اعتراض موسوی و کروبی به تعداد زیاد اعدام ها در ایران

کروبی - موسوی - بیات زنجانی حق نشر عکس Tagheer
Image caption آیت الله بیات زنجانی نیز در دیدار سرزده میرحسین موسوی با مهدی کروبی حضور داشته است

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت در ایران، تعداد زیاد اعدام ها و تعجیل در اجرای احکام اعدام در این کشور را محکوم کردند و همچنین با اشاره به اعتراضات در کشورهای عربی، از حاکمان ایران خواستند به معترضان پس از انتخابات اجازه راهپیمایی داده شود تا "مشخص شود کدام جریان از پایگاه اجتماعی و مردمی برخوردار است".

وب سایت تغییر، از وب سایت های نزدیک به مهدی کروبی، گزارش داده که میرحسین موسوی روز دوشنبه "به صورت سرزده" به دیدار مهدی کروبی در خانه شخصی او رفته است. در ماه های اخیر ماموران امنیتی در مواردی از دیدار این دو رهبر مخالفان در ایران جلوگیری کرده بودند.

آقایان موسوی و کروبی در این دیدار به تعداد زیاد اعدام ها و تعجیل در اجرای احکام بدون طی مراحل دادرسی و قانونی در کشور اعتراض کردند و گفتند: "فارغ از چند و چون اتهامات افراد و درستی یا نادرستی این اتهامات، حق شرعی و قانونی هر انسانی است که با طی کامل مراحل دادرسی و قانونی بتواند از حقوق خود بهره مند شود."

این دو رهبر مخالفان دولت در ادامه گفتند: "اعدام قریب به ۳۰۰ تن طی یک سال گذشته، آیا جز ایجاد رعب و وحشت در جامعه دستاوردی برای اذهان عمومی کشور دارد و نتیجه ای جز انزوای بیشتر ایران در مجامع بین المللی را به همراه خواهد داشت؟ آیا اعدام بدون طی شدن مراحل دادرسی و بدون اطلاع خانواده متهم اقدامی انسانی و اسلامی است؟ خودداری از تحویل جسد به خانواده و بستگان دیگر چه صیغه ای است که به تازگی آن را باب کرده اند. لذا ما به عنوان شهروندان این کشور و عضوی از اعضای ملت آزاده ایران، خواستار توقف این شیوه هستیم."

مهدی کروبی و میرحسین موسوی در بخش دیگری از دیدار خود با ابراز خوشحالی از "قیام مردم آزادیخواه مصر" گفتند: "دیر یا زود قدرت های دیکتاتوری و مستبد محکوم به فنا هستند. امروز دیگر ملتها آگاه شده اند و یکی پس از دیگری بر سرنوشت خویش مسلط می گردند و این اراده ملتهاست که لرزه را به تن مستبدین انداخته است."

آقایان موسوی و کروبی در تحلیل اوضاع مصر گفتند: "هر چند در مصر شاهدیم حسنی مبارک به جای تمکین بر خواست و اراده ملت خود سال هاست تلاش می کند تا با برگزاری انتخابات های مهندسی شده و تشکیل مجالس فرمایشی و استفاده از نیروهای اراذل و اوباش مردم را سرکوب کند، اما ره به جایی نخواهد برد. چنانچه امروز نیز نتوانسته است با سرکوب و ارعاب بر اوضاع مسلط گردد. البته اقدام ارتش مصر در اعلام بی طرفی و مشروع دانستن خواسته های مردمی جای بسی تشکر و قدردانی دارد و گویی ارتش به درستی صدای انقلاب مردم را برخلاف حاکمیت مستبد و دیکتاتور مصر، شنیده است."

این دو رهبر مخالفان دولت ایران همچنین با اشاره به این که دولت مصر مانع تجمع معترضان نشده، گفتند: "امروز در مصر با وجود تنش ها و درگیری ها، اجازه راهپیمایی به معترضین داده می شود تا مشخص شود کفه اقبال اجتماعی کدامین جریان سنگین تر است. لذا ما معتقدیم اگر در ایران نیز به معترضین پس از انتخابات اجازه راهپیمایی داده شو،د مشخص خواهد شد کدام جریان از پایگاه اجتماعی و مردمی برخوردار است."

آقایان موسوی و کروبی در پایان با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت "تاسف بار" اقتصادی، افزایش هزینه های تولید به دلیل تحریم های بین المللی تا میزان ۴۰ درصد و تعطیل شدن بیش از ۶۰۰ واحد تولیدی و اخراج و بیکار شدن هزاران نفر، دلیل این شرایط را "تنها در بی کفایتی دولتمردان و اتخاذ سیاست ماجراجویی و جنجال آفرینی در عرصه بین المللی توسط آنان" دانسته اند.

به گزارش وب سایت تغییر، در هنگام این دیدار سرزده، آیت الله اسدالله بیات زنجانی، از مراجع تقلید حامی مخالفان در ایران نیز در منزل مهدی کروبی حضور داشته است.

آیت الله بیات چند هفته پیش نیز قصد داشت در منزل مهدی کروبی با او دیدار کند که نیروهای امنیتی مانع از ورود او به خانه آقای کروبی شدند.

مطالب مرتبط