مخالفت رئیس بسیج با تشکیل وزارت امر به معروف

محمدرضا نقدی
Image caption محمدرضا نقدی خواستار خواستار "آسیب شناسی" فعالیت دستگاه های مسئول امر به معروف و نهی از منکر شده است

محمد رضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، ضمن مخالفت با تلاش هایی که از چندی پیش برای تشکیل "وزارت امر به معروف و نهی از منکر" در جریان بوده است، گفت که در صورت تشکیل چنین وزارتخانه ای، "نقش مردم" در انجام این کار نادیده گرفته می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج مستضعفین، آقای نقدی امروز ۱۰ بهمن (۳۰ ژانویه) با تاکید بر اینکه تاکنون "نتیجه ای مطلوب" از فعالیت دستگاه های مسئول "امر به معروف و نهی از منکر" در ایران به دست نیامده، خواستار "آسیب شناسی" فعالیت این دستگاه ها شده است.

اظهارات محمدرضا نقدی در حالی منتشر می شود که مسئولان سازمان بسیج مستضعفین، این تشکیلات را یک نیروی مردمی دانسته و امر به معروف و نهی از منکر را از وظایف اصلی آن به شمار می آورند.

مسئولیت هماهنگی تلاش های مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر، در حال حاضر به عهده "ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر" قرار دارد که از سال ۱۳۷۲ و به دستور آیت الله خامنه ای تاسیس شده است.

محمود احمدی نژاد پیش از انتخابات ریاست جمهوری دهم، لایحه تاسیس "وزارت امر به معروف و نهی از منکر" را به امضا رساند که مطابق آن، دولت مسئولیت هماهنگی تلاش های مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر را بر عهده می گرفت.

اما پی گیری تشکیل چنین وزارتخانه جدیدی، با فرا رسیدن انتخابات ریاست جمهوری مسکوت ماند و بعد از آن نیز به طور جدی دنبال نشد.

تشکیل "سازمان امر به معروف و نهی از منکر"

به دنبال پی گیری نشدن تشکیل این وزارتخانه از سوی دولت و از سوی دیگر، تاکیدات مکرر روحانیان محافظه کار بر لزوم مقابله بیشتر حکومت با "بی حجابی" و "فساد اخلاقی"، مجلس هشتم در خرداد ماه گذشته، فوریت طرح "امر به معروف و نهی از منکر" را تصویب کرد.

این طرح، تاسیس دستگاه جدیدی با نام "شورای سیاستگذاری امر به معروف و نهی از منکر" را پیش بینی می کرد تا سازماندهی امور مربوط به امر به معروف و نهی از منکر و ایجاد هماهنگی میان سازمان های مختلف در این زمینه را بر عهده داشته باشد.

بنا بر طرح پیشنهادی، رئیس این شورا قرار است از سوی رهبر جمهوری اسلامی منصوب شود و به او پاسخگو باشد.

در همین ارتباط، یک ماه پیش محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر، از ارسال طرح تشکیل "سازمان امر به معروف و نهی از منکر" به صحن علنی مجلس شورای اسلامی خبر داد.

وی گفت طرح امر به معروف و نهی از منکر برای تعیین تکلیف به رهبر ایران ارجاع شده و او با تشکیل این سازمان موافقت کرده است.

آقای ابطحی تاکید کرد که "سازمان امر به معروف و نهی از منکر" به صورت "فراقوه ای و جدا از تشکیلات دولتی" اداره می شود و زیر نظر مستقیم آیت الله خامنه ای خواهد بود.

.

مطالب مرتبط