کناره گیری مسئول تحریم های ایران در خزانه داری آمریکا

استوارت لیوی
Image caption آقای لیوی نوک پیکان اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران بود

استوارت لیوی، معاون وزارت خزانه داری آمریکا، که از دوره جورج بوش مسئول اجرای تحریم های ایران در وزارت خزانه داری آمریکا بود از مقام خود استعفا داده است.

از آقای لیوی، معاون امور تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری، به عنوان یکی از بازیگران کلیدی در دولت آمریکا برای فشار بر دولت ایران نام برده می شد.

او که پس از پایان دوره ریاست جمهوری جورج بوش به درخواست دولت باراک اوباما پست خود را حفظ کرده بود روز دوشنبه استعفا داد.

دیوید کوهن معاون آقای لیوی برای جانشینی او نامزد شده است. نامزدی او باید به تایید سنا برد.

این جابجایی درحالی انجام می شود که مذاکرات گروه 1+5 با ایران در استانبول که شنبه انجام شد برای حل اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران بی نتیجه ماند و مقام های آمریکایی احتمال تشدید تحریم ها علیه ایران را مطرح کرده اند.

مقام های آمریکایی تاکید کرده اند که این تغییر، تلاش ها برای تشدید فشار مالی بر ایران یا بستن راه دسترسی گروه های پیکارجو به منابع مالی در جهان را تضعیف نخواهد کرد.

تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آمریکا گفت: "(این جابجایی) تاثیری بر سیاست ما یا توانایی ما برای اجرای سیاست های رئیس جمهور نخواهد داشت. دیوید (کوهن) با تخصص جدی وارد خزانه داری شد و در دو سال گذشته در کنار استوارت کار کرده است."

گایتنر با قدردانی از استوارت لیوی به خاطر زحماتش گفت که او ابتدا فقط با شش ماه کار در دولت اوباما موافقت کرده بود که برای دو سال ادامه یافت.

آقای لیوی، که از سال 2004 در این سمت بوده، طی ماموریت های متعدد خارجی روابط نزدیکی با مقام های سایر کشورها برقرار کرده و دولت اوباما تلاش های او را بسیار موفق ارزیابی می کند.

آقای لیوی ماه گذشته در مصاحبه ای گفت که احساس می کند آگاهی روزافزونی در میان متحدان آمریکا نسبت به نیاز به فشار بر درآمد نفتی ایران برای کند کردن تلاش هایش در جهت "کسب سلاح های اتمی" وجود دارد. ایران اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد می کند.

او همچنین گفت که همکاری ها در نهادینه کردن تحریم ها درحال افزایش است.

جواد صالحی اصفهانی استاد علوم اقتصاد در دانشگاه "ویرجینیا تِک" در مورد آقای لیوی به خبرگزاری رویترز گفت: "او در انجام وظایفش بسیار مصمم بوده است: جلوگیری از دور زدن تحریم ها توسط نهادهای خارجی. او در تلاش هایش خستگی ناپذیر بود و عمدتا موفق شد."

لیوی بانک ها و شرکت های خارجی را ترغیب می کرد تحریم های آمریکا علیه ایران را به اجرا بگذارند، و این تهدید بالقوه را علیه آنها مطرح می کرد که در صورت نقض تحریم ها ممکن است توانایی خود برای معامله در آمریکا را از دست بدهند.

در نتیجه بسیاری از بانک ها کلیه تماس های خود با ایران را قطع کرده اند.

مطالب مرتبط