تیرگی در روابط سیاسی؛ احضار سفیر هلند به وزارت خارجه ایران

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مدیر کل امور ایرانیان وزارت خارجه، سفیر هلند را احضار کرده است

یک روز پس از تعلیق تماس های دیپلماتیک دولت هلند با ایران، سفیر هلند به وزارت امو رخارجه ایران احضار شده و مراتب اعتراض دولت این کشور به سفیر هلند ابلاغ شده است.

دولت هلند پیشتر اعلام کرده بود که در اعتراض به اعدام زهرا بهرامی، زنی که دارای ملیت دو گانه ایرانی - هلندی بوده، کلیه تماس های دیپلماتیک خود با ایران را به حال تعلیق درآورده است. اما بر اساس گزارش رسانه های ایران، سفیر این کشور هنوز در تهران به سر می برد.

منابع خبری ایرانی می گویند مدیرکل امور ایرانیان وزارت امور خارجه ایران به سفیر هلند گفته است قوه قضائیه ایران که حکم اعدام خانم بهرامی را صادر و اجرا کرده از دولت این کشور مستقل است و تمامی شهروندان ایرانی در برابر قانون یکسان هستند.

بر اساس این گزارش، مقام های وزارت امور خارجه ایران به سفیر هلند گفته اند "اجازه داده نخواهد شد تا قاچاقچیان مواد مخدر در زیر چتر حمایتی کشورهای خارجی به اقدامات خلاف قانون و ناشایست در کشور دست بزنند."

منابع خبری پیش از این از احضار کاظم غریب آبادی، سفیر ایران در هلند به وزارت خارجه این کشور خبر داده بودند.

ایسنا خبرگزاری دانشجویان ایران می گوید سفیر ایران به مقام های هلندی گفته است "موضع اعدام زهرا بهرامی یک مساله حاکمیتی و داخلی ایران است و هلند نباید این مسئله را به روابط دوجانبه تسری دهد."

دادسرای انقلاب تهران پیشتر خبر داده بود که زهرا بهرامی زن ایرانی - هلندی به علت "فروش و نگهداری مواد مخدر" سحرگاه روز شنبه نهم بهمن اعدام شده است.

در خبر دادسرای انقلاب تهران آمده است که در بازرسی از منزل خانم بهرامی که "پیشتر به اتهام ارتکاب جرایم امنیتی دستگیر شده بود، ۴۵۰ گرم کوکائین و ۴۲۰ گرم تریاک نیز کشف و در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد وی ۱۵۰ گرم کوکائین نیز به فروش رسانده است."

خانواده خانم بهرامی، با رد اتهام نگهداری و فروش مواد مخدر توسط وی، این اتهامات را ساخته مقام های ایرانی، برای توجیه بازداشت وی در جریان اعتراضات ضد دولتی می دانند.

در گزارش دادسرای انقلاب هیچ اشاره ای به زمان بازداشت خانم بهرامی نشده است، اما برخی گزارش ها نشان می دهد که وی در اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری و چند روز بعد از تظاهرات روز عاشورا دستگیر شده بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفیر ایران در هلند می گوید اعدام شهروند ایرانی- هلندی یک موضوع داخلی در ایران است و هلند نباید آن را به روابط دوجانبه تسری دهد

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیشتر با تایید حکم اعدام این شهروند ایرانی – هلندی، کشورهای غربی را متهم کرده بود که "به بهانه حمایت از حقوق بشر و برای فشار آوردن به جمهوری اسلامی" پرونده خانم بهرامی را مطرح کرده‌اند.

قوانین ایران تابعیت دوگانه شهروندی را به رسمیت نمی شناسد و شهروندانی ایرانی که تابعیت مضاعف کشور دیگری را دارند در صورت متهم بودن طبق قوانین جمهوری اسلامی محاکمه می شوند.

در مورادی دستگیری، محاکمه و صدور احکام سنگین قضایی برای شهروندان دو تابعیتی ایرانی، روابط سیاسی ایران را با کشورهای دیگری تحت تاثیر قرار داده و به سردی کشانده است.

حدود ۱۰ سال پیش، مرگ زهرا کاظمی، خبرنگار زن ایرانی – کانادایی در زندان اوین روابط دو کشور را به شدت تیره کرد.

بیشتر شهروندان دو تابعیتی ایرانی که تحت فشار دولت ایران قرار گرفته اند، از کشورهای اروپایی و آمریکا بوده اند. از جمله در سال های اخیر رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی- آمریکایی به اتهام جاسوسی دستگیر، محاکمه و به ۸ سال زندان محکوم شد.

پس از اعتصاب غذا توسط خانم صابری، دادگاه تجدید نظر او را از اتهام "جاسوسی" تبرئه اما به دلیل "جمع آوری اسناد و مدارک علیه جمهوری اسلامی" به ۲ سال حبس تعلیقی که تا ۵ سال اجرا نمی شود، محکوم کرد.

خانم صابری پس از این موفق به خروج از ایران شد.