به روز شده:  10:47 گرينويچ - سه شنبه 01 فوريه 2011 - 12 بهمن 1389

مجلس ایران

مجلس ایران وزیر راه را برکنار کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نمایندگان مجلس به وزیر راه و ترابری رای عدم اعتماد داده اند.

روز سه شنبه، ۱۲ بهمن (۱ فوریه)، نمایندگان مجلس ایران پس از مذاکره پیرامون طرح استیضاح حمید بهبهانی، وزیر راه در دولت محمود احمدی نژاد، رای عدم اعتماد دادند و به این ترتیب، ادامه خدمت او در این سمت را ناممکن ساختند.

برخلاف معمول، جلسه مجلس برای مذاکره پیرامون طرح استیضاح آقای بهبهانی بدون حضور وی برگزار شد و محمود احمدی نژاد نیز برای حمایت از وزیر راه و ترابری در مجلس حاضر نشد.

به گزارش خانه ملت – پایگاه اطلاع رسانی مجلس – در رای گیری در مورد طرح استیضاح آقای بهبهانی، از مجموع ۲۴۳ رای نمایندگان حاضر در جلسه، ۱۴۷ نفر به این طرح رای مثبت، ۷۸ نماینده رای منفی و ۹ نماینده رای ممتنع دادند.

به این ترتیب، حمید بهبهانی، که در شهریور ماه سال گذشته با رای اعتماد ۱۶۷ تن از نمایندگان به وزارت راه و ترابری منصوب شده بود با اکثریت قابل توجه آرای نمایندگان، از این سمت برکنار شد.

آقای بهبهانی استاد محمود احمدی نژاد در دانشگاه بود و به نوشته خبرگزاری فارس، با شعار "تلاش برای ارتقای استاندارد پروازی" دوره خدمت خود در کابینه را آغاز کرد.

علت استیضاح حمید بهبهانی مشکلات بخش هواپیمایی کشوری و به خصوص سوانح پر تلفات در ماه های اخیر عنوان شده است.

با رای عدم اعتماد مجلس، رئیس جمهوری موظف است آقای بهبهانی را از سمت وزارت راه و ترابری خلع کند و این سئوال مطرح است که آیا ادامه موقت خدمت وی به عنوان کفیل این وزارتخانه تا تعیین وزیر جدید امکانپذیر خواهد بود؟

خبرگزاری فارس در گزارشی از سه تن از مدیران ارشد وزارت راه به عنوان گزینه های احتمالی برای سرپرستی این وزارتخانه نام برده است.

با برکناری وزیر راه، رئیس جمهوری موظف است ظرف سه ماه، نامزد جدید تصدی این سمت را برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی کند اما تا آن زمان، انتظار می رود سرپرستی برای این وزارتخانه تعیین شود.

جلسه غیرعادی

معمولا جلسات مجلس برای رسیدگی به استیضاح وزیران با حضور وزیر استیضاح شونده، برخی دیگر از اعضای هیات دولت و گاه رئیس جمهوری برگزار می شود و پس از سخنان نمایندگان موافق و مخالف طرح استیضاح، وزیر مورد نظر فرصت دفاع از خود را دارد.

استیضاح وزیران در قانون اساسی

اصل هشتاد و نهم: نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌تواننددر مواردی که لازم می‌دانند هیئت وزیران یا هر یک از وزرا را استیضاح کنند، استیضاح وقتی قابل طرح در مجلس است که با امضای حداقل ده نفر از نمایندگان به مجلس تقدیم شود.
هیئت وزیران یا وزیر مورد استیضاح باید ظرف مدت ده روز پس ازطرح آن در مجلس حاضر شود و به آن پاسخ گوید و از مجلس رای‌اعتماد بخواهد. در صورت عدم حضور هیات وزیران یا وزیر برای‌پاسخ‌، نمایندگان مذبور درباره استیضاح خود توضیحات لازم رامی‌دهند و در صورتی که مجلس مقتضی بداند اعلام رای عدم‌اعتماد خواهد کرد.
اگر مجلس رای اعتماد نداد هیئت وزیران یا وزیر مورد استیضاح‌عزل می‌شود. در هر دو صورت وزرای مورد استیضاح نمی‌توانند در هیئت وزیرانی که بلافاصله بعد از آن تشکیل می‌شود عضویت پیدا کنند.

