تقدیر از شهرداری تهران در آمریکا بدون حضور قالیباف

محمدباقر قالیباف
Image caption محمدباقر قالیباف، در سال های اخیر دارای روابط خوبی با دولت محمود احمدی نژاد نبوده است

محمدباقر قالیباف شهردار تهران، در مراسم دریافت یکی از پنج جایزه جهانی حمل و نقل پایدار سال ۲۰۱۱ در واشنگتن، از طریق ویدئو کنفرانس سخنرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در مراسم اهدای جوایز شهرهای برتر جهان در زمینه توسعه سیستم حمل و نقل عمومی، که در شامگاه ۴ بهمن (۲۴ ژانویه) در پایتخت ایالات متحده برگزار شد، شهرهای گوانگجو از چین، لئون از مکزیک، تهران از ایران، نانت از فرانسه و لیما از پرو، به ترتیب مورد تقدیر قرار گرفتند.

همین خبرگزاری، سه روز پیش گزارش کرده بود که وزارت امور خارجه ایران، با سفر محمدباقر قالیباف و هیات همراه وی به واشنگتن برای دریافت جایزه خود مخالفت کرده است.

بعد از اعلام خبر مخالفت وزارت خارجه با سفر محمد باقر قالیباف به واشنگتن، وی شخصا حاضر به اظهار نظر در مورد این مخالفت نشد، اما روزنامه تهران امروز (نزدیک به شهردار تهران) نسبت به این تصمیم واکنش نشان داد.

این روزنامه، با متهم کردن برخی مقام های دولتی به "برخورد سیاسی" با شهرداری تهران و انتقاد از "قربانی‌شدن منافع ملی در پای سلایق جناحی"، نوشت: "چنین برخوردهایی در حوزه سیاست داخلی قابل انتظار بوده و هست، ولی تسری و تعمیم دهی آن به بیرون از مرزها، امری نبود که قابل انتظار و پیش‌بینی باشد."

در پی منتفی شدن سفر آقای قالیباف به آمریکا، علیرضا دبیر، عضو شورای شهر تهران به نمایندگی از شهرداری تهران در مراسم واشنگتن شرکت کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در مراسم تقدیر از شهرهای برگزیده جهان در زمینه توسعه حمل و نقل عمومی، شهرداران گوانگجو و مکزیکوسیتی، معاون شهردار نانت و سفیر پرو در آمریکا به نمایندگی از کشورهای خود حضور داشته اند.

به گزارش این خبرگزاری، شهردار تهران در پیام تصویری خود به مراسم برگزار شده در واشنگتن گفته است: "امروز در کلانشهر تهران به رغم تمامی موانع و محدودیت‌ها، توسعه شبکه مترو، خطوط BRT و خطوط ویژه اتوبوس تحقق پذیرفته است".

مراسم انتخاب برترین شهرهای جهان در زمینه توسعه حمل و نقل عمومی، هر سال در شهر واشنگتن و از سوی چند موسسه جهانی، از جمله برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP)و موسسه امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (UNDESA) برگزار می‌شود.

سابقه اختلاف بر سر سیستم حمل و نقل عمومی تهران

دولت و مجلس ایران از حدود یک سال پیش، بر سر میزان کمک دولت به سیستم حمل و نقل عمومی تهران درگیر اختلاف نظری شدید بوده اند.

این اختلاف وقتی شروع شد که مجلس شورای اسلامی طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن دولت باید دو میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی را برای توسعه مترو در تهران و دیگر شهرها اختصاص می داد.

شورای نگهبان این مصوبه را به خاطر ایجاد بار مالی زیاد برای دولت مغایر قانون اساسی تشخیص داد، اما نمایندگان مجلس با تاکید بر نظر قبلی خود، آن را برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت فرستادند.

در ادامه اختلافات میان نهادهای حکومتی بر سر بودجه حمل و نقل عمومی، مجمع تشخیص مصلحت نظام قانون پرداخت دو میلیارد دلار از محل حساب ذخیره ارزی برای توسعه مترو را تصویب کرد. اما محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، با این استدلال که دولت به لحاظ مالی توان تخصیص چنین بودجه ای را ندارد، حاضر به ابلاغ این قانون برای اجرا نشد.

ادامه مقاومت دولت در برابر مصوبه مجلس، باعث شد تا علی لاریجانی رئیس مجلس با استفاده از اختیارات قانونی خود این قانون را شخصا ابلاغ کند. این در حالی است که دولت تاکنون، همچنان از اجرای مصوبه مجلس خودداری کرده است.

مطالب مرتبط