انفجار لوله های گاز در استان قم

لوله های گاز حق نشر عکس AFP
Image caption صدای انفجار لوله های گاز شهر قم را لرزاند

انفجار در سه خط لوله گازی در شمال منطقه سلفچگان قم در بامداد امروز این شهر را لرزاند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بامداد روز جمعه ۲۲ بهمن (۱۱ فوریه) صدای انفجاری شهر قم را لرزاند و آسمان بخش وسیعی از جنوب غربی این شهر سرخ رنگ شد.

مجید بوجار زاده، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه این انفجار تاکنون تلفاتی نداشته است گفت: "علت انفجار در این خطوط لوله، مسائل فنی نبوده است."

با وجود این، هنوز توضیحی در باره علت این انفجار داده نشده است.

به گزارش شرکت ملی گاز ایران، هم اکنون ستاد مدیریت بحران برای بررسی این حادثه در وزارت نفت تشکیل شده و همچنین بازسازی یکی از خطوط لوله گاز آغاز شده است.

مسئولان شرکت ملی گاز با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی برای تامین گاز مشترکان وجود ندارد، از مردم درخواست کرده اند که در مصرف گاز صرفه جویی کنند.

در آخرین حادثه گازی در ایران، انفجار در لوله گازی سرخس ۹ کشته و ۱۶ زخمی برجای گذاشت.

این انفجار روز جمعه ۱۹ شهریور ماه به دنبال برخورد بیل مکانیکی با خطوط لوله ۳۰ اینچ تامین پالایشگاه هاشمی نژاد (خانگیران) روی داد.

فرسودگی، علت نشت نفت

در خبری دیگر، خبرگزاری فارس به نقل از یکی از مسئولان وزارت نفت از احیا کمیسیون تخلفات ایمنی وزارت نفت در پی حوادث اخیر گزارش داد.

محمد حسن اردشیری، مدیر کل ایمنی بهداشت و محیط زیست وزارت نفت گفت: "نشت نفت به خاطر فرسوده بودن خط لوله نفت اتفاق افتاده است و همکاران ما در وزارت نفت، پاکسازی منطقه را آغاز کرده‌اند اما متاسفانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ بشکه نفت به دریا ریخته شده است."

او گفت: "اگر باران نیامده بود نفت به دریا نشت نمی کرد، همچنین اگر اثبات شود که نشت نفت به زمین‌های کشاورزی آسیب وارد کرده است به کشاورزان خسارت داده خواهد شد."

مسئولان محیط زیست ایران می گویند که به دلیل نشت نفت در استان بوشهر از وزارت نفت شکایت کرده اند.

بر اثر جاری شدن سیل و ترکیدگی لوله نفت در روز پنج شنبه ۱۴ بهمن ماه، ۲۰ کیلومتر از خط ساحلی خلیج فارس و چهارصد هکتار از زمین های کشاورزی ا دچار آلودگی کرد.