بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر؛ حاضران، غایبان، معترضان

حق نشر عکس Ws
Image caption جشنواره فیلم فجر از ۱۶ تا ۲۶ بهمن ماه برگزار می شود

روابط عمومی جشنواره فیلم فجر از حضور سینماگران مطرحی چون مسعود کیمیایی، داریوش مهرجویی، اصغر فرهادی، نیکی کریمی، ابراهیم حاتمی کیا، کیانوش عیاری و کمال تبریزی در این جشنواره خبر داده است؛ با این حال جای تعدادی از فیلمسازان سرشناس در جشنواره امسال خالی است و هنوز وضعیت برخی از فیلم ها از جمله فیلم های یکی از ما دو نفر ساخته تهمینه میلانی، پرتقال خونی ساخته سیروس الوند، اسب حیوان نجیبی است ساخته عبدالرضا کاهانی و باد و مه ساخته محمد علی طالبی به دلیل اعتراض سازندگان آنها در جشنواره فجر امسال مشخص نیست.

به گزارش روابط عمومی بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر، تا کنون نمایش بیست فیلم سینمایی ۱۳۵۹(سامان سالور)، جدایی نادر از سیمین (اصغر فرهادی)، پایان نامه (حامد کلاهداری)، جرم (مسعود کیمیایی)، آسمان محبوب (داریوش مهرجویی)، خیابان‌های آرام (کمال تبریزی)، راه آبی ابریشم (محمد بزرگ‌نیا)، ۳۳ روز (جمال شورجه)،‌ خاک و آتش (مهدی صباغ‌زاده)، گزارش یک جشن (ابراهیم حاتمی‌کیا)، آقا یوسف (علی رفیعی)، ورود آقایان ممنوع (رامبد جوان)، گلچهره (وحید موسائیان)، آلزایمر (احمدرضا معتمدی)، یه حبه قند (رضا میرکریمی)، اخراجی‌ها۳ (مسعود ده نمکی)، ارتباط خانوادگی (نادر مقدس)، مصائب چارلی (علیرضا سعادت نیا)، عملیات سکوت (حمید بهمنی) و فرزند صبح در بخش مسابقه این جشنواره قطعی شده است.

با این حال، بهروز افخمی، کارگردان سینمای ایران، در واکنش به انتشار خبر شرکت فیلم فرزند صبح در جشنواره فیلم فجر انتقاد کرد و اعلام کرد که فیلم فعلی را او کارگردانی نکرده است.

داوران غیر رسمی جشنواره

در حالی که تنها چند روز به آغاز جشنواره نمانده اما هنوز لیست داوران بخش های مختلف جشنواره به طور رسمی اعلام نشده است. این دومین سال پیاپی است که جشنواره فیلم فجر با بحران داوری مواجه شده است. سال گذشته نیز تعدادی از داوران به خاطر تحریم جشنواره، از حضور در هیئت داوران جشنواره انصراف دادند.

تاکنون ابوالقاسم طالبی کارگردان، علی معلم تهیه‌کننده و منتقد، جابر قاسمعلی فیلمنامه‌نویس، شهریار اسدی فیلمبردار و جهانگیر الماسی بازیگر سینما، کسانی اند که نام آنان به عنوان اعضای هیئت داوری مسابقه سینمای ایران بیست ونهمین جشنواره فیلم فجر منتشر شده است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption نمایی از فیلم "اسب حیوان نجیبی است"

نام پوران درخشنده، کارگردان زن مطرح ایران نیز در این لیست آمده بود اما این کارگردان در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری مهر اعلام کرد به دلیل خستگی دیدن فیلم‌ها در مرحله انتخاب و مشغله‌های کاری، فرصت حضور در هیئت داوری را ندارد.

پوران درخشنده از اعضای هیئت انتخاب فیلم ها بود که به همراه علیرضا سجادپور، بهمن حبشی، حسن نجاریان، پژمان لشکری پور و جهانگیر الماسی وظیفه بازبینی و انتخاب فیلم های سینمای ایران جشنواره امسال را به عهده داشت.

