محاکمه شهروند ایرانی متهم به قاچاق سلاح در نیجریه آغاز شد

عظیم آقاجانی
Image caption آقای آقاجانی در اسناد دادگاه عضو نیروی قدس سپاه پاسداران معرفی شده است

عظیم آقاجانی، شهروند ایرانی متهم به قاچاق سلاح به نیجریه که امروز ( سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۸۹)در دادگاهی در لائوس حاضر شده بود، اعلام کرد که بیگناه است.

او که با سپردن حدود ۱۳۱ هزار دلار وثیقه به طور موقت از بازداشت آزاد شده است، در اسناد دادگاه به عنوان تاجر و عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران معرفی شده و به همراه سه شهروند نیجریه به وارد کردن سلاح غیرقانونی به این کشور و تلاش برای صادر کردن مجدد آن متهم است.

محاکمه آقای آقاجانی و سایر متهمان این پرونده قرار بود روز دوشنبه در ابوجا، پایتخت نیجریه برگزار شود، اما محاکمه به تعویق افتاد و در شهر بندری لاگوس برگزار شد تا دادستان ها بتوانند در دادگاه از سلاح های ضبط شده به عنوان مدرک استفاده کنند.

مأموران امنیتی نیجریه اوایل آبان ماه امسال (اکتبر ۲۰۱۰) در جریان بازرسی از یک کشتی تجاری، ۱۳ کانتینر حاوی اسلحه و مواد منفجره را کشف و ضبط کردند که به گفته شرکت کشتیرانی صاحب کشتی، از بندرعباس در جنوب ایران بارگیری شده بود و قرار بود به گامبیا منتقل شود.

دولت گامبیا حدود یک ماه پس از این واقعه با ایران قطع رابطه کرد و دولت نیجریه هم اعلام کرد که موضوع را "بر اساس وظایف خود در چارچوب قطعنامه ۱۹۲۹"، به شورای امنیت سازمان ملل گزارش کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیکی که از آنها نام نبرده بود، نوشت که دو مظنون ایرانی این پرونده عضو نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هستند.

مسئولان امنیتی نیجریه با وساطت آقای متکی توانستند با یکی از این دو مظنون که احتمالا آقای آقاجانی بوده است، گفت و گو کنند؛ اما مظنون دوم مصونیت دیپلماتیک داشت.

دولت ایران تنها گفته است که این سلاح ها متعلق به یک شرکت خصوصی و مقصد آن "کشوری در غرب آفریقا" بوده است.

مطالب مرتبط