فرمانده سپاه قدس ارتقای درجه گرفت

سلیمانی
Image caption سلیمانی از سال 1379 فرماندهی سپاه قدس را در دست داشته است

فرمانده واحد برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارتقاء درجه گرفته است.

روز دوشنبه، 4 بهمن (24 ژانویه)، خبرگزاری فارس گزارش کرد که با حکم آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، سرتیپ قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه (نیروی) قدس سپاه پاسداران، به درجه سرلشکری ارتقا یافته است.

در این گزارش آمده است که سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی در ایام جنگ ایران و عراق فرماندهی یک لشکر سپاه پاسداران را برعهده داشت و پس از جنگ هم به سمت های مختلفی در سپاه پاسداران منصوب شد.

آیت الله خامنه ای در اواخر سال 1379 قاسم سلیمانی را به فرماندهی سپاه قدس منصوب کرد.

سپاه قدس، که رسانه های خارجی از آن با عنوان نیروی قدس نیز نام می برند، یکی از واحدهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که گفته می شود در زمینه عملیات برون مرزی فعالیت دارد.

این نیرو که ظاهرا در جریان جنگ ایران و عراق عمدتا در حمایت از عملیات کردهای مخالف دولت وقت عراق فعالیت داشت پس از اعلام آتش بس در جنگ نیز همچنان باقی ماند.

در مورد تشکیلات و ماموریت های سپاه قدس اطلاع چندانی در دست نیست اما منابع غربی گفته اند که وظیفه اصلی این واحد، حمایت آموزشی و در مواردی عملیاتی از نیروهای طرفدار جمهوری اسلامی در مناطق دیگر جهان است.

در گذشته، برخی منابع و مقامات غربی گفته اند که نیروی قدس در عراق و افغانستان فعالیت داشته و از عملیات شورشیان مخالف حضور نیروهای غربی در این کشورها حمایت کرده است.

در ژانویه سال 2007، نیروهای آمریکایی به یک ساختمان متعلق به دولت ایران در شهر اربیل، مرکز منطقه کردستان عراق حمله و پنج نفر را بازداشت کردند.

جمهوری اسلامی این ساختمان را محل کنسولگری ایران در اربیل و بازداشت شدگان را دیپلمات های اعزامی به این مرکز توصیف کرد اما منابع آمریکایی تاکید ورزیدند که بازداشت شدگان از اعضای تشکیلات امنیتی و نظامی ایران، و احتمالا نفرات نیروی قدس بوده اند.

سازمان های نظامی و اطلاعاتی غربی گاه از ارتباط این نیرو و ماموران آن با برخی عملیات خشونت آمیز در عراق و افغانستان سخن گفته بودند.

ایران اتهام حمایت از گروه های شورشی و سازمان های تروریستی در خارج را همواره تکذیب کرده است.

ایالات متحده این واحد سپاه پاسداران را به حمایت از تروریسم متهم کرده و تحریم هایی را علیه آن به اجرا گذاشته است.

قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد برنامه های هسته ای و برخی فعالیت های تسلیحاتی جمهوری اسلامی هم سپاه قدس را مشمول تحریم قرار داده است.

در تشکیلات نظامی ایران، معمولا درجه سرلشکری (یا معادل آن) بالاترین درجه ای است که به فرماندهان ارتش یا سپاه پاسداران در حین خدمت داده شده است.

مطالب مرتبط