رفسنجانی: قدرت دل‌های شکسته از هر شمشیری برنده‌ تر است

اکبر هاشمی رفسنجانی
Image caption بعد از انتخابات، به ندرت اخباری از ملاقات چهره های روحانی با آقای رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شده است

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلجت نظام گفت: "قدرت دل‌های شکسته از هر شمشیری برنده‌تر است و آنجا که از سیل خون کاری برنمی‌آید سیل اشک می‌تواند راه‌های زیادی را برای پیروزی ایجاد کند".

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای هاشمی رفسنجانی ۴ بهمن (۲۴ ژانویه) در دیدار با "جمعی از روحانیون و اقشار مردم" در مجمع تشخیص مصلحت نظام، در سخنانی به مناسبت اربعین اظهار داشت: "مهمترین درس جامعه‌شناسی سیاسی از واقعه عاشورا و پس از آن این است که در صورت نداشتن قدرت فیزیکی، با دل‌های مردم باید به اهداف رسید".

این دیدار عمومی، که تصاویر آن در خبرگزاری ایلنا انتشار یافته، در حالی برگزار شده که بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم، به ندرت اخباری از ملاقات چهره های روحانی با آقای هاشمی رفسنجانی در محل مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شده است.

بعد از انتخابات، مواضع اکبر هاشمی رفسنجانی به شدت مورد انتقاد اطرافیان محمود احمدی نژاد و برخی چهره های نزدیک به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران قرار داشته و بسیاری از همکاران و نزدیکان آقای هاشمی رفسنجانی در معرض اتهامات گوناگون قرار گرفته اند.

آقای هاشمی رفسنجانی در بخشی از سخنان اخیر خود، با اشاره به شرایط پیش از انقلاب ایران گفته است: "قساوت، ریاکاری و دروغ‌گویی خاندان پهلوی و دشمنی آنها با اسلام حقیقی، دل‌ها را متراکم از نفرت و خشم نسبت به آنها کرده بود."

وی همچنین با یادآوری وقایع اخیر کشور تونس گفته است: "حکومت تونس ظرف بیست سال اخیر مبتنی بر قدرت پلیسی و امنیتی به سرکوب مردم آن کشور پرداخته بود و نتیجه آن شد که مردم خسته از ظلم و ستم، قیام کرده و پایان دیکتاتوری در آن کشور را رقم زدند".

آقای هاشمی رفسنجانی، دو روز پیش در دیدار با جمعی از دانشجویان گفته بود که هنوز به مواضعی که در آخرین حضور خود در نماز جمعه تهران اعلام کرده بود معتقد است.

تاکید رئیس مجلس خبرگان بر اظهارات خود در آخرین خطبه های نماز جمعه تهران، در شرایطی صورت گرفته که مدافعان دولت و برخی منصوبان رهبر ایران، این اظهارات را به شدت محکوم کرده و نشان دهنده حمایت آقای هاشمی رفسنجانی از مخالفان حکومت دانسته بودند.

آقای هاشمی رفسنجانی در جریان آن خطبه ها خواستار آزادی دستگیر شدگان بعد از انتخابات و فراهم شدن فضایی برای بیان دیدگاه های مختلف در رادیو و تلویزیون دولتی ایران شده بود.

آقای هاشمی رفسنجانی دو هفته پیش هم با انتشار نوشته ای به مناسبت سالگرد حرکت اعتراضی مردم قم علیه حکومت شاه در ۱۹ دی ماه سال ۱۳۵۶، به انتقاد از کسانی پرداخته بود که "مزورانه" پشت آیت الله خامنه ای "پناه می گیرند" و به مراجع تقلید حمله می کنند.

این سخنان آقای رفسنجانی، مورد انتقاد تعدادی از روحانیان حامی دولت و رهبر جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت که خواستار شفاف شدن موضع آقای رفسنجانی در مقابل "جریان فتنه" (معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم) بودند.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، بعد از انتخابات گذشته در چند نوبت از عدم موضع گیری برخی شخصیت های حکومتی علیه "فتنه" انتقاد کرده است که بسیاری از سیاستمداران و رسانه های محافظه کار، آقای هاشمی رفسنجانی را از مخاطبان اصلی این انتقادات دانسته اند.

مطالب مرتبط