وزیر علوم ایران: تفکیک جنسیتی، مصوبه شورای انقلاب فرهنگی است

کامران دانشجو
Image caption وزیر علوم ایران اسلامی شدن درس‌ها را در کشوری که حکومت آن اسلامی است امری طبیعی شمرد

کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری ایران می گوید که طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تفکیک جنسیتی باید در دانشگاههای ایران انجام شود.

به گزارش خبرگزاری های ایران، آقای دانشجو در مراسم سی و دومین سالگرد انقلاب اسلامی در وزارت علوم گفت: "بر اساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۶۶ که درباره حدود اخلاق اسلامی است درباره برخوردها و معاشرتها در دانشگاه ها آمده که دانشجویان زن و مرد باید در کلاسهای درس، در دو ردیف جداگانه بنشینند."

آقای دانشجو در ادامه با اشاره به این مصوبه گفت که باید حتی المقدور کلاس های دختران و پسران از هم جدا شوند و آنها از آزمایشگاه ها، کارگاه ها و سالن های تشریح جداگانه استفاده کنند.

او گفت: "باید حتی در محیط های تردد و نصب اعلانات و محیط های اداری هرگاه احتمال اتهام می رود، از اختلاط بی مورد زن و مرد جلوگیری شود. مسئولان مرد باید منشی مرد داشته باشند. در قسمتی که مراجعه کنندگان مرد هستند، از کارمند مرد و در قسمتی که مراجعه کنندگان زن هستند از زن استفاده شود."

تفکیک جنسیتی دانشجویان، در سال های اول پیروزی انقلاب اسلامی هم مورد توجه برخی گروه ها قرار داشت و حتی در برخی کلاس های درس دانشگاه های تهران، اصفهان، مشهد و دیگر شهرهای کشور، دیواری پارچه ای بین دختران و پسران کشیده شد، ولی نزدیکان آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی می گویند که او با این اقدام مخالفت کرده بوده است.

پس از انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری ایران، موضوع تفکیک جنسیتی در دانشگاه های ایران بار دیگر مطرح شد.

حبیب محمدنژاد، معاون پژوهشی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها، ۲۹ آبان (۲۰ نوامبر) سال گذشته گفت که اظهارنظرهایی که در مورد تفکیک جنسیتی می شود، دقیق نیست و ابتدا باید آن را آزمایش کرد.

پس از آن بود که یک نماینده مجلس ایران طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها را غیر عملی و "توهین به دانشگاهیان" ایران دانست.

علی عباسپور تهرانی، جمعه ۱۴ اسفند (پنجم مارس) سال گذشته در مورد تفکیک جنسیتی ورودی های دانشگاه های ایران و تفکیک کلاس های دانشگاه برای دختران و پسران دانشجو، گفته بود که "بحث تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها نه در مجلس و نه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نشده است" و وزارت علوم نیز تا کنون طرحی در این رابطه مطرح نکرده است.

بومی گزینی در راستای حمایت از خانواده

حق نشر عکس ISNA
Image caption وزیر علوم ایران بر مشخص شدن سهم دانشجویان دختر و پسر در رشته هایی خاص تایید کرد

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر علوم ایران همچنین با تاکید بر لزوم مشخص شدن سهمیه دختر و پسر در رشته هایی خاص گفت: "این قضیه را برخی خلاف عدالت می دانند. این کجایش بی عدالتی است؟ آیا این درست است که ۹۵ درصد پرستاران مرد باشند و ۵ درصد زن؟ آیا این قضیه که خانم ها ۷۰ درصد در دانشگاه ها قبول می شوند یک افتخار است؟ این کجایش افتخار است؟"

او همچنین از بومی گزینی دانشگاه ها دفاع کرد و آن را در راستای دفاع از خانواده دانست که "رکن رکین دین اسلام" است.

آقای دانشجو، فایده این طرح را جدا نشدن فرزندان از خانواده ها دانست و اجرای آن را مسبب حل مشکلات خوابگاه ها، هزینه ها و مسائل فرهنگی عنوان کرد.

مجلس شورای اسلامی در سال ۸۷ مصوبه ای را در خصوص پذیرش جنسیتی و بومی گزینی ارائه کرد که اعتراض بسیاری از افرادی را که با اجرای این مصوبه پذیرفته نشدند، به همراه داشت،

پیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی با استقبال از این طرح، آن را هدیه مجلس به خانواده ها دانسته بودند که مشکلات دختران دانشجو را حل می کند.

اما مخالفان طرح الزام دانشگاه ها به بومی گزینی و پذیرش جنسیتی، همچنان اجرای این برنامه ها را تضییع حقوق داوطلبان می دانند.

بازنگری در علوم انسانی

وزیر علوم ایران در ادامه با اشاره به ابراز نگرانی عده ای از صاحبنظران و دانشگاهیان نسبت به طرح بازنگری در علوم انسانی گفت: "ما می گوییم دروس دانشگاهی باید اسلامی بشود. می گویند مگر قانون نیوتن را می شود اسلامی کرد؟ ما می دانیم چکار می کنیم. شما هم می دانید اما می زنید به جاده خاکی."

او هدف از بازنگری علوم انسانی را جایگزینی تفکر اسلامی به جای تفکر لبیرالی دانست و گفت "همه می دانیم که مردم، پیاده شدن اسلام را در همه حوزه ها می خواهند و آن را درتظاهرات ۹ دی ماه و ۲۲ بهمن سال گذشته به صراحت اعلام کرده اند، حالا ما بگوییم درخواست مردم را ولشان کن".

آقای دانشجو نظام جمهوری اسلامی را نظامی مظلوم دانست که "باید دیگران را توجیه کند که چرا می خواهد اصول اسلامی را وارد علوم دانشگاهی کند".

سعید قدیمی، مدیرکل دفتر پشتیبانی و حمایت آموزش عالی وزارت علوم ایران چندی پیش گفته بود که "چهارصد هزار" سرفصل دروس دانشگاهی ایران بازنگری می شود.

او گفت که هفتاد درصد از این بازنگری مربوط به علوم انسانی است و هم اکنون "وضعیت ۲۶۰ هزار سرفصل علوم انسانی از نظر تاریخ بازنگری" مشخص شده است.

به گفته آقای قدیمی، ۱۰۰ سرفصل دانشگاهی مربوط به رشته های هنری نیز مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.

طرح بازنگری سرفصل های دروس دانشگاهی، به ویژه در رشته های علوم انسانی، از تابستان سال ۱۳۸۸ و در پی انتقاد آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از تدریس علوم انسانی غربی در دانشگاههای ایران شدت گرفت.

آیت الله علی خامنه ای شهریور ماه سال گذشته، در جمع شماری از استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه های ایران گفته بود که آموزش بسیاری از رشته های علوم انسانی در دانشگاه ها باعث بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی و ترویج تردید در مبانی اعتقادی می شود.

او از مراکز تصمیم گیری از جمله دولت، مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی خواسته بود که به این موضوع رسیدگی کنند.

در پی سخنان آیت الله خامنه ای، شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پژوهشگاه علوم انسانی ماموریت داد تا خواسته های رهبر ایران را پیگیری کند.