'رهبر ایران روسای سه قوه را از صحبت علیه همدیگر منع کرده است'

علی خامنه ای
Image caption محمود احمدی نژاد در نامه هفته پیش خود، مجلس را به نادیده گرفتن توصیه های رهبر ایران متهم کرده بود

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفت که آیت الله علی خامنه ای صحبت کردن روسای سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه را علیه همدیگر "خلاف شرع" اعلام کرده است.

سایت خبر آنلاین امروز ۱۲ بهمن (۱ فوریه) نوشت که آقای لاریجانی گفته است که به خاطر رعایت نظر رهبر جمهوری اسلامی ایران، از پاسخ دادن به نامه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، به نمایندگان مجلس خودداری کرده است.

آقای احمدی ‌نژاد در نامه ای که هشت روز پیش به نمایندگان مجلس ایران فرستاد، مجمع تشخیص مصلحت نظام را به "مخدوش‌ کردن روند مدیریت کشور" متهم کرد و به انتقاد از "همراهی" روسای قوای مقننه و قضائیه با این اقدام پرداخت.

اگرچه روسای قوای مقننه و قضائیه و مجمع تشخیص مصلحت نظام از پاسخگویی مستقیم به نامه رئیس جمهوری خودداری کرده اند، اما تعدادی از نمایندگان و رسانه های محافظه کار، نسبت آن واکنش نشان داده اند.

در یکی از این واکنش ها، حسین شریعتمداری، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در موسسه کیهان، در سرمقاله سه روز پیش این روزنامه، رئیس جمهوری را به علت "رسانه ای کردن" اختلافات خود با دیگر نهادهای نظام، به "بازی در میدان دشمن" متهم کرد.

این واکنش ها در حالی صورت می گرفت که رئیس جمهوری در نامه هفته پیش خود، که بر خلاف عرف رایج در مکاتبات میان سران قوا به جای رئیس قوه مجریه به تک تک نمایندگان ارسال شده بود، مجلس را به نادیده گرفتن توصیه های رهبر ایران متهم می کرد.

وی در این نامه با اشاره به تغییرات ایجاد شده توسط مجلس شورای اسلامی در لایحه برنامه پنجم توسعه، نوشته بود که مدیریت مجلس برخلاف دیدگاه های آیت الله خامنه ای رهبر ایران و بدون توجه به قوانین، در صدد "لغو اختیارات قانونی قوه مجریه و دخالت در اموری مانند انتخاب و نصب و عزل مقامات اجرایی و اداره اموال دولتی" برآمده است.

آقای احمدی نژاد افزوده بود که بعد از آنکه شورای نگهبان این گونه مصوبات مجلس را مغایر قانون اساسی دانسته، مجلس با پافشاری بر مصوبات، آنها را برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده و "مدیریت مجمع نیز برخلاف وظایف قانونی و حتی آیین‌نامه داخلی خود تلاش کرده اختیارات مصرح قوه مجریه را مخدوش کند".

اعتراض آقای احمدی نژاد، در پی ارجاع تصمیم گیری در مورد نحوه انتخاب رئیس کل بانک مرکزی ایران به مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده بود.

مطالب مرتبط