بازداشت اعضای باند ایرانی قاچاق مواد روانگردان در مالزی

تصویری از قرص های روانگردان
Image caption اعتیاد به مواد روانگردان از الگوهای جدید مصرف مواد در آسیای شرقی و ایران است

گزارش ها از دستگیری چندین ایرانی که گفته می شود اعضای اصلی یک باند قاچاق مواد روانگردان در مالزی بوده اند، حکایت دارد.

بنابر گزارش رسانه های مالزی، از افراد دستگیر شده مقدار قابل توجهی مواد اعتیادآور متا آمفتامین به ارزش چند میلیون دلار کشف و ضبط شده است.

به نقل از این گزارش ها، ایرانیان دستگیر شده احتمالا "سران اصلی" یک باند توزیع مواد اعتیاد آور در منطقه کلنگ ولی مالزی بوده اند که از ماهها پیش تحت نظر بوده اند و طی چند عملیات پلیس در این منطقه دستگیر شده اند.

طی ماههای گذشته، تعدادی از شهروندان ایرانی به علت مشارکت در قاچاق مواد مخدر صنعتی و شیمیایی در فرودگاههای کشورهای جنوب آسیا بازداشت شده اند.

مواد رونگردانی نظیر شیشه، اکستاسی و انواع قرص های آمفتامین در کشورهای جنوب شرق آسیا، ژاپن و چین مصرف کنندگان فراوانی دارد.

برخی از این کشورها مانند چین برای مقابله با قاچاق مواد اعتیادآور، مجازات اعدام را برای قاچاقچیان مواد در نظر گرفته اند.

ایران هنوز درباره بازداشت اتباع خود در مالزی، واکنشی نشان نداده است اما در دی ماه گذشته، با ابلاغ رسمی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، برخورد قانونی با قاچاقچیان مواد روانگردان نیز همانند قاچاق مواد مخدر در مجموعه قوانین ایران گنجانده شد.

بدین ترتیب کسانی که اقدام به تهیه، توزیع، ورود یا خروج مقدار معینی مواد روانگردان از مرزهای ایران کنند، همانند قاچاقچیان مواد مخدر ممکن است با مجازات اعدام روبرو شوند.

مطالب مرتبط