فرد "مدعی خدایی" در ایران اعدام شد

حق نشر عکس mashregh
Image caption عکس از یوتیوب. سایت های خبری طرفدار دولت ایران فیلم منتشره در یوتیوب را به فرد اعدام شده نسبت داده اند

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران و سخنگوی قوه قضاییه، از اعدام فردی در اهواز خبر داده که او را "رهبر یک جریان انحرافی" معرفی کرده است.

آقای اژه ای از فرد اعدام شده نام نبرده اما برخی از پایگاه های خبری طرفدار دولت ایران او را فردی دانسته اند که "ادعای خدایی" داشته است.

سخنگوی قوه قضاییه اعدام این فرد را نمونه ای از تلاش برای مقابله با "جریان های انحرافی" توصیف کرده است.

جریان انحرافی عبارتی است که در گفته های مقامات امنیتی، قضایی و فرهنگی ایران برای توصیف گروه ها یا افرادی به کار برده می شود که باور هایی متفاوت با باورهای به رسمیت شناخته شده در قوانین کشور و باورهای مذهبی غالب در ایران دارند.

سایت خبری مشرق، وابسته به حامیان دولت ایران فرد اعدام شده را "سید علی غرابات" معرفی کرده که "از مدعیان خدایی و ارتباط با امام دوازدهم شیعیان" است.

به گزارش این سایت آقای غرابات به اتهام ارتداد و ترغیب به فساد به اعدام محکوم شده بود.

بنا بر همین گزارش ها آقای غرابات در شهر سوسنگرد در استان خوزستان بازداشت شده و در روز چهارشنبه ششم بهمن ماه سال جاری اعدام شده است.

در سایت های خبری دیگر، فیلمی منتشر شده که ادعا شده به صورت بولوتوث در استان خوزستان توزیع شده و ظاهرا مربوط به مراسم جشن تولد فرد "مدعی خدایی" است.

در این فیلم که به زبان عربی و فارسی است جمعی به فردی که ایستاده سجده می برند. بسیاری از مردم منطقه سوسنگرد از ایرانیان عرب تبار هستند و به زبان عربی سخن می گویند.

خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) سید علی غرابات را از " نیروهای ارشد سپاه پاسداران در زمان جنگ ایران و عراق " معرفی کرده که در زندان کارون اعدام شده است.

به نوشته هرانا، آقای غرابات طرفدارانی در استان های خوزستان ، لرستان و ایلام دارد و تلویزیون محلی خوزستان در یک برنامه تلویزیونی به نقد باور های آقای غرابات پرداخته است.

فعالان حقوق بشر زندانی کردن افراد به اتهام "افکار انحرافی" را از مصادیق نقض حقوق بشر دانسته و اعدام این افراد را محکوم کرده اند.

در یک سال گذشته برخی از سایت های اینترنتی طرفدار دولت ایران اقدام به افشاگری علیه افرادی می کند که به اتهام های متفاوت به عنوان صاحبان اندیشه های انحرافی معرفی می شوند. ادعای ارتباط با امام زمان و تاثیر پذیری از باورهای بیگانه دو مضمون رایج در مطرح کردن این افشاگری هاست.

مطالب مرتبط