بررسی پیامدهای هدفمند کردن یارانه ها در کمیسیون مجلس

پمپ بنزین
Image caption افزایش شدید قیمت بنزین از جمله پیامدهای حذف یارانه ها بوده است

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران از مقامات اقتصادی ایران دعوت کرده است تا درباره نحوه اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها توضیح دهند.

کاظم جلالی نماینده شاهرود و عضو سخنگوی کمیسیون گفت که در جلسه روز یکشنبه سوم بهمن 1389 کمیسیون امنیت ملی، افزون بر محمدرضا فرزین سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی و چند معاون وزیر، نمایندگانی از بخش خصوصی حضور داشته اند.

آقای جلالی گفته است که نمایندگان بخش خصوصی نظرات خود را در باره اثرات اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها ابراز کرده اند و نماینده دولت در پاسخ به بخش خصوصی گفته است که دولت به طور روزانه هدفمند کردن یارانه ها را بررسی می کند.

توضیح بیشتری درباره علل تشکیل جلسه رسیدگی به اثرات هدفمند کردن یارانه ها داده نشده، اما درحالی برگزار می شود که در هفته های گذشته اخباری مبنی بر نگرانی بخش خصوصی و تولیدکنندگان بخش صنعت و کشاورزی و حمل و نقل از اثرات اقدامات دولت انتشار یافته بود.

انتشار اخبار درباره پیامد های اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در رسانه ها با محدودیت های زیادی روبرو است و با این وجود رسانه های ایران مواردی از نگرانی فعالان اقتصادی از شرایط اقتصادی ایران را بازتاب داده اند.

رسانه های ایران در روزهای گذشته به صراحت از این که دولت آمار و اطلاعاتی در باره شاخص ها وشرایط اقتصادی منتشر نمی کند ابراز نگرانی کرده اند.

خبرگزاری ایلنا در گزارشی نوشته است که نه تنها از طرف مرکز آمار ایران "هیچ آماری منتشرنمی شود" بلکه "نهاد های تولید کننده آمار هم سکوت کرده اند."

همچنین سایت خبر آنلاین اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران را که گفته بود ایران از نظر رشد اقتصادی در رده هجدهم جهان قرار دارد را رد کرده و آن را مغایر با آمار های جهانی دانسته است.

همزمان، آقای احمدی نژاد در سخنرانی خود در رشت به "بدخواهانی" که به گفته وی قصد اخلال در روند اجرای قانون حذف یارانه ها را دارند، هشدار داد و گفت که این افراد "اگر دست از فتنه گری بر ندارند، به ملت معرفی خواهند شد و به طور قطع ملت ایران شر آنها را از سرزمین خود کم خواهد کرد."

تشدید کنترل قیمت ها

نگرانی ها از شرایط اقتصادی پس از هدفمند کردن یارانه ها در شرایطی بالا گرفته که دولت در تازه ترین اقدام خود برای نشان دادن تسلط خود بر بازار از فعالیت بیش از دو میلیون و صد هزار بازرس خبر داده است.

رضا کرمی مدیر بازرسی و نظارت اصناف با اعلام این خبر گفته است نظارت بر نصب برچسب قیمت بر کالا ها افزایش می یابد. اما همین مقام می گوید از زمان اجرای هدفمند کردن یارانه ها تغییری در تعداد تخلفات کشف شده رخ نداده است.

از زمان آغاز اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها دولت در موارد متعدد برای پاسخ دادن به نگرانی های ابراز شده گفته است که با پرداخت برخی از هزینه ها و کمک مالی نسبت به جبران افزایش قیمت کالاها و خدمات برای بخش های تولیدی و حمل و نقل اقدام خواهد کرد.

اقدام دولت در افزایش وعده اعتبارات به ابراز نگرانی از سوی برخی از نمایندگان مجلس در باره منبع دولت برای تامین این هزینه ها منجر شده است.