ابوالقاسم طالبی، از فیلمسازان نزدیک به دولت است که سال گذشته نیز در جمع هیئت داوران جشنواره فیلم فجر حضور داشت. جهانگیر الماسی نیز در دولت دهم به عضویت پیوسته فرهنگستان هنر درآمد و علی معلم سال گذشته علاوه بر داوری، در بخش بین‌الملل جشنواره فجر، مسئولیت اجرای مراسم اختتامیه مسابقه سینمای ایران را هم برعهده داشت و از سوی جواد شمقدری در ماه‌های گذشته به عنوان عضو هیئت موسس تشکل واحد تهیه‌کنندگان انتخاب شد.

حضور نسل اول سینماگران پس از انقلاب در جشنواره فجر

امسال برخی از سینماگران نسل اول پس از انقلاب حضور پررنگی در جشنواره دارند.

ابراهیم حاتمی‌کیا، کمال تبریزی، رسوی صدرصدرعاملی، جمال شورجه، رضا میرکریمی، محمد مهدی عسگرپور و کیانوش عیاری از جمله فیلمسازان نسل اول برآمده از انقلاب اند که با فیلم هایشان در فجر به رقابت می پردازند.

از شاخص‌ترین فیلمسازان این نسل ابراهیم حاتمی‌کیاست که سال گذشته فیلم توقیفی به رنگ ارغوان او پس از چند سال در جشنواره بیست و هشتم به نمایش درآمد و امسال نیز با فیلم گزارش یک جشن، در جشنواره بیست و نهم حضور دارد.

فیلم بانوی شهرما ساخته دیگر حاتمی کیا نیز به گفته تهیه کننده آن امسال در جشنواره فجر خواهد بود اما تا کنون روابط عمومی فیلم فجر آن را تایید نکرده است.

گفته می شود که حاتمی‌کیا در این فیلم به دنیای زنان پرداخته و در قالب قصه‌ای اجتماعی، مسائل و مشکلات زنان جامعه ایران را به تصویر کشیده است. رضا کیانیان، رویا تیموریان، مریلا زارعی، طناز طباطبایی، سیامک احصایی، و داریوش ارجمند، بازیگران نقش‌های اصلی فیلم تازه حاتمی‌کیا هستند.

کمال تبریزی نیز یکی دیگر از فیلمسازان ‌نسل اول سینمای پس از انقلاب است که گفته می شود امسال با دو فیلم خیابان‌های آرام و گنجینه شرق در جشنواره شرکت دارد. سال گذشته، مسئولان جشنواره با نمایش فیلم قبلی تبریزی به نام پاداش مخالفت کردند. فیلمی که همچنان وضعیت اکران آن مشخص نیست و گفته می شود اگر رایزنی‌ها برای حل مشکل این فیلم به نتیجه برسد، آنگاه تبریزی با سه فیلم در جشنواره بیست و نهم خواهد بود.

گنجینه شرق درباره یک دونده ژاپنی است و خیابان‌های آرام نیز یکی از پربازیگرترین فیلم‌های این دوره جشنواره است و در آن چهره هایی چون نیکی کریمی، محمدرضا فروتن، حسن معجونی و لعیا زنگنه بازی کرده اند.

محمدمهدی عسگرپور که درعین حال مدیرعامل خانه سینما نیز هست امسال با فیلم تلویزیونی اتوبوس در جشنواره شرکت کرده است. عسگرپور قبلا نیز با فیلم‌های سینمایی قدمگاه، اقلیما و هفت و پنج دقیقه در جشنواره فیلم فجر شرکت داشته است.

نام عسگرپور در طی سال گذشته به خاطر اختلافات خانه سینما با امور سینمایی وزارت ارشاد و نامه نگاری های تند و تیز او با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان امور سینمایی در رسانه ها مطرح بود.

