ادامه واکنشها به منازعه احمدی نژاد و مجمع تشخیص مصلحت

Image caption اما آنچه در این نامه مورد نقد گرفته عمدتا موارد و یا روال هایی است که یا توسط رهبری ایران در عمل پذیرفته شده است و یا بازتاب دهنده رفتار نهادهایی است که نظارت بر آن بر عهده رهبر ایران است

واکنش های تازه به نامه انتقادی محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران علیه مجمع تشخیص مصلحت به ارزیابی های تازه در باره روابط آقای احمدی نژاد با رهبر ایران در میان جناح های سیاسی در ایران انجامیده است.

گروهی از چهره های سیاسی وابسته به طیف های مختلف در ایران نامه اخیر آقای احمدی نژاد را مداخله در وظایف رهبری و نادیده گرفتن نظرات رهبر ایران توصیف کرده اند.

آقای احمدی نژاد در نامه ای که روز چهارم بهمن در اختیار نمایندگان مجلس ایران قرار داده شد، مجمع تشخیص مصلحت را به نقض قانون اساسی و "مخدوش کردن روند مدیریت کشور" متهم کرد و از روسای قوه قضاییه و مجلس به دلیل آنچه "همراهی" با مجمع تشخیص مصلحت خوانده انتقاد کرد.

روزنامه کیهان که مدیر مسئول آن از سوی رهبر ایران منصوب می شود، به نقل از موسی الرضا ثروتی، نماینده بجنورد در مجلس، نوشته است آقای احمدی نژاد" می تواند در جلسات (مجمع تشخیص مصلحت) حاضر و نظر خود را بیان و از آن دفاع کند."

مجمع تشخیص مصلحت یک نهاد زیر نظر رهبری ایران است که آقای احمدی نژاد در دوران دوم ریاست جمهوری از شرکت در جلسات آن خودداری کرده است. اما این نخستین بار است که در روزنامه کیهان شرکت نکردن آقای احمدی نژاد در جلسات مجمع تشخیص مصلحت مطرح می شود و مورد انتقاد قرار می گیرد.

همچنین روزنامه کیهان در گزارش خود که نخستین واکنش جناح های نزدیک به رهبری ایران به نامه آقای احمدی نژاد تلقی می شود ، نوشته است که از ۶ مورد اختلاف میان مجلس و دولت که به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع داده شده ۵ مورد به تصویب رهبری ایران رسیده و تنها تصمیم گیری در مورد نحوه تعیین رییس بانک مرکزی هنوز باقی مانده است.

مواردی که در روزنامه کیهان از آن به عنوان موارد مورد تصویب رهبری نام برده شده در شمار مواردی است که در نامه آقای احمدی نژاد مورد انتقاد قرار گرفته بود.

واکنش هیات رییسه مجلس

همزمان سایت تابناک که به جناح های میانه رو نزدیک است، با اشاره به ناخرسندی اعضای هیات رییسه مجلس ایران از نامه رییس جمهور به نمایندگان مجلس ، نوشته است که این نامه نشان دهنده "فاصله بسیار زیاد مواضع رییس دولت با قانون اساسی و فرمایشات رهبری " است.

بنا بر گزارش سایت تابناک گروهی از جهره های سیاسی حامی دولت مانند محمد حسین فرهنگی عضو هیات رییسه مجلس از ارسال نامه آقای احمدی نژاد انتقاد کرده و آن را " دور از شان رییس جمهوری " و " دور از آداب سیاسی " توصیف کرده اند.

همچنین اعضای هیات رییسه مجلس خواستار شرکت رییس جمهوری در جلسات مجمع تشخیص مصلحت شده اند. جلساتی که به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی تشکیل می شود.

امیدوار رضایی، عضو دیگر هیات رییسه مجلس ایران گفته است که هیات رییسه مجلس پاسخ حقوقی به نامه آقای احمدی نژاد را تهیه خواهد کرد.

همچنین آقای رضایی گفته است آقای احمدی نژاد نباید به مسایل حاشیه ای بپردازد و " اگر سخنی دارد طبق قانون اساسی با حضور در مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز عقیده کند."

