تاکید رفسنجانی بر نامه گلایه آمیزش به آیت الله خامنه ای

هاشمی رفسنجانی
Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی در حال نگارش نامه خطاب به آیت الله خامنه ای

وب سایت اکبر هاشمی رفسنجانی از رهبران و بنیانگذاران جمهوری اسلامی در ایران، می گوید نامه اخیر محمود احمدی نژاد که علیه مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته شده بود، تایید محتوای نامه گلایه آمیز سال گذشته او خطاب به آیت الله علی خامنه ای است.

آقای هاشمی رفسنجانی در حال حاضر رئیس مجلس خبرگان رهبری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، هدف انتقادهای او قرار داشته است.

او چند روز پیش از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری ایران که محمود احمدی نژاد پیروز آن معرفی شد، نامه گلایه آمیز سرگشاده ای خطاب به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نوشته بود.

آقای رفسنجانی در آن نامه در اعتراض به آنچه "اظهارات عاری از حقیقت و غیرمسئولانه" محمود احمدی نژاد در جریان مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی خواند، تلویحا از سکوت آیت الله خامنه ای در این ماجرا گلایه کرده بود.

آقای رفسنجانی با ابراز بی طرفی در انتخابات ریاست جمهوری، نوشته بود آن مناظره و مقدمه چینی های قبل و حوادث بعد از آن، "خاطرات تلخ اظهارات و اقدامات منافقان و گروهک های ضدانقلاب در سال های اول بعد از انقلاب" را برای او زنده کرده است.

آقای رفسنجانی این اقدامات را "برای تحت الشعاع قرار دادن گزارش های مستند و مکرر دیوان محاسبات در خصوص مفقودالاثر بودن یک میلیارد دلار و ارتکاب چند هزار تخلف در اجرای بودجه ها" دانسته بود.

نامه های کم سابقه

او در نامه خود به رهبر ایران، نقطه قابل توجه در این تهمت ها را این دیده بود که "غیرمستقیم، مقام ولایت در زمان رهبری امام راحل و جناب عالی که هادی دولت ها بوده اید و با اظهارات صریح، مدیریت ها را مورد تایید و تحسین قرار داده اید، نشانه گرفته است."

اینک وب سایت آقای هاشمی رفسنجانی می گوید که پس از بیست ماه، محمود احمدی نژاد "سند" ادعاهای او را "رو کرده" است.

آقای احمدی نژاد هفته گذشته با انتشار نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس، حملات بی سابقه ای به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس شورای اسلامی کرده بود.

آقای احمدی نژاد در این نامه نوشته است که مدیریت مجمع تشخیص مصلحت نظام، با همراهی اعضایی از مجمع چون روسای قوای مقننه و قضائیه، به "دخالت دادن" این دو قوه درحیطه وظایف دولت می پردازد.

Image caption آقای هاشمی تلویحا از سکوت آیت الله خامنه ای در برابر حمله های آقای احمدی نژاد انتقاد کرده بود

وب سایت آقای رفسنجانی با یادآوری نامه سال گذشته او خطاب به رهبر ایران نوشته است که نامه اخیر آقای احمدی نژاد "تحریف سخنان و رهنمودهای رهبری و انتساب مطالب غیر واقع به ایشان، تعیین تکلیف برای قانون از جایگاه مجری قانون، ادامه پروژه ستیز با روحانیت با زیر سوال بردن جمعی از روحانیت طراز اول کشور در مجمع و قوه قضائیه، ادامه روند اتهام زنی از جایگاه ریاست جمهوری آن هم از نوع رسانه ای، زیر سوال بردن آشکار تصمیم امام و رهبری در مورد ایفای نقش بی بدیل مجمع در تشخیص مصلحت نظام و نادیده گرفتن اصول مصرح قانون اساسی در پوشش تفسیر قانون اساسی" است.

انتقاد تلویحی هاشمی از رهبر ایران

نامه سرگشاده سال گذشته آقای هاشمی رفسنجانی خطاب به رهبر ایران، بازتاب های مختلفی در فضای سیاسی ایران یافت و از جهت لحن انتقادی نسبتا صریح آن نامه ای کم سابقه از سوی یکی از رهبران پرسابقه انقلاب خطاب به آیت الله علی خامنه ای عنوان شد.

