بیانیه مجمع روحانیون مبارز ایران در باره تحولات مصر

Image caption بیانیه مجمع روحانیون مانند بیشتر رسانه های ایرانی تصویری اسلامی و مبنی بر قدرت گرفتن اسلامگرایان از اعتراضات مصر به دست می دهد

مجمع روحانیون مبارز که تشکل اصلی روحانیون اصلاح طلب در ایران محسوب می شود در بیانیه ای از معترضان مصری خواسته است تا از تجربیات نهضت های اسلامی بهره گیری کنند.

بیانیه روحانیون مبارز تازه ترین نمونه از واکنش های گروه های مخالف دولت در ایران به تحولات مصر است.

پیش از این میرحسین موسوی یکی از رهبران اعتراضات پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری در سال گذشته خورشیدی در بیانیه ای اعتراضات جاری در مصر را نوعی تاثیر پذیری از اعتراضات ایرانیان پس از انتخابات ریاست جمهوری توصیف کرده بود.

مجمع روحانیون مبارز در بیانیه خود ضمن اعلام حمایت از آنچه " حرکت مردمی و آزادی خواهانه مردم مسلمان مصر و تونس " نامیده است و از گروهی که آنها را " نظامیان و پس مانده های حاکمیت مصر و تونس" توصیف کرده خواسته است تا در برابر خواست مردم تسلیم شوند.

بیانیه مجمع روحانیون هم مانند بیشتر رسانه های ایران تصویری اسلامی و مبتنی بر قدرت گرفتن اسلامگرایان در مصر به دست می دهد.

مجمع در بیانیه خود از عالمان و اندیشمندان اسلامی در مصر و تونس خواسته است تا " با تاسی به پیامبر بزرگ اسلام و بزرگان دین " مردم را رهبری کنند.

بیانیه مجمع روحانیون در حالی منتشر می شود که رسانه های ایرانی در روز های گذشته به طور گسترده ای اعتراضات علیه حکومت مصر را بازتاب می دهند.

تلویزیون و دیگر رسانه های دولت ایران تحولات مصر را در حالی بازتاب می دهند که می کوشند آنچه را "ماهیت اسلامی" اعتراضات در مصر می دانند، نشان دهند.

در همین حال رسانه های مستقل ایرانیان در خارج از کشور و رسانه های منتقد دولت در ایران، دولت را متهم کرده اند که نمایش جانبدارانه و تبلیغاتی از تحولات مصر ارایه می دهند.

سایت کلمه که وابسته به رهبران اعتراضات پس از انتخابات در ایران است در یادداشتی تبلیغات تلویزیون دولتی ایران را همسو با تبلیغات آمریکا و غرب دانسته و نوشته است "چرا تصویر رسمی صدا و سیمای ضد ملی کشورمان از انقلاب مصر باید با تصویر مورد علاقه آمریکا-اسرائیل منطبق شود؟ نقطة پیوند ایران و آمریکا – اسرائیل کجاست؟"

به نوشته مسعود شریف در سایت کلمه " روایت صداوسیما از انقلاب مصر درست همان هراسی را تلقین می‌کند که آمریکا – اسرائیل سعی در القای آن دارند: قدرت‌گرفتن اخوان‌المسلمین و اسلام‌گرایان تندرو."

همزمان گروهی از وبلاگ نویسان ایرانی منتقد دولت در نوشته های خود از آنچه سوگیری اسلامی و قدرت گرفتن اخوان المسلمین در اعتراضات مصر می نامند اظهار نگرانی کرده اند.

مطالب مرتبط