شهردار سابق لندن از تلویزیون متعلق به دولت ایران کناره می گیرد

کن لیوینگستون در پرس تی وی - تصویر از پرس تی وی حق نشر عکس Press TV grab
Image caption لیوینگستون به عنوان مجری برنامه معرفی و بررسی کتاب با پرس تی وی همکاری داشته است

شهردار سابق لندن از ادامه همکاری با یک شبکه تلویزیونی متعلق به ایران صرفنظر کرده است و یک بانک بریتانیایی تصمیم گرفته حساب های بانکی این شبکه تلویزیونی را ببندد.

به گزارش روزنامه های بریتانیا، کن لیوینگستون، شهردار انتخابی سابق لندن، که به خاطر اجرای یک برنامه فرهنگی در شبکه تلویزیونی پرس تی وی، وابسته به دولت ایران، با انتقادات تندی مواجه بود گفته است که به همکاری با این شبکه خاتمه می دهد.

آقای لیوینگستون که از سال 2000 تا 2008 سمت شهردار انتخابی لندن را برعهده داشت، در نظر دارد به عنوان نامزد حزب کارگر در انتخابات آینده برای گزینش شهردار لندن شرکت کند.

به نوشته روزنامه های بریتانیا، کن لیوینگستون که در آخرین انتخابات شهرداری لندن از رقیب محافظه کار خود شکست خورد، چند ماه است که به عنوان مجری یک برنامه فرهنگی با شبکه تلویزیونی پرس تی وی همکاری می کرده است.

این برنامه ماهانه به معرفی و بررسی کتاب اختصاص داشته و به نوشته روزنامه ایندیپندنت، آقای لیوینگستون تا کنون هفت برنامه را ضبط کرده اما گفته است که هرگز در نظر نداشته بیش از این به این همکاری ادامه دهد.

با اینهمه، همکاری کن لیوینگستون، به خصوص در آستانه برگزاری انتخابات جدید شهردار لندن، انتقاداتی را از سوی گروه های مختلف به همراه داشته است.

منتقدان سیاسی جمهوری اسلامی، خاطر نشان کرده اند که پرس تی وی در سال 2007 توسط دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری کنونی ایران، راه اندازی شد، و یادآور شده اند که دستیابی مجدد آقای احمدی نژاد به این سمت با اعتراضات گسترده ایرانیان نسبت به تقلب در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری همراه بود.

حق نشر عکس Getty
Image caption کن لیوینگستون در نظر دارد به عنوان نامزد در انتخابات شهردار لندن شرکت کند

به گفته آنان، در جریان اعتراضات نسبت به نتیجه انتخابات، پرس تی وی، به عنوان شعبه ای از دستگاه های تبلیغاتی دولت ایران، به جای انعکاس واقعی اخبار از جمله اخبار مربوط به برخورد خشونت آمیز ماموران دولتی با معترضان، گزارش های جانبدارانه به نفع حکومت پخش می کرد و بازگو کننده دیدگاه های آن بود.

البته در آن زمان هم پرس تی وی این اتهام را رد می کرد.

مدافعان حقوق بشر و حمایت از اقلیت ها نیز با متهم کردن دولت ایران به نقض فاحش حقوق بشر، به مواردی از جمله فشار حکومت بر همجنسگرایان اشاره کرده و گفته اند که همکاری آقای لیوینگستون، که خود را مدافع حقوق اقلیت ها می داند، با یک شبکه تلویزیونی متعلق به دولت ایران حاکی از "دورویی" است.

آنان همچنین برخی از برنامه های شبکه پرس تی وی، از جمله پخش فیلمی تحت عنوان "اعترافات" سکینه محمدی آشتیانی، شهروند ایرانی محکوم به سنگسار را مورد حمله قرار داده و آن را دفاع از حکمی مغایر با موازین حقوق بین الملل، از جمله منع مجازات های تحقیرآمیز، خشن و غیرانسانی و محتوای این فیلم را نیز ساختگی دانسته اند.

سازمان های طرفدار یهودیان نیز با یادآوری اظهارات محمود احمدی نژاد در مورد واقعی نبودن هولوکاست و لزوم محو اسرائیل، پرس تی وی را سخنگوی یک دولت یهودستیز معرفی کرده و ارتباط آقای لیوینگستون با این شبکه را مورد انتقاد قرار داده اند.

در مقابل، کن لیوینگستون با اظهار اینکه به عنوان مجری یک برنامه فرهنگی با پرس تی وی همکاری داشته، گفته است که این شبکه تلویزیونی یک موسسه فعال در بریتانیا و تابع قوانین این کشور است و برنامه هایی را هم در همین کشور تهیه می کند.

وی همچنین در پاسخ به انتقادات برخی اعضای حزب محافظه کار، گفت که آنان نیز در برنامه های پرس تی وی شرکت کردند هر چند این افراد اظهار داشتند که بین حضور در برنامه یک شبکه تلویزیونی برای ابراز نظر به عنوان مهمان و استخدام توسط آن به عنوان مجری تفاوت وجود دارد.

خبر کناره گیری آقای لیوینگستون از پرس تی وی در حالی انتشار می یابد که اخیرا بانک نت وست (نشنال وستمینستر)، یکی از بانک های عمده بریتانیا نیز اعلام کرده که حساب های این شبکه تلویزیونی را می بندد و از ادامه ارائه خدمات بانکی به آن خودداری می ورزد اما دلیل این اقدام را توضیح نداده است.

در تهران، خبرگزاری فارس در گزارشی در مورد بستن حساب بانکی پرس تی وی، نوشته است که "فعالان حقوق بشر این اقدام را در راستای صدای مخالف در انگلیس و مقابله با آزادی بیان ارزیابی کرده اند."