ناخرسندی از دست بردن در لباس کاترین اشتون در ایران

اشتون و جلیلی در عکس اصلی و دستکاری شده حق نشر عکس BBC World Service

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دست بردن رسانه های ایران در لباس او انتقاد کرده است.

رسانه های همگانی بریتانیا به نقل از سخنگوی کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، اقدام روزنامه های ایران در تغییر عمدی در عکس های خانم اشتون را نامناسب دانسته اند.

هفته گذشته، دور دیگری از مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در استانبول برگزار شد که نمایندگی ایران را سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، و نمایندگی طرف مقابل را کاترین اشتون بر عهده داشتند.

در جریان این مذاکرات، خبرگزاری ها و رسانه های جهان تصاویری از ملاقات این دو نفر را انتشار دادند که نسخه هایی از آنها در رسانه های داخلی ایران هم چاپ شد.

در این تصاویر، خانم اشتون بلوز و شلوار تیره رنگ و کتی به رنگ روشن بر تن دارد و در فاصله ای نسبتا دور، در کنار آقای جلیلی ایستاده و یا با او در حال حرکت است.

با این همه، بین تصاویر اصلی منتشر شده در رسانه های خارجی و نسخه این تصاویر در روزنامه های داخلی جمهوری اسلامی تفاوت قابل توجهی به چشم می خورد.

رسانه های ایران، ظاهرا با هدف مقابله با بدحجابی خانم اشتون، با دست بردن در تصاویری که از این ملاقات منتشر کردند، یقه بلوز کاترین اشتون را تا زیر گلوی او بالا کشیدند به نحوی که هیچ قسمتی از سینه نماینده عالی اتحادیه اروپا در معرض دید قرار نداشت.

دستکاری رسانه های جمهوری اسلامی در پوشش خانم اشتون با واکنش انتقاد آمیز سخنگوی او مواجه شده است.

به نوشته روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که خانم اشتون "پوششی مناسب بر تن داشت و لباس یقه بازی نپوشیده بود."

به گفته سخنگوی کاترین اشتون "در ایران، بسیاری از زنان در حجاب کامل هستند اما این مذاکرات، مذاکراتی بین المللی بود که در کشور ثالث برگزار می شد."

عادت به دستکاری

دستکاری رسانه های ایران در تصاویر بانوان، به منظور انطباق این تصاویر با ضوابط پوشش مورد نظر حکومت، امری رایج است و گاه از آن با عنوان "اسلامی کردن" عکس ها نام برده می شود.

همچنین دست بردن در تصاویر و حتی محاوره ها در فیلم های خبری یا سینمایی، به منظور مراعات آداب مذهبی و یا مصالح سیاسی نیز اقدام بی سابقه ای نیست.

حق نشر عکس AP
Image caption وزیر خارجه اسلامگرای ترکیه از دست دادن با نماینده اتحادیه اروپا ابایی نداشت

به گزارش رسانه های بین المللی، خانم اشتون در جریان ملاقات با نماینده جمهوری اسلامی، آداب مورد نظر او را کاملا در نظر داشت و از جمله، در تمام مدت، فاصله بین خود و آقای جلیلی را حفظ کرد.

در حالی که تصاویری از دست دادن کاترین اشتون و احمد داووداوغلو، وزیر خارجه دولت اسلامگرای ترکیه در رسانه های جهان منتشر شده، کاترین اشتون در این ملاقات هم، همانند مذاکرات گذشته، در صدد دست دادن با آقای جلیلی بر نیامد.

در واقع، در تصاویری که از ملاقات این دو نفر منتشر شده خانم اشتون، ظاهرا به منظور جلوگیری از بروز هرگونه شبهه تماس فیزیکی با آقای جلیلی، دستهایش را کاملا پشت خود مخفی کرده است.

نحوه برخورد با بانوان خارجی در دیدارها و مراسم مختلف در داخل و خارج ایران از جمله مسائلی است که مقامات و ماموران جمهوری اسلامی باید در نظر داشته باشند زیرا تبعیت از بسیاری از آداب معاشرت رایج در صحنه بین المللی، حتی در سایر جوامع اسلامی، ممکن است عواقب ناخوشایندی را برای این افراد در پی داشته باشد و یا به بهانه ای برای برخورد با آنان تبدیل شود.

زنان براساس قوانین جمهوری اسلامی، ملزم به رعایت حجاب اسلامی هستند و به همین دلیل هم بانوان خارجی، از جمله مقامات اعزامی کشورهای دیگر که به ایران سفر می کنند، هنگام حضور در محل های عمومی و مجامع رسمی از روسری یا پوشش مشابهی استفاده می کنند.

البته مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در استانبول بدون نتیجه مشخصی به پایان رسید.

ظاهرا فاصله بین خواست ها و اهداف دو طرف از شرکت در این مذاکرات بیش از چند وجبی بوده که در تصاویر منتشر شده از این اجلاس، بین خانم اشتون و آقای جلیلی فاصله انداخته است.

مطالب مرتبط