امضای بیش از ۵۰ نماینده مجلس برای سوال از احمدی نژاد

احمدی نژاد در مجلس
Image caption ‏اگر یک‏ چهارم‏ نمایندگان‏ مجلس‏‏ از رئیس‏ جمهور درباره‏ نحوه انجام وظایفش سوال‏ کنند، او موظف‏ است به‏ سوال‏ نمایندگان جواب‏ دهد.

احمدرضا دستغیب می گوید که بیش از پنجاه نماینده مجلس ایران، طرح سوال از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران را به دلیل "تخلفات متعدد قوه مجریه" امضاء کرده اند.

به گزارش وبسایت خانه ملت، ارگان رسمی اطلاع رسانی مجلس ایران، آقای دستغیب "بی اعتنایی های مکرر دولت به قاونین مصوب مجلس و نامه نگاری های ناموجه و بی دلیل رئیس جمهور" را از دلایل اصلی جمع آوری امضاء برای سوال از آقای احمدی نژاد برشمرده است.

این نماینده مجلس ایران با اشاره به تاخیرهای پی در پی در اجرای قانون گفت "سکوت مجلس در قبال قانون گریزی‌های دولت بیش از این جایز نیست و باید در شرایط حساس کنونی آرامش و تدبیر را به مدیریت کشور بازگرداند."

در آذر ماه گذشته نیز علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس ایران، در پی انتشار خبر باز پس گرفتن امضاء، گفته بود که نمایندگان امضاء کننده طرح سوال از رئیس جمهوری، امضاهای خود را پس نگرفته اند.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی ایران، در صورتی که حداقل‏ یک‏ چهارم‏ نمایندگان‏ مجلس‏‏ از رئیس‏ جمهور درباره‏ نحوه انجام وظایفش سوال‏ کنند، او موظف‏ است‏ طی حداکثر یک ماه در مجلس‏ حاضر شود و به‏ سوال‏ نمایندگان جواب‏ دهد.

مجلس شورای اسلامی در سه دهه گذشته از این حق خود استفاده نکرده است.

عده ای از تحلیلگران معتقدند که اقدامی در حد احضار رئیس جمهور به مجلس برای طرح سوال، نیازمند کسب رضایت آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی خواهد بود.

او تاکنون، "تضعیف" دولت محمود احمدی نژاد را جایز ندانسته است.

مطالب مرتبط