درخواست شخصیت های فرهنگی جهان برای آزادی ابراهیم یزدی

ابراهیم یزدی
Image caption آقای ابراهیم یزدی مدتی است که از زندان اوین به خانه امن وزارت اطلاعات منتقل شده است

بیش از صد و سی روشنفکر، نویسنده و استاد دانشگاه جهان با ارسال نامه ای به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله ابراهیم یزدی شده اند.

آنان در این نامه خطاب به رهبر ایران نوشته اند که "تنها جرم بازداشت شدگان، اعتراض صلح آمیز آن ها در برابر سیاستهای دولت شما بوده است."

به گزارش سایت کلمه، این نامه به امضا افرادی همچون نوام چامسکی، یورگن هابرماس، جان اسپوزیتوو، آریل دورفمن و هم چنین ریچارد فالک گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق بشر رسیده است.

امضا کنندگان نامه، ابراهیم یزدی را با هشتاد سال سن، "پیرترین زندانی سیاسی ایران و جهان" دانسته اند که سراسر عمر خود را "وقف ترویج حقوق بشر در جهان اسلام" و "اصلاحات دموکراتیک در ایران" کرده است.

آنها همچنین ادامه بازداشت زندانیان دیگری هم چون بهاره هدایت، مجید توکلی، عماد بهاور، منصور اسانلو و هدی صابر، را "نقض آشکار قانون اساسی ایران" و "تعهدات بین المللی این کشور" دانسته اند.

امضا کنندگان این نوشته در نامه خود که برای علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور، علی لاریجانی، رئیس مجلس و صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران هم فرستاده اند "سرانجام بی اعتنائی به حقوق بشر" را "نابودی اعتماد میان دولت و شهروندان" دانسته اند و گفته اند که "عاقبت رژیم قبلی ایران" نتیجه طبیعی "ادامه روند فعلی حاکم بر ایران" است.

نویسندگان نامه در پایان نوشته خود خطاب به رهبر ایران نوشته اند: "از شما درخواست می کنیم با آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی به مردم ایران برای به تحقق بخشیدن آرمانهای انقلاب 1979 کمک کنید، چیزی که آنها سزوار کمتر از آن نیستند."

پیش از این هم گروهی از فعالان سیاسی در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل و گروهی دیگر با انتشار بیانیه ای جداگانه خواهان آزادی فوری ابراهیم یزدی، زندانی سیاسی در ایران شده بودند.

انتقال ابراهیم یزدی از زندان اوین به خانه امن

حدود یک ماه پیش ابراهیم یزدی، وزیر خارجه پیشین و دبیرکل نهضت آزادی ایران از زندان به یک محل متعلق به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی انتقال یافت.

در آن زمان بازجوی پرونده آقای یزدی به همسرش گفته بود که او از بند 209 زندان اوین به بیمارستان منتقل شده و از آنجا به خانه حفاظت شده ای در یک منطقه نظامی انتقال یافته است.

پس از آغاز اعتراضات علیه اعلام نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال گذشته و بازداشت گسترده منتقدان سیاسی در ایران، ماموران امنیتی ابراهیم یزدی را که در بیمارستان بستری بود بازداشت کردند اما چند روز بعد آزادش کردند.

در جریان وقایع پس از تظاهرات اعتراضی عاشورای سال گذشته نیز آقای یزدی بار دیگر در منزل یکی از فعالان ملی - مذهبی بازداشت شد و دو ماه را در زندان سپری کرد، اما نیاز او به جراحی قلب باز باعث شد مقامات زندان با مرخصی او موافقت کنند.

با این همه، چند هفته بعد ابراهیم یزدی که برای شرکت در مراسم ترحیم یکی از اعضای نهضت آزادی به اصفهان سفر کرده بود، همراه با چند تن دیگر در این شهر بازداشت شد و هنوز زندانی است.

در آن زمان، یک شاهد عینی به بی بی سی گفت که دلیل دستگیری ابراهیم یزدی، هاشم صباغیان و علی اصفر غروی در روز جمعه، ۹ مهر (۱ اکتبر)، اقامه "نماز جمعه غیرقانونی" در خانه یکی از اعضای نهضت آزادی بوده است.

ابراهیم یزدی، یکی از قدیمی ترین فعالان سیاسی در ایران محسوب می شود که در زمان انقلاب سال ۱۹۷۹ به عنوان مترجم و یکی از مشاوران آیت الله روح الله خمینی همراه او به ایران بازگشت و مدتی سرپرستی موسسه کیهان و سمت وزارت امور خارجه در دولت موقت مهدی بازرگان را به عهده داشت و یک دوره نیز نماینده مجلس بود.

مطالب مرتبط