ابراز آمادگی دانشگاه سپاه پاسداران برای تحول در علوم انسانی

سپاه پاسداران
Image caption فرمانده دانشگاه امام حسین از "کار جدی" این دانشگاه برای ایجاد تحول در علوم انسانی خبر داده است

سرتیپ حسین ظریف‌ منش، فرمانده دانشگاه جامع امام حسین، متعلق به سپاه پاسداران ایران می گوید که زمینه‌های تحول در علوم انسانی در دانشگاه امام حسین وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای ظریف منش امروز ۹ بهمن (۲۹ ژانویه) در مراسم افتتاحیه نخستین همایش "تحول در علوم انسانی با رویکرد اسلامی" اظهار داشت که دانشگاه امام حسین "کاری جدی" را برای ایجاد تحول در علوم انسانی آغاز کرده است.

حکومت ایران از شهریورماه سال گذشته و در پی اظهار نگرانی آیت الله علی خامنه ای از ترویج علوم انسانی غربی در دانشگاه ها، بازنگری در محتوای درسی این رشته ها را در دستور کار قرار داده است.

در همین ارتباط، فرمانده دانشگاه امام حسین امروز با تاکید بر "آسیب پذیری جدی انقلاب در مقابل موضوعی به نام علوم انسانی"، گفت: "اگر ما می‌خواهیم این انقلاب همچنان با صلابت و دشمن شکن پیش برود باید در این علوم تحول ایجاد کنیم."

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه هم در همایش "تحول در علوم انسانی با رویکرد اسلامی"، انگیزه های تلاش برای بازنگری در علوم انسانی را "غیرسیاسی" دانست و تاکید کرد که در این زمینه "نباید توقع داشته باشیم که امروز و فردا جواب بگیریم".

در این همایش، محی الدین حائری شیرازی، عضو مجلس خبرگان رهبری نیز گفت که "غرب توانسته با انحصاری کردن علم، افکار خود را به جهان تحمیل کند".

او افزود: "اگر اسلام کرسی علوم انسانی دانشگاه ها را فتح نکند، همه پیروزی‌ های ما پا در هوا است."

حمیدرضا آیت‌ اللهی، رئیس "پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی" ایران نیز با اعلام شروع به کار بازنگری در سرفصل‌های ۳۸ رشته دوره کارشناسی، از "تمرکز جدی بخش‌های مسئول" در بازنگری سرفصل‌های علوم انسانی خبر داده است.

آغاز بازنگری در آموزش علوم انسانی در ایران

در شهریور ماه سال گذشته، در پی انتقاد آیت الله خامنه ای از نحوه آموزش علوم انسانی در ایران، حمیدرضا آیت اللهی خبر از آغاز "بازنگری آموزش علوم انسانی بر اساس رهنمودهای مقام رهبری" داده بود.

آیت الله خامنه ای یک هفته پیش از آن، در جمع شماری از استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه های ایران گفته بود که آموزش بسیاری از رشته های علوم انسانی در دانشگاه ها، باعث بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی می شود.

آقای خامنه ای تحصیل حدود دو میلیون نفر از سه و نیم میلیون دانشجو در ایران را در رشته های علوم انسانی، مایه نگرانی دانسته و افزوده بود: "بسیاری از علوم انسانی مبتنی بر فلسفه هایی است که مبانی آنها مادی گری و بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی است و آموزش این علوم موجب بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی می شود و آموزش این علوم انسانی در دانشگاه ها منجر به ترویج شکاکیت و تردید در مبانی دینی و اعتقادی خواهد شد."

رهبر جمهوری اسلامی ایران از مراکز تصمیم گیری از جمله دولت، مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی خواسته بود که به این موضوع رسیدگی کنند.

در پی سخنان آیت الله خامنه ای، شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پژوهشگاه علوم انسانی ماموریت داد تا خواسته های رهبر ایران پیگیری کند.

مطالب مرتبط