ادامه واکنش چهره های اصولگرا و میانه رو

در همین حال در ادامه واکنش محتاطانه جناح های سنتی اصولگرا به این تحولات، غلامحسین امیری، عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین از سویی رفتار مجمع تشخیص مصلحت را مطابق قانون دانسته اما از سوی دیگر به نگرانی آقای احمدی نژاد از کاهش اختیارات دولت اشاره کرده است.

آقای امیری می گوید " آقای احمدی نژاد معتقد است که دولت های گذشته خواستار افزایش اختیارات خود بودند ولی در ارتباط با دولت دهم عده ای می خواهند اختیاراتش را کم کنند."

در واکنشی دیگر علی عباس پور رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس آقای احمدی نژاد را به مداخله در وظایف رهبری متهم کرده و گفته است " حل اختلافات میان سه قوا برعهده رهبری نظام است."

به گفته آقای عباس پور "چنانچه تداخلی میان قوا به وجود بیاید و یکی از روسای قوا نسبت به عملکرد سایر قوا معترض باشد " باید موضوع را با رهبری مطرح کند.

همچنین آقای عباس پور مجمع تشخیص مصلحت را بازوی مشورتی رهبری دانسته و گفته است که مجمع دیدگاه های رهبری را مورد توجه قرار داده است.

آقای عباس پور اعتراض آقای احمدی نژاد را اعتراض به عملکرد هر سه قوه و همه ارکان نظام تلقی کرده و گفته است که آقای احمدی نژاد قوانینی را که می پسندد از قوانینی که نمی پسندد جدا می کند و در مورد ابلاغ قوانین هم به همین شکل ابلاغ می کند.

حمید رضا کاتوزیان رییس کمسیون انرژی نامه آقای احمدی نژاد را " احساساتی و وارونه " توصیف کرده و آن را " تخلف از نظر رهبری" دانسته است.

آقای کاتوزیان در گفت وگویی با خانه ملت ، خبرگزاری مجلس ایران ، گفته است "(آقای) احمدی نژاد در نامه خود به صراحت ریاست قوای مقننه و قضاییه و رییس مجمع تشخیص مصلحت را مورد اتهام قرار داد و به وضوح اعلام کرده است که این سه رییس با یکدیگر علیه دولت تبانی کرده اند."

در واکنشی دیگر از سوی نمایندگان اصلاح طلب، جمشید انصاری نماینده زنجان ، دولت را متهم به طفره رفتن از پرداختن به مشکلات مردم و پرداختن به اقدامات تبلیغاتی کرده است.

به گفته آقای انصاری رییس جمهوری وجود اختلاف مظر های میان دولت و مجلس " را فرصتی مغتنم برای حمله به مجلس و مجمع دانسته‌است که این نه تنها مشکلی از مشکلات مردم حل نمی‌کند بلکه به مشکلات کشور اضافه خواهد کرد."

نگاه تازه به روابط با رهبری

دور تازه واکنش ها به نامه آقای احمدی نژاد نشان می دهد که شدت انتقادات رییس جمهوری ایران به نهاد های زیر نظر رهبری و قوای مقننه و قضاییه توجه دوباره ای را نسبت به رابطه آقای احمدی نژاد با رهبر ایران برانگیخته است.

قوه قضاییه ایران و رییس مجلس هنوز در این باره اعلام نظر نکرده اند اما به گفته ناظران می توان ناخرسندی مقامات ارشد ایران را از انتشار این نامه از لابلای اظهار نظر های طیف های مختلف در ایران دریافت.

از دید این ناظران اگرچه در نامه آقای احمدی نژاد به طور مکرر به ضرورت اطاعت از نظر رهبری اشاره شده است اما آنچه در این نامه مورد نقد گرفته عمدتا موارد و یا روال هایی است که یا توسط رهبری ایران در عمل پذیرفته شده است و یا بازتاب دهنده رفتار نهادهایی است که نظارت بر آن ها بر عهده رهبر ایران است.