موسوی دریافت کمک مالی از تاجر فلسطینی را تکذیب کرد

میرحسین موسوی
Image caption رهبر معترضان ایران، رسانه های دولتی را به تحریف خبر گاردین و استفاده تبلیغاتی از آن متهم کرده است

میرحسین موسوی یکی از رهبران مخالف دولت ایران خبر دریافت کمک از یک تاجر فلسطینی را تکذیب کرده است.

در روزهای گذشته بعضی رسانه ها بنا بر اسناد انتشار یافته توسط تلویزیون الجزیره نوشته بودند که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از یک تاجر فلسطینی خواسته است که به آقای موسوی برای راه اندازی یک ایستگاه رادیویی کمک کند.

آقای موسوی در اطلاعیه ای که روز شنبه ۹ بهمن (۲۹ ژانویه) در سایت کلمه منتشر شده، نوشته است: "بنده ضمن تکذیب هرگونه و هر مقدار استفاده ازکمک های بیگانگان، اتکای جنبش سبز و همراهان آن را به مردم کشورمان جزو افتخارات جنبش می دانم."

آقای موسوی همچنین گفته است که سایت و رسانه های وابسته به دولت ایران خبر انتشار یافته در رسانه های خارجی را تغییر داده و به گونه ای نقل کرده اند که "گوئی ابومازن معروف، که امروز کوس رسوائی او بر سر هر کوی و برزن زده شده، پنجاه میلیون دلار در این زمینه پرداخت کرده است."

روزنامه کیهان در شماره روز شنبه نهم بهمن ۱۳۸۹ با انتشار بخش هایی از خبر منتشر شده در روزنامه بریتانیایی گاردین از عنوان "نه غزه نه لبنان جانم فدای اسرائیل" استفاده کرده که بازتاب دهنده حملات تبلیغاتی دولت ایران علیه معترضان به انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ است.

روزنامه گاردین روز چهارشنبه ۲۶ ژانویه ۲۰۱۱ در گزارشی به قلم ایان بلک و سوماس میلن نوشته است که "براساس اسناد درز کرده، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان کوشیده است تا در پی اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۹ ، یک تاجر فلسطینی را قانع کند که ملیون ها دلار به راه اندازی یک ایستگاه رادیویی برای ایرانیان مخالف دولت کمک کند."

روزنامه گاردین، اطلاعات درز کرده را از قول صائب عریقات، نماینده سازمان آزادیبخش فلسطین در مذاکرات صلح نقل کرده است.

بنا بر گزارش گاردین، آقای عریقات در ملاقاتی با جورج میچل نماینده آمریکا در خاورمیانه قصد آقای عباس برای حمایت از مخالفان ایرانی را به عنوان شاهدی بر تلاش مقامات فلسطینی برای حمایت از اهداف استراتژیک آمریکا در منطقه ذکر کرده است.

همچنین روزنامه گاردین نوشته است که یکی از مقامات فلسطینی در ملاقاتی با ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیتی دولت آمریکا در اکتبر سال ۲۰۰۹ گفته است: "ده روز پیش ما باید یک تاجر فلسطینی را قانع می کردیم که پنجاه میلیون دلار برای راه اندازی یک ایستگاه رادیویی به موسوی کمک کند."

گاردین مدعی شده است که منابع نزدیک به ایرانیان مخالف دولت گفته اند که این تلاش توسط ایرانیانی صورت گرفته که خواسته اند از ارتباطات قدیمی خود با سازمان آزادیبخش فلسطین استفاده کنند اما این تلاش شکست خورده است.

آقای موسوی در اطلاعیه خود اتهام مطرح شده از سوی رسانه های دولتی ایران را با اتهاماتی مقایسه کرده که پیش از این در نماز جمعه علیه رهبران اعتراضات در ایران مطرح شده بود.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران چندی پیش در نماز جمعه تهران گفته بود که رهبران اعتراضات در ایران یک میلیارد دلار کمک مالی آمریکا را از طریق عربستان سعودی دریافت کرده اند.

بنا بر ارزیابی نویسنده گاردین، در آغاز سال گذشته میلادی، مقامات فلسطینی که در رام الله مستقر هستند و از کمک آمریکا بهره می برند می خواسته اند به آمریکا نشان دهند که می توانند در ارتباط با پیشبرد سیاست های آمریکا مفید واقع شوند.

نویسندگان گاردین در تایید ارزیابی خود، به این جمله عریقات اشاره کرده اند که به مقامات آمریکایی گفته: "ما می توانیم در پاکستان، سومالی، افغانستان، عراق، سوریه، عربستان سعودی، اردن و مصر به اوباما کمک کنیم."

بنا بر اسناد منتشره، آقای عریقات گفته است: "اگر دیگر کشور ها فکر می کنند می توانند از کارت حماس استفاده کنند، ما هم همان کار را با آنها خواهیم کرد. ما در حال راه اندازی یک بنگاه خیریه نیستیم. این ایران است که دارد این بازی را می کند و از حماس به عنوان یک کارت برنده استفاده می کند."