با اینهمه، نه تنها وزیر راه و رئیس جمهوری از جلسه استیضاح آقای بهبهانی غایب بودند، بلکه محمدرضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی رئیس جمهوری، و یکی دیگر از معاونان نهاد ریاست جمهوری هم که به مجلس اعزام شده بودند، با آغاز مذاکرات پیرامون طرح استیضاح، مجلس را ترک کردند.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، در آغاز مذاکرات روز سه شنبه مجلس پیرامون طرح استیضاح آقای بهبهانی، یکی از نمایندگان تذکر داد که حضور وزیر استیضاح شونده در جلسه مجلس الزامی است و علی لاریجانی، رئیس مجلس، با تایید این نظر، اظهار داشت که "نبود ایشان تخلف محسوب می شود."

طرح استیضاح در حالی برگزار شد که معاون پارلمان رئیس جمهوری پیشتر در نامه ای به رئیس مجلس، گفته بود که تعدادی از نمایندگان امضاکننده طرح استیضاح، از حمایت از این طرح منصرف شده و این طرح را فاقد حد نصاب امضاکنندگان و براساس آئین نامه داخلی مجلس، غیرقابل طرح دانسته بود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - برخی از نمایندگان طرفدار دولت نیز این طرح را "غیرقانونی" دانسته بودند اما رئیس مجلس تاکید کرد که طرح استیضاح اشکال آئین نامه ای ندارد و به این ترتیب، مذاکرات پیرامون طرح آغاز و به اخذ رای عدم اعتماد به وزیر راه و ترابری منجر شد.

طرح استیضاح حمید بهبهانی با امضای بیست و دو نماینده مجلس به هیات رئیسه مجلس تسلیم شد که به گزارش خبرگزاری مهر، بعدا تعداد دیگری از نمایندگان نیز آن را امضا کردند.

ظاهرا، در روزهای بعد، تعدادی از این نمایندگان امضای خود را پس گرفتند اما طراحان استیضاح توانستند امضای نمایندگان دیگری را، که شماری از آنان از چهره های شناخته شده اصولگرای مجلس محسوب می شوند، به دست آورند و طرح استیضاح را دنبال کنند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران - ایلنا - در جریان مذاکرات روز سه شنبه، نماینده کرج در مجلس از "هجمه برخی افراد برای انصراف نمایندگان از استیضاح" سخن گفت و اظهار داشت: "درست است که یکی از نمایندگان طرفدار وزیر، همراه معاون پارلمانی یکی از وزارتخانه ها در صندلی های نمایندگان بگردند و نمایندگان را تهدید کنند که در صورت عدم انصراف از استیضاح، حوزه انتخابیه را از امکانات محروم می کنند؟"

تصمیم مجلس به استیضاح وزیر راه و نحوه برخورد دولت با آن به نشانه دیگری از اختلاف عمیق بین قوای مجریه و مقننه و به خصوص رقابت بین محمود احمدی نژاد و علی لاریجانی تعبیر شده است.

وزیر برکنار شده

حمید بهبهانی، هفتاد ساله، دارای دکترای مهندسی راه و ساختمان است و به مدت بیست سال ریاست دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت تهران را برعهده داشت.

مجلس

مجلس ایراد دولت در مورد قانونی نبودن طرح استیضاح را وارد ندانست

محمود احمدی نژاد نیز از این دانشکده فارغ التحصیل شده و در رشته ترافیک تخصص گرفته است.

در آخرین سال دولت نهم، آقای بهبهانی به جای محمد رحمتی به عنوان وزیر راه و ترابری به مجلس معرفی شد و توانست رای اعتماد نمایندگان را به دست آورد.

اگرچه از حمید بهبهانی به عنوان یکی از افراد نزدیک به محمود احمدی نژاد نام برده شده، اما عملکرد وزارت راه در طول تصدی آقای بهبهانی انتقادات گسترده ای را از او در پی داشته است.

از زمان آغاز به کار حمید بهبهانی، ایران شاهد چند سانحه هوایی بوده که در مواردی، تلفات سنگینی را به همراه داشته است.

ماه گذشته، سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی - ایران ایر - در نزدیک شهر ارومیه به کشته شدن هفتاد و هشت نفر و زخمی شدن سی و هفت تن از سرنشینان این هواپیما منجر شد.

سال گذشته، سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری از نوع ایلوشین روسی در نزدیکی قزوین یکصد و شصت و هشت کشته بر جای گذاشت که یکی از پرتلفات ترین سوانح هوایی ایران بوده است.

دوران وزارت آقای بهبهانی همچنین با گزارش هایی در مورد جنبه هایی از سوابق علمی او همراه بوده است.

سال گذشته، رسانه های خارجی خبری را در مورد سرقت علمی توسط چند عضو کابینه آقای احمدی نژاد، از جمله حمید بهبهانی، منتشر کردند و گفتند که آنان کارهای پژوهشگران دیگر را به نام خود منتشر کرده اند.

مقامات دولتی ایران، اتهام سرقت علمی را رد کردند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.