تلاش اصلاح طلبان برای ماندن در قدرت

Image caption نمایندگان اصلاح طلب خواهان تامین شرایط برگزاری انتخابات سالم و آزاد شده اند و نسبت به عواقب اقدام در جهت محدود کردن حضور اصلاح طلبان در انتخابات آینده هشدار داده اند

چهره های عمده اصلاح طلب در ایران تلاش تازه ای را برای حفظ جایگاه قانونی خود در حکومت ایران آغاز کرده اند.

نمایندگان اصلاح طلب در مجلس ایران با صراحت بیشتر خواهان تامین شرایط برگزاری انتخابات سالم و آزاد شده اند و نسبت به اقدام در جهت محدود کردن حضور اصلاح طلبان در انتخابات آینده هشدار داده اند.

به نظر می رسد حمایت رهبران عمده معترضان و اصلاح طلبان از شروط اعلام شده از سوی محمد خاتمی رییس جمهوری پیشین برای شرکت در انتخابات زمینه را برای فعال شدن چهره های صلاح طلب باقی مانده در مجلس ایران فراهم کرده است.

سیروس سازدار، نماینده مرند و جلفا در مجلس، هم از شرایط اعلام شده از سوی آقای خاتمی حمایت کرده است. او عضو شورای مرکزی فراکسیون خط امام است که تشکل عمده اصلاح طلبان در مجلس ایران است.

آقای سازدار با انتقاد از سخنان اخیر احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، که گفته بود نیازی به شرکت اصلاح طلبان در انتخابات نیست گفته است "متاسفانه دبیر شورای نگهبان متوجه نیست که اظهاراتش شبهاتی را در بی طرفی این شورا در اذهان عمومی به وجود می آورد."

همچنین آقای سازدار شروط تعیین شده از طرف آقای خاتمی را " کف خواسته های هفتاد میلیون ایرانی" توصیف کرده و در اعتراض به گفته های چهره های اصولگرا و تندرو علیه اصلاح طلبان گفته است "نتیجه اظهارات غیر مسئولانه حوادثی مشابه حوادث پس از انتخابات خواهد بود."

توصیه به نظام

همزمان محمد رضا خباز، نماینده کاشمر و عضو دیگر فراکسیون خط امام ، گفته است "حضور اصلاح طلبان در کشور به نفع نظام است و فعالیت های آنان به حفظ ازرش های به دست آمده در نظام کمک خواهد کرد."

آقای خباز با انتقاد از سخنان عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته که "این نظام باید برای اصلاح طلبان فرش قرمز پهن کند چرا که حضور آنها باعث می شود جمعیت انبوهی از مردم در انتخابات شرکت کنند و علاوه بر آن نیز از نظر بین المللی هم ادعاهای ما در خصوص آزادی بیان و سلامت انتخابات ثابت می شود."

پیش از این عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در تلاشی برای کاستن از دامنه انتقاد به شورای نگهبان گفت که برداشت از سخنان آقای جنتی اشتباه بوده و منظور آقای جنتی رد صلاحیت همه اصلاح طلبان نبوده است اما در همین حال آقای کدخدایی گفت "کسانی که در فتنه سال گذشته به هر دلیلی نقش داشته اند انتظار نداشته باشند که شورای نگهبان برایشان فرش قرمز پهن کند."

اکنون به نظر می رسد آقای خباز توضیح آقای کدخدایی را برای رفع شبهه در باره بی طرفی شورای نگهبان کافی ندانسته و به همین دلیل گفته است "نظام باید از اصلاح طلبان استقبال کند و شرایط حضور آنها در عرصه های سیاسی را آسان سازد تا مخاطبان آنها نیز برای ورود به انتخابات دلگرم شوند."

