واکنش چهار نماینده مجلس به نامه احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد، اکبر هاشمی رفسنجانی، علی خامنه ای
Image caption محمود احمدی نژاد در نامه خود، چند بار مجلس را به نادیده گرفتن توصیه های رهبر ایران متهم کرده است

در حالی که یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس ایران از پاسخ رسمی مجلس به محمود احمدی نژاد خبر داده، چهار نماینده شاخص اصولگرا به نامه آقای احمدی نژاد پاسخ داده اند.

محمد حسن ابوترابی نایب رئیس مجلس، احمد توکلی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس، محمد رضا باهنر نایب رئیس سابق مجلس و محمد دهقانی عضو هیات رئیسه با نوشتن نامه ای به آقای احمدی نژاد، نامه وی را "نوعی اتهام" دانسته اند.

این چهار نماینده با نفوذ مجلس، به آقای احمدی نژاد هشدار داده اند که تصویر ارائه شده از سوی وی از وضع فعلی کشور "که در آن دو قوه از قوای سه گانه همراه با مجمع تشخیص مصلحت، که رئیس و اعضای آن با نصب مستقیم رهبری نظام تعیین می شوند و زیر نظر معظم له کار می کنند به شکل غیر قانونی و با تبانی علیه قوه مجریه فعالند، آیا این تصویر واقعی است" وجود این توهم زیانبار است چه رسد به ایراد اتهام در نامه سرگشاده."

آقای احمدی ‌نژاد در نامه ای که چهارم بهمن (۲۴ ژانویه) به نمایندگان مجلس ایران فرستاد، مجمع تشخیص مصلحت نظام را به "مخدوش‌ کردن روند مدیریت کشور" متهم کرد و به انتقاد از "همراهی" روسای قوای مقننه و قضائیه با این اقدام پرداخت.

در این نامه مجلس چند بار به نادیده گرفتن توصیه های رهبر ایران متهم شده است.

رئیس جمهوری با اشاره به تغییرات ایجاد شده توسط مجلس شورای اسلامی در لایحه برنامه پنجم توسعه، نوشته بود که مدیریت مجلس برخلاف دیدگاه های آیت الله خامنه ای رهبر ایران و بدون توجه به قوانین، در صدد "لغو اختیارات قانونی قوه مجریه و دخالت در اموری مانند انتخاب و نصب و عزل مقامات اجرایی و اداره اموال دولتی" برآمده است.

آقای احمدی نژاد نوشته بود که بعد از آنکه شورای نگهبان این گونه مصوبات مجلس را مغایر قانون اساسی دانسته، مجلس با پافشاری بر مصوبات، آنها را برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده و "مدیریت مجمع نیز برخلاف وظایف قانونی و حتی آیین‌نامه داخلی خود تلاش کرده اختیارات مصرح قوه مجریه را مخدوش کند".

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سه نماینده شاخص مجلس به نامه محمود احمدی نژاد اعتراض کردند

این چهار نماینده مجلس تاکید کرده اند که قصد ندارند با استفاده از "واژه ها و کلمات جدال برانگیز" مسائل بین قوا را به میان جامعه بکشانند اما توضیح داده اند که آنچه که آقای احمدی نژاد در باره برنامه پنجم توسعه، صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی گفته قبلا در نامه هایی آن را به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران منتقل کرده بود و وی آن را به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت ارجاع داده است.

این نمایندگان در نشست هایی بررسی اختلاف دولت و مجلس که با حضور معاونان رئیس جمهوری در شورای نگهبان برگزار شده، حضور داشتند و جمع بندی این نشست ها از سوی آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان به رهبر ایران داده شده است.

این چهار نماینده با اشاره به این روند در نامه خود نوشته اند که انتظار نمی رفت آقای احمدی نژاد چنین نامه "اختلاف برانگیزی" را منتشر کند که "نه وجه قانونی دارد و نه وجه مصلحتی."

این نمایندگان با اشاره به بخش هایی از نامه رئیس جمهوری نظیر این که آیا مجلس می تواند دست به تفسیر قانون اساس بزند یا اعلان جنگ کند، تاکید کرده اند که این موارد به صراحت در قانون اساسی بر عهده مراجع دیگری غیر از مجلس گذاشته شده است ولی بنابر اصول 44 و 45 قانون اساسی تعیین تکلیف در باره شرایط کار بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی بر عهده مجلس است.

علاوه بر این، این چهار نماینده شاخص مجلس، با دفاع از عملکرد مجمع تشخیص مصلحت به آقای احمدی نژاد یادآوری کرده اند که این مجمع "بارها مصلحت را در قبول نظر دولت تشخیص داده و بر این اساس عمل کرده است."

آقای احمدی نژاد، از زمان پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دهم، در مناسبت های گوناگون علیه عملکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس و قوه قضائیه ایران به موضع گیری علنی پرداخته و این نهادها را متهم کرده که مانع از انجام وظیفه دولت می شوند.

این نمایندگان نوشته اند که حتی اگر نظر آقای احمدی نژاد "تنویر افکار عمومی" باشد نحوه کار باید به شکلی تنظیم شود که "اختلاف بین نظرها را نشان دهد نه تنازع بین افراد را."

نامه آقای احمدی نژاد به تک تک نمایندگان فرستاده شده است و حسین سبحانی نیا عضو هیات رئیسه مجلس به خبرگزاری کار ایران - ایلنا، گفته است که مجلس هفته آینده "به طور رسمی و مستند" به نامه آقای احمدی نژاد پاسخ خواهد داد.

مطالب مرتبط