رضا میرکریمی، کارگردانی که نام او قبلا با فیلم های موفقی چون خیلی دور، خیلی نزدیک و به همین آهستگی، مطرح شد امسال پس از چند سال غیبت، با فیلم سینمایی یه حبه قند در جشنواره شرکت دارد.

رضا کیانیان، نگار جواهریان، فرهاد اصلانی و پریوش نظریه از بازیگران این فیلم اند.

رسول صدرعاملی نیز که از قدیمی ترین چهره های سینمایی بعد از انقلاب است امسال با دو فیلم سینمایی شب و قسم به دلتنگی و زندگی با چشمان بسته در این جشنواره شرکت کرده است.

در زندگی با چشمان بسته، که داستانی اجتماعی دارد، ترانه علیدوستی و حامد بهداد بازی می کنند حمید فرخ نژاد و پریوش نظریه نیز بازیگران اصلی شب و قسم به دلتنگی هستند که در مورد زیارت ساخته شده است.

جمال شورجه که از فیلمسازان نزدیک به دولت محمود احمدی نژاد و از سیاست گذاران اصلی سینمای امروز ایران به حساب می آید امسال با فیلم سینمایی ۳۳ روز که در لبنان و با بازیگران عربی درباره جنگ ۳۳ روزه لبنان و اسرائیل ساخته در جشنواره حاضر است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption تهمینه میلانی گفته است: من اصلا متقاضی حضور در جشنواره نبودم و نمی‌دانم چرا اسم فيلمم در ميان آن آثار اعلام شده، قرار دارد.

کیانوش عیاری هم که مدت ها به خاطر ساختن سریال تلویزیونی روزگار قریب فرصت ساختن فیلم های سینمایی را نداشته، امسال فیلمی ساخته به نام خانه پدری که در آن مهدی هاشمی و شهاب حسینی بازی می کنند و در بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره فجر شرکت کرده است.

جای فیلمسازان صاحب نامی چون مجید مجیدی، محسن مخملباف و ابوالفضل جلیلی که از سینماگران موفق نسل اول پس از انقلاب به شمار می روند در جشنواره فیلم فجر امسال خالی است.

سینماگران نسل جدید

مهرشاد کارخانی، عبدالرضا کاهانی، وحید موسائیان، مازیار میری، بهرام توکلی و فردین صاحب زمانی از جمله فیلمسازان نسل جدید سینمای ایران اند که نامشان در سال های اخیر در جشنواره های داخلی و خارجی مطرح بوده است و امسال با آخرین ساخته هایشان در این جشنواره شرکت دارند.

مهرشاد کارخانی که چند سال قبل با فیلم ریسمان باز در جشنواره فیلم لندن توجه زیادی را به خود جلب کرده بود، امسال با فیلمی به نام کوچه ملی در جشنواره فجر شرکت کرده است.

کارخانی که فیلم‌نامه کوچه ملی را با آرش برهانی نوشته در یادداشتی کوتاه درباره این فیلم گفته است: «کوچه ملی فیلم جمع و جور و بی‌ستاره است. که روایتگر عشقی است که با سینما پیوند خورده است. از این لحاظ چندان شباهتی با دو فیلم قبلی‌ام ندارد. کوچه ملی فضا و موضوع ساده‌تری دارد و شاید بتوان گفت موضوع فیلم است که تماشاگر را بیشتر درگیر خود می‌کند».

نیکی کریمی، ستاره مشهور سینمای ایران که فیلم هم می سازد و دو فیلم قبلی اش به نام های شب و چند روز بعد در سال های گذشته در جشنواره فجر نشان داده شدند، امسال فیلمی ساخته به نام سوت پایان که خود نیز در آن بازی می کند و برای نمایش در بخش مسابقه انتخاب شده است. فیلم شب نیکی کریمی تا کنون اجازه نمایش عمومی در ایران را نیافته است.