Image caption هاشمی رفسنجانی پس از نگارش نامه سرگشاده به آیت الله خامنه ای، بارها هدف انتقادات دولت قرار گرفت

آقای رفسنجانی در این نامه به ماجراهای ریاست جمهوری ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهوری ایران، اشاره کرده و نوشته بود: "بعد از جریان شوم ۱۴ اسفندماه ۱۳۵۹ با ارشاد امام و بنیانگذار جمهوری اسلامی، شهید مظلوم دکتر بهشتی و جناب‌عالی و این جانب که در شعارهای مردمی به عنوان "سه یاور خمینی" شناخته شده بودیم، با همراهی نیروهای انقلابی و بخصوص نمایندگان متعهد مجلس اول و حزب جمهوری اسلامی توانستیم در جهت زدودن غبارهای ابهامات و سم‌پاشی‌ها اقدامات مؤثری انجام دهیم و امام راحل درد آشنا با تشکیل گروه حقیقت‌یاب و داور، بخشی از حقایق را آشکار ‌کردند."

روز ۱۴ اسفند ۱۳۵۹، سخنرانی آقای بنی صدر، رئیس جمهوری وقت، در دانشگاه تهران با شعارهای متقابل مخالفان و حامیان او به خشونت کشیده شد. این حوادث در نهایت به عزل آقای بنی صدر از مقام ریاست جمهوری در اول تیر ۱۳۶۰ و خروج او از ایران منجر شد.

آقای هاشمی رفسنجانی در نامه خود به آیت الله خامنه ای تاکید کرده بود که قصد ندارد دولت موجود را "مثل دولت بنی صدر" معرفی کند و یا "سرنوشتی شبیه آن دولت را برای این دولت" بخواهد، اما گفته بود که "باید مانع گرفتار شدن کشور به سرنوشت آن روزگار شد."

او در این نامه از پذیرفته نشدن پیشنهاداتش برای رفع اتهام به او و خانواده اش و سکوت رهبر جمهوری اسلامی در قبال اظهارات محمود احمدی نژاد اعلام تاسف کرده و نوشته بود: "رهبر معظم هم صلاح را در سکوت‌شان دیدند و بی‌شک جامعه و به خصوص نسل جوان نیازمند اطلاع از حقیقت است."

آقای رفسنجانی در ادامه نامه به آیت الله خامنه ای نوشته بود که ادامه وضع موجود را به صلاح کشور و نظام نمی داند.

آقای رفسنجانی در نامه خود خطاب به آیت الله خامنه ای نوشته بود: "اگر نظام نخواهد یا نتواند با پدیده‌های زشت و گناه‌آلودی مثل تهمت ها، دروغ‌ها و خلاف‌گوییهای مطرح شده در آن مناظره برخورد کند و اگر مسئولان اجرای قانون نخواهند و یا نتوانند به تخلّف‌های صریح خلاف قانون در اعلان افراد به عنوان فاسد که فقط بعد از اثبات تخلف در دادگاه قابل اعلان است، رسیدگی کنند و اگر فردی در موقعیت ریاست جمهوری بدون مراعات ‌شان منصب مقدسش خود را مجاز به ارتکاب چنین گناهان کبیره و اخلاق‌شکن علی رغم سوگند به مراعات شرع و قانون بداند، چگونه می‌توانیم خود را از پیروان نظام مقدس اسلامی بدانیم؟"

آقای رفسنجانی در پایان نامه خود خطاب به آیت الله خامنه ای نوشته بود: "اکنون که امام راحل (ره) آن پیر فرزانه و حلال مشکلات و ملجاء همه و یار صبور و دیرینه هر دوی ما آیت‌الله شهید مظلوم دکتر بهشتی و بسیاری از همسنگران قدیم که یا به فیض عظمای شهادت رسیدند و یا به دیار باقی شتافتند در بین ما حضور ندارند، شما مانده‌اید و من و معدودی از یاران و همفکران قدیم. از جناب‌عالی با توجه به مقام و مسئولیت و شخصیتتان انتظار است برای حل این مشکل و برای رفع فتنه‌های خطرناک و خاموش کردن آتشی که هم اکنون دودش در فضا قابل مشاهده است، هرگونه که صلاح می‌دانید اقدام موثری بنمایید و مانع شعله‌ورتر شدن این آتش در جریان انتخابات و پس از آن شوید."

اکبر هاشمی رفسنجانی، نامه خود را با این بیت شعر به پایان برده بود: سرچشمه شاید گرفتن به بیل/ چو پر شد نشاید گرفتن به پیل

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست