'فتا'، واحد جدید پلیس ایران برای کنترل فضای اینترنت

کامپیوتر
Image caption رئیس پلیس ایران خواستار تصویب قوانین جدید برای "باز شدن دست پلیس در برخورد با مجرمان" شده است

پلیس "فضای تولید و تبادل اطلاعات" (با نام مختصر "فتا")، با هدف "مقابله با جرایم اینترنتی" و "حفاظت از اموال، منافع و اسرار ملی" بر روی شبکه اینترنت، در ایران شروع به کارکرده است.

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی ایران روز ۳ بهمن (۲۳ ژانویه) در مراسم شروع به کار "فتا" گفت: "در حال حاضر تمام اقدامات تروریستی از طریق فضای مجازی صورت می‌گیرد، به نحوی که در پرونده شهید علیمحمدی نیز تمام طراحی‌های عملیاتی و مبادله اطلاعات بر محور اینترنت بود."

مقام های دولت و پلیس ایران، در سال های اخیر همواره بر اهمیت کنترل بیشتر فضای اینترنت تاکید کرده و دلیل اصلی این امر را مقابله با جرایم اخلاقی، مالی و امنیتی دانسته اند.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم و استفاده گسترده مخالفان دولت از فضای اینترنت برای انتشار دیدگاه ها و فراخوان های اعتراضی؛ نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، بسیج، قوه قضائیه و وزاتخانه های اطلاعات، مخابرات و ارشاد تلاش های گسترده ای را برای مقابله با اقدامات مخالفان در این فضا انجام داده اند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، سرتیپ احمدی مقدم در بخش دیگری از سخنان امروز خود با اشاره به نقش "شبکه های اجتماعی" (سایت هایی از قبیل فیس بوک و تویتر) در اعتراضات ضد دولتی بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم گفته است: "شبکه‌های اجتماعی اینترنتی سال گذشته هزینه‌های بسیاری را در کشور ما تحمیل کردند که به علت شایعه پراکنی و شناختن گروه‌های ضد حکومتی توسط یکدیگر بود."

واحد مرکزی خبر صدا و سیما نیز در گزارشی از سخنان امروز اسماعیل احمدی مقدم، از قول وی نقل کرده است که "متاسفانه امروز با دست خودمان امکان جاسوسی و سوء‌استفاده دیگران را از اطلاعات و مسائل خصوصی خود فراهم می کنیم".

به گزارش همین خبرگزاری، آقای احمدی مقدم همچنین خواستار تشکیل پست الکترونیکی ملی، موتور جستجوی ملی و اینترانت (اینترنت داخلی) ملی نیز با هدف "افزایش ضریب امنیتی در فضای مجازی" شده و بر لزوم تصویب قوانین جدید برای "باز شدن دست پلیس در برخورد با مجرمان" تاکید کرده است.

مقام های دولت ایران، فعالیت های مخالفان دولت در فضای اینترنت را مصداق جنگ نرم با نظام جمهوری اسلامی و نوعی تلاش برای براندازی حکومت می دانند.

مطالب مرتبط