فردین صاحب زمانی، منتقد فیلم و صداگذار که سال گذشته نخستین فیلم سینمایی خود یعنی چیزهایی هست که نمی دانی را ساخت، با این فیلم در جشنواره شرکت دارد. این فیلم که در آن لیلا حاتمی و علی مصفا بازی می کنند، در جشنواره فیلم کارلو وی واری به نمایش درآمد و مورد تحسین واقع شد.

عبدالرضا کاهانی نیز در یکی دو سال اخیر از چهره های جنجالی جشنواره فیلم فجر بوده است.

سال گذشته فیلم هیچ از ساخته های او با مشکل ممیزی مواجه بود و به صورت بسیار محدود در جشنواره فیلم فجر نشان داده شد. کاهانی امسال با فیلمی به نام اسب حیوان نجیبی است برای شرکت در جشنواره فجر اعلام آمادگی کرده اما گویا این فیلم نیز مشکل ممیزی دارد و کاهانی در حال دست و پنجه نرم کردن با مسئولان وزارت ارشاد و جشنواره است.

عبدالرضا کاهانی که فیلمش برای شرکت در بخش خارج از مسابقه جشنواره فجر انتخاب شده در نامه‌ای خطاب به علیرضا سجادپور، مدیر کل اداره نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد، برای حضور فیلمش در جشنواره سه شرط تعیین کرد.

کاهانی در نامه خود خطاب به سجادپور نوشت: "یادتان هست دو هفته پیش گفتید اسب حیوان نجیبی است را سریع برسان، چون جزو فیلم‌هایی است که تنور جشنواره را گرم می‌کند!؟" و من در جواب گفتم "مگر فیلم من بخاری است!؟" حتما یادتان رفته. شما اساسا آن چه را به نفع‌تان نیست یادتان می‌رود. برای همین از این پس حرف‌هایم را مکتوب و از طریق رسانه‌ها مطرح می‌کنم.

یکی از شرط های کاهانی این است که فیلمش بدون حذف یک فریم به نمایش درآید.شرط دیگرش این است که وزارت ارشاد پاسخگوی اعتراض های نهادهای دیگر به نمایش این فیلم در جشنواره باشد چون وی برای ساخت این فیلم مجوز داشته است. شرط سوم کاهانی این است که وزارت ارشاد پروانه نمایش داخلی و خارجی این فیلم را صادر کند.

در سال های گذشته، برخی از فیلم ها بعد از نمایش در جشنواره فیلم فجر، موفق به دریافت پروانه نمایش عمومی نشدند و به بایگانی سپرده شدند. تعدادی از فیلم ها مثل فیلم هیچ کاهانی نیز که صاحب پروانه نمایش بودند، از نمایش در جشنواره های خارجی منع شدند.

اعتراض ها

گنجاندن بخش جدیدی به نام نوعی نگاه (برگرفته از بخش نوعی نگاه فستیوال فیلم کن) به جشنواره فیلم فجر، باعث نگرانی سینماگران ایرانی شده و اعتراض برخی از سینماگران سرشناس از جمله تهمینه میلانی، سیروس الوند، علیرضا داوود نژاد را به دنبال داشته است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption نیکی کریمی که فیلم هم می سازد، با فیلمی به نام "سوت پایان" در بخش مسابقه شرکت کرده است.

گفته می شود که این بخش اختصاص به فیلم هایی دارد که دارای مشکل ممیزی اند و به دلیل اصلاحیه وارد این بخش شده اند اما داود رسولیان، قائم مقام اداره کل نظارت و ارزشیابی در گفت‌و گو با خبرآنلاین، این فرضیه را رد کرد.

گفته می شود که حتی مهدی مسعودشاهی دبیر این دوره از جشنواره نیز در نشست خبری خود هیچ اشاره ای به وجود چنین بخشی در جشنواره نکرده است.

نام شش فیلم قصه پریا فریدون جیرانی، یکی از ما دو نفر تهمینه میلانی، مرهم علیرضا داودنژاد، کوچه ملی مهرشاد کارخانی، پرتقال خونی سیروس الوند و اسب حیوان نجیبی است عبدالرضا کاهانی در میان فیلم های بخش نوعی نگاه دیده می‌شود.

