خداحافظی با مسئول کنکور ایران پس از ۳۶ سال

حسین توکلی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای توکلی از سال ۱۳۵۳ در این سمت بود

حسین توکلی، معاون سازمان سنجش آموزش در ایران که مسئول برگزاری کنکور سراسری دانشگاه های این کشور است، با این سمت خداحافظی کرده است.

آقای توکلی از سال ۱۳۵۳ در این سمت بود و اینک پس از ۳۶ سال جای خود را به جلال طباطبایی داده که عضو هیات علمی دانشگاه تبریز است.

دانشگاه های دولتی در ایران بر اساس موفقیت در آزمون سراسری دانشجو می پذیرند و به همین دلیل چهره و نام آقای توکلی برای چندین نسل از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه های ایران آشنا بود.

مراسم تودیع آقای توکلی روز سه شنبه دوازدهم بهمن در تهران برگزار شده است.

رسانه های ایران می گویند او به عنوان مشاور در سازمان سنجش باقی خواهد ماند.

مسئول قدیمی برگزاری کنکور در ایران در شرایطی جای خود را به شخص جوانتری داده که وزیر علوم این کشور می گوید تا یک سال آینده، شرط پذیرش در کنکور برای ورود به دانشگاه ها حذف خواهد شد.

طرح پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ایران که به نام "طرح حذف کنکور" معروف شده، حدود دو سال پیش مورد تائید شورای نگهبان قرار گرفت، اما تصویب این طرح توسط شورای نگهبان هم با فراز و فرودهایی همراه بود.

Image caption در کنکور سال گذشته، تعداد یک میلیون و ۲۸۶ نفر داوطلب تقاضانامه ثبت نام را تکمیل کرده بودند که ۶۰ درصد آنها را دختران تشکیل می دادند

بحث درباره حذف کنکور از اوایل مجلس هفتم در بین نمایندگان مطرح شده بود و نمایندگان مجلس هفتم طرحی در این باره در مجلس مطرح کردند که حدود دو سال پیش به تصویب مجلس رسید.

هر چند در طی مدتی که برای انتخاب دانشجویان ورودی به دانشگاه ها، آزمون سراسری برگزار می شد، انتقادات متعددی به تبعات و بازده این روش وارد می شد، اما مطرح شدن طرح "حذف کنکور" هم بدون مخالفت نبود.

برخی کارشناسان ایراداتی به این طرح وارد کرده اند از جمله این که رقابت کنکور به دبیرستان و نمرات آزمون های دبیرستانی منتقل می شود و بیم آن می رود که نمره فروشی در مدارس مرسوم شود.

مطالب مرتبط