ناظران می گویند در حالی که هنوز دولت درآمدهای پیش بینی شده از محل دریافت قبوض برق و فروش سوخت را به دست نیاورده است معلوم نیست که دولت از چه محلی هزینه های پیش بینی نشده در بودجه را تامین می کند.

آقای فرزین که به عنوان سخنگوی ستاد اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها شناخته می شود در توضیحی در باره نگرانی ها در باره بودجه دولت گفته است که دولت از محل تنخواه خزانه این هزینه ها را تامین خواهد کرد.

همچنین آقای فرزین برای اولین بار فاش ساخته که دولت از محل قبوض برق در مرداد ماه امسال درآمدهایی داشته است.

این برای اولین بار است که از زمان اعتراض گروه هایی از مردم به افزایش قبوض برق در تابستان امسال یک مقام دولتی در باره علت آن توضیح می دهد.

به گفته آقای فرزین دولت همچنین از محل فروش بنزین 400 تومانی از ابتدای سال درآمدی معادل سه هزار میلیارد تومان داشته است.

هزینه های اعلام نشده

با وجود محدودیت های رسانه ای در انتشار اخبار پیامدهای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها همچنان مواردی از افزایش پیش بینی نشده هزینه ها در روز های اخیر گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر بانک ها کارمزد دریافتی از مشتریان را برای ارایه خدمات افزایش داده اند و برخلاف وعده های دولت، پرداخت سود به یارانه های نقدی را مشروط کرده اند. خبرگزاری مهر این اقدام بانک ها را خودسرانه و بدون موافقت بانک مرکزی دانسته است.

پیش از این آقای احمدی نژاد گفته بود اگر دریافت کنندگان، یارانه های نقدی خود را برداشت نکنند به آنها سود تعلق خواهد گرفت.

همزمان گزارش های دیگری هم مبنی بر افزایش هزینه خدمات پایانه های حمل ونقل انتشار یافته بدون آن که این افزایش قیمت ها از سوی دولت اعلام شود.

حسن یگانه نایب رییس انجمن پایانه داران بنادر ایران گفته است افزایش هزینه سوخت ، "هزینه پایانه داران را تا حدود 45 درصد افزایش داده که ادامه فعالیت را برای این صنف بسیار مشکل کرده است."

به گفته آقای یگانه مدیران رده های پایین تر برای جبران هزینه های خود و سودآور کردن بنادر هزینه هایی را به فعالان در بنادر ایران تحمیل می کنند که "پایانه داران در بنادر شمال و جنوب ایران بدون توجه به این که قراردادها دو سو دارد باید به تغییرات رضایت دهند و مجبور هستند شرایط مورد نظر برخی از مدیران بنادر را بپذیرند."

تاثیرات در بخش گردشگری

بخش گردشگری هم از بخش هایی است که در هفته های گذشته از پیامد های اجرای هدفمند کردن یارانه ها متاثر شده است.

فعالان حوزه گردشگری می گویند تعداد گردشگران حتی در بخش های سنتی مانند سفر به شهرهای زیارتی هم کاهش داشته است.

بنا بر گزارش های انتشار یافته در پایگاه خبری خبر آنلاین و سایت کلمه از سایت های وابسته به مخالفان دولت میزان سفر های انجام شده به شهر مشهد که مهم ترین مقصد گردشگری داخلی ایران است به میزان بیست درصد کاهش یافته است.

بنا بر همین گزارش ها میزان استفاده از هتل های استان گیلان به میزان هفتاد تا هشتاد درصد کاهش داشته است.

یک عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی به خبر آنلاین گفته است که کاهش گردشگر داخلی قدرت رقابت تورگردانان داخلی را کاهش داده و گردشگرانی که پیش از این به سفر های داخلی می رفتند اکنون ترجیح می دهند به کشور هایی مانند ترکیه، ارمنستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و امارات متحده عربی مسافرت کنند.

مطالب مرتبط