اصلاح طلبانی که قانونی می مانند

دور تازه تلاش اصلاح طلبان در شرایطی دنبال می شود که اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت، می کوشد همچنان موقعیت خود را در نظام سیاسی ایران حفظ کند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت برای حفظ موقعیت خود در ارتباط با رهبر ایران، در بیانیه ای دوباره اطاعت خود را از رهبری یادآوری کرد. این تلاش در حالی صورت گرفت که رهبر ایران رسیدگی به نامه محمود احمدی نژاد رییس جمهوری درباره تعیین رییس بانک مرکزی و تعیین تکلیف این مساله را به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع داد. این تحولات از دید ناظران نوعی تحکیم موضع مجمع تشخیص مصلحت در نظام اجرایی کشور تلقی شد..

همچنین این تحولات، آنچنان باور به تلاش آقای هاشمی رفسنجانی برای مصالحه با رهبر ایران را در میان جناح هایی از معترضان به دولت و رهبر ایران تقویت کرد، که این چهره میانه رو ناگزیر شد طی سخنانی بگوید که به آنچه در نماز جمعه پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال گذشته در حمایت از معترضان به انتخابات گفته بود ، همچنان باور دارد..

به هر حال اخبار پشت پرده هرچه باشد به نظر می رسد اقدام آقای هاشمی رفسنجانی در تاکید دوباره بر خواسته های پس از انتخابات ریاست جمهوری به طور تلویحی نوعی حمایت از شرایط اعلام شده از سوی آقای خاتمی تلقی شده است.

سایت خبری کلمه که مواضع رهبران اعتراضات پس از انتخابات را بازتاب می دهد از تاکید آقای هاشمی رفسنجانی بر مواضع حود در آخرین نماز جمعه اش استقبال کرده و آن را " زنده کننده خاطرات دلسوزانه برای عبور از بحران" توصیف کرده است.

همچنین سایت خبری عصر ایران متن سخنان آقای هاشمی رفسنجانی را دوباره منتشر کرده است. اقدامی که نمونه ای از تلاش برای یادآوری خواسته های پس از انتخابات را زنده می کند که عمدتا با انتقاد از بی طرف نبودن شورای نگهبان همراه است.

آقای هاشمی رفسنجانی در سخنان نماز جمعه (26 تیرماه سال 88) خود تلویحا از استفاده نکردن شورای نگهبان از فرصت داده شده از سوی رهبر ایران برای رسیدگی به شکایت معترضان انتقاد کرده بود.

به نظر می رسد تحولات اخیر نشان می دهد که هنوز جریانی از اصلاح طلبان بر این باور است که با وجود محدودیت های ایجاد شده برای رهبران اصلی اعتراضات مانند میرحسین موسوی و مهدی کروبی و تشکل های سیاسی مانند حزب جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی همچنان می توان به ادامه فعالیت اصلاح طلبانه درچارچوب قانون و مجریان فعلی قانون امیدوار بود.

این امیدواری ها بیشتر در میان طیف هایی از اصلاح طلبان دیده می شود که در سال های گذشته کمتر به عنوان چهره هایی مطرح بوده اند که انتقادات تندی را متوجه حکومت می کرده اند. انتقاداتی که در تبلیغات اصولگرایان به عنوان ساختار شکنی تلقی می شده است.

این طیف های اصلاح طلبان علاوه بر لایه های سیاسی در بخش های عمده مدیریتی فعال بوده اند و بدنه بوروکراتیک و تخصصی حکومت را در طول سی سال گذشته و عمدتا در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی تشکیل می دادنده اند.

رهبران میانه رو تری مانند آقای هاشمی رفسنجانی و جناح هایی از روحانیون که در شمار چهره های سیاسی نزدیک به اصلاح طلبان بوده اند ، می کوشند تا حدی روی طیف هایی از نیروهای کمتر سیاسی یا معتدل تر برای شکل دادن یک جناح بندی تازه تر در انتخابات های آینده حساب کنند، اما این ابهام همچنان باقی است که چنین طیفی به چه بهایی می تواند از حمایت رهبران اصلی اعتراضات پس از انتخابات برخوردار باشند.

مطالب مرتبط