سیروس الوند کارگردان فیلم پرتقال خونی، در اعتراض به پذیرفته شدن فیلمش در بخش نوعی نگاه گفته است: این نوع پذیرش فیلم را نوعی توهین به خودم تلقی می‌کنم نه احترام. تا جایی که مربوط به من می‌شود تلاش می‌کنم تا پرتقال خونی در جشنواره حضور نداشته باشد.

تهمینه میلانی از فیلمسازان زن مطرح سینمای ایران که آخرین ساخته اش با نام یکی از ما دونفر در بخش نوعی نگاه جشنواره امسال انتخاب شده، از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد و در گفت‌وگو با ایسنا گفت: "من اصلا متقاضی حضور در جشنواره نبودم و نمی‌دانم چرا اسم فیلمم در میان آن آثار اعلام شده، قرار دارد."

فیلم تسویه حساب ساخته تهمینه میلانی از جمله فیلم های توقیفی بود که بعد از دوسال وقفه در جشنواره فیلم فجر سال گذشته به نمایش درآمده بود.

محمد علی طالبی هم روز پنجم بهمن، فیلم سینمایی باد و مه را از جشنواره فیلم فجر خارج کرد.

این کارگردان که برای حضور این فیلم در دو بخش مسابقه سینمای ایران و بین‌الملل جشنواره بیست و نهم فرم پر کرده بود، در توضیح دلیل بیرون کشیدن فیلمش از جشنواره گفت: "متاسفانه به دلیل عملکرد غیر حرفه‌ای هیات انتخاب جشنواره طی روزهای گذشته، دیگر علاقه‌ای به نمایش فیلمم در هیچکدام از بخش‌های این فستیوال ندارم."

فیلم های خارجی جشنواره

حق نشر عکس ISNA
Image caption محمد علی طالبی فیلم سینمایی "باد و مه" را از جشنواره فیلم فجر خارج کرد.

امسال ‌١٠ فیلم خارجی نیز در بخش «جشنواره جشنواره‌ها» از بخش بین‌الملل بیست‌ونهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درمی آید.

فیلم حاوی ساخته ابراهیم البتوت، از مصر، مرد گمشده ساخته آنا فنچنکو از روسیه، هیچ چیز جز حقیقت ساخته جان کانی از آفریقای جنوبی و فرانسه ، الاغ پیر ساخته لی رویجون از چین، واژه‌نامه پلیس ساخته کورنلیو پورومبویو از رومانی ، مرد اصیل ساخته هانس پیتر مولند از نروژ و اسپارو ساخته یوری شیلر از روسیه از جمله این فیلم هاست.

زمزمه های تحریم جشنواره

با اینکه تعدادی از سینماگران ایرانی خارج از کشور از جمله سپیده فارسی و دو فیلمساز ایتالیایی به نام جانی آملیو و پوپی آواتی، با امضای بیانیه‌ای در اعتراض به حکم زندان و ممنوعیت از فعالیت سینمایی جعفر پناهی و محمد رسول اف، جشنواره فیلم فجر امسال را عملا تحریم کردند، هنوز واکنشی رسمی از طرف سینماگران ایرانی حاضر در جشنواره در این مورد دیده نشده است.

سپیده فارسی، فیلم‌ساز ایرانی ساکن فرانسه با انتشار بیانیه ای و با اشاره به آنچه بر فیلم‌سازهایی همچون پناهی، رسول‌اف و نوری‌زاد و وکیل‌های ایرانی مانند نسرین ستوده می‌رود، خواستار تحریم جشنواره و هرگونه همکاری سینماگران ایرانی و خارجی با جمهوری اسلامی ایران شده است

مراسم افتتاحیه و اختتامیه بیست ونهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر روزهای ۱۶ تا ۲۶ بهمن ماه در برج میلاد تهران برگزار می شود.

مطالب مرتبط