'هدف، شخص هاشمی رفسنجانی نیست، جریان فکری اوست'

محمد هاشمی رفسنجانی حق نشر عکس ILNA
Image caption محمد هاشمی رفسنجانی، بنابر سوابق اجرایی و با حکم رهبر ایران، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران است

محمد هاشمی می گوید که علت مخالفت های "اصولگرایان افراطی" با برادرش، اکبر هاشمی رفسنجانی، آن است که او همچنان "رقیب بالقوه" جناح حاکم به شمار می رود.

محمد هاشمی که پیشتر ریاست سازمان صدا و سیمای ایران را برعهده داشت و در دور اول ریاست جمهوری محمد خاتمی معاون اجرایی او بود، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا، گفت که ریشه تنش ها میان دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام، هراس دائمی جریان های حاکم سیاسی از رقابت با جریان فکری "تکنوکرات" است.

آقای هاشمی، با دفاع از دستاوردهای دوران ریاست مجلس و رئیس جمهوری برادرش گفت: "صدا و سیما برای اینکه آقای هاشمی را تضعیف و تخریب کند...جنگ را زیر سوال می برد؛ سازندگی را زیر سوال می برد؛ تمام دوره های پرافتخار کشور را زیر سوال می برد و به بازی می گیرد تا آقای هاشمی را تخریب کند."

او در مصاحبه (هشتم بهمن) خود با خبرگزاری ایلنا همچنین به مخالفت های جناح اصلاح طلب با برادرش (اکبر هاشمی رفسنجانی) در سالهای گذشته اشاره کرد و با استناد به آن گفت: "مجلس سوم در اختیار جناح چپ بود و آقای هاشمی در سال ۱۳۶۸ که از ریاست مجلس به ریاست جمهوری رفت، می دیدیم که مجلس سوم نسبت به ایشان نقادی و بعضا توسط افراطی هایشان تخریب می شد... حال باید این سوال مطرح باشد که چرا آقای هاشمی همیشه از طرف جناحی که در مجلس یا دولت حاکم است، اینگونه مورد هجوم قرار می گیرد؟"

وی در پاسخ به این پرسش خود گفت که "سابقه انقلابی و توانایی های" برادرش منجر به آن شده است که جناح های سیاسی ایران او را همواره به عنوان "شخصیتی آلترناتیو" در نظر بگیرند که می تواند جایگزین جناح حاکم شود.

تذکر برای غیبت غیرموجه در جلسات مجمع

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption طبق قانون اساسی ایران، رهبر می تواند مشکلات پیچیده حکومتی را به عنوان "معضل نظام" به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دهد

محمد هاشمی که بنابر سوابق اجرایی خود و با حکم رهبر ایران عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است، با اشاره به موضوع غیبت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در جلسات این مجمع اشاره کرد و گفت: "طبق آیین نامه اگر مسئولی بیش از سه جلسه غیبت غیر موجه داشته باشد، تذکر دریافت می کند. چون هیچ عضوی نمی تواند بیش از سه جلسه غیبت داشته باشد، با این حال استثناء هم وجود دارد."

او در مورد احتمال دریافت کردن تذکر توسط آقای احمدی نژاد به خاطر غیبت در جلسات بیست ماه گذشته مجمع، اظهار بی اطلاعی کرد و پاسخ این پرسش را در حیطه مسئولیت های دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، محسن رضایی، دانست.

آقای هاشمی همچنین در پاسخ به تدابیر احتمالی ریاست مجمع برای ایجاد آرامش سیاسی در ایران گفت: "راهکاری که مجمع می توانست بدهد یا ارایه کند، بخشی از آن را آقای هاشمی به نحوی در خطبه های نماز جمعه ۲۹ تیر ۸۸ گفتند ... اما اگر قرار باشد به عنوان رئیس مجمع برای حل معضل راهکاری ارایه شود، حتما دامنه سخنان ایشان وسیع تر می شد، مخصوصا اگر ضمانت اجرایی هم داشت."

دور تازه تنش‌ها میان دولت و مجمع

دور تازه تنش ها میان دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام که ریاست آن با اکبر هاشمی رفسنجانی است، از چند روز پیش و در پی توزیع نامه آقای احمدی نژاد میان نمایندگان مجلس در ارتباط با وظایف و اختیارات مجمع، شدت گرفته است.

آقای احمدی نژاد در نامه ای که روز چهارم بهمن در اختیار نمایندگان مجلس ایران قرار داده شد، مجمع تشخیص مصلحت نظام را به نقض قانون اساسی و "مخدوش کردن روند مدیریت کشور" متهم کرد و از روسای قوه قضاییه و مجلس به دلیل آنچه "همراهی" با مجمع تشخیص مصلحت خوانده انتقاد کرد.

قوه قضاییه ایران و رییس مجلس هنوز در این باره اعلام نظر نکرده اند اما به گفته ناظران می توان ناخرسندی مقامات ارشد ایران را از انتشار این نامه از لابلای اظهار نظر های طیف های مختلف در ایران دریافت.

از دید منتقدان آقای احمدی نژاد اگرچه در نامه آقای احمدی نژاد به طور مکرر به ضرورت اطاعت از نظر رهبری اشاره شده است اما آنچه در این نامه مورد نقد گرفته عمدتا موارد و یا روال هایی است که یا توسط رهبری ایران در عمل پذیرفته شده و یا بازتاب دهنده رفتار نهادهایی است که نظارت بر آن ها بر عهده رهبر ایران است.

مطالب مرتبط