رئیس قوه قضائیه: باج گیری با سلاح سرد آمار بالایی دارد

صادق لاریجانی
Image caption رئیس قوه قضائیه ایران گفت که از رفتار نهادهای اجرایی در مورد زمین خواری گله مند است

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران از آمار بالای باج گیری با سلاح سرد در این کشور خبر داد و گفت که به کارگیری سلاح سرد همان حکم به کار گیری سلاح گرم را دارد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای لاریجانی که به استان هرمزگان سفر کرده است روز چهارشنبه 20 بهمن ( 9 فوریه) از تشکیل کمیته جرائم خاص در قوه قضائیه خبر داد و گفت که این کمیته تحت نظر دادستان کل کشور در دادستانی تشکیل شده است تا با برخورد سریع و قاطعانه با جرایمی مانند سرقت مسلحانه و زورگیری، زمینه ایجاد امنیت را فراهم کند.

پپش از این نیز مسئولان قوه قضائیه از گسترش استفاده از سلاح سرد ابراز نگرانی کرده بودند.

قاضی حسن تردست، رئیس شعبه ۷۴ دادگستری تهران روز سه شنبه ۲۶ مرداد سال جاری با اشاره به این که در بعضی از نقاط تهران، جوانان چاقو را ناموس خود می دانند به خبرگزاری فارس گفته بود: "همین تفکر باعث می شود که جوان ها چاقو را با خود حمل کنند و در موقع درگیری از آن استفاده کنند."

طبق آماری که پلیس آگاهی تهران ارائه کرده است، در سال ۱۳۸۷ بیش از ۴۲ درصد قتل ها، با استفاده از چاقو انجام گرفته بود.

آقای لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث مفاسد اقتصادی و زمین‌خواری گفت: "این معضل برای مردم قابل تحمل نیست. متاسفانه موضوع منابع طبیعی و زمین‌های واگذاری در همه جای کشور موجود است."

رئیس قوه قضائیه ایران، "عامل برخورد کننده" در بحث زمین خواری را قوه قضائیه دانست، اما از رفتار دستگاهای اجرائی و منابع طبیعی که به گفته او متولیان اصلی در این زمینه اند، گله کرد.

او به تعداد زیاد پرونده های منابع طبیعی و وزارت مسکن در دادگستری ها اشاره کرد و گفت دستگاههای اجرائی نباید کوتاهی کنند و همه بار را بر دوش قوه قضائیه بیندازند.

مطالب مرتبط