایی این کشور را بر عهده دارد.

مطابق حکم آیت الله خامنه ای، فرزاد اسماعیلی، جانشین احمد میقانی شده است.

آیت الله خامنه ای، به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح ایران، اختیار عزل و نصب فرماندهان ارتش و سپاه و نیروی انتظامی را دارد.

فرماندهی پدافند هوایی خاتم الانبیا در سال های اخیر مانورهای هوایی متعددی در این کشور برگزار کرده و فرماندهان آن می گویند در صورت هرگونه حمله نظامی به ایران، توان پاسخگویی سریع و ضربه زدن به منافع دشمن را داراست.

تغییر فرمانده پدافند هوایی ایران در شرایطی انجام می شود که مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران همچنان ادامه دارد و مذاکرات اخیر کشورهای موسوم به ۱+۵ با ایران در کشور ترکیه به نتیجه ملموسی دست نیافته است.

آمریکا و اسرائیل که برنامه اتمی ایران را دارای اهداف نظامی می دانند، اصرار دارند که هرگز احتمال توسل به گزینه نظامی را برای ضربه زدن یا نابود کردن این برنامه مردود نمی دانند. ایران می گوید که برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

ایران در سال های اخیرا در جهت تقویت سیستم های دفاع ضدهوایی در اطراف مراکز اتمی خود گام برداشته است با این حال موفق نشده روسیه را راضی به تحویل سیستم اس-۳۰۰ کند.

اس-۳۰۰ یکی از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی در جهان است که می تواند ۱۰۰ هدف را در آسمان ردیابی کند.

این درحالی است که روسیه برای فروش آنها با ایران قرار داد بسته بود اما بعدا از اجرای آن صرفنظر کرد.

احمد میقانی، فرمانده پیشین پدافند هوایی خاتم الانبیا، پیشتر گفته بود که ایران درحال تکمیل مراحل نهایی ساخت سامانه هایی ضدهوایی دوربرد است.

مطالب مرتبط