نظام پزشکی ایران: تعرفه ها در سال آینده تا ۶۰ درصد افزایش می یابد

شهاب الدین صدر حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رئیس سازمان نظام پزشکی کشور می گوید که اگر قیمت تعرفه ها افزایش پیدا نکند وضعیت از اینکه هست خرابتر می شود

شهاب الدین صدر، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران از تلاش این سازمان برای تصویب افزایش ۴۰ تا ۶۰ درصدی تعرفه های پزشکی سال آینده تا قبل از پایان امسال خبر داد.

به گزارش خبر گزاری کار ایران (ایلنا) آقای صدر، روز چهارشنبه ۲۰ بهمن (۹ فوریه) به افزایش هزینه های حوزه سلامت اشاره کرد و گفت که دولت باید تدابیر لازم را برای حمایت از بخش دولتی و خصوصی انجام دهد.

آقای صدر به مخالفت سازمان نظام نظام پزشکی با تعیین تعرفه های بخش غیر دولتی توسط هیئت وزیران اشاره کرد و گفت: "نظر ما این است که اگر تعرفه های پزشکی توسط دولت به تعرفه های واقعی نزدیک نشود وضعیت از آنچه هست خراب تر می شود."

او در ادامه با اشاره به وقوع تقلب در آزمون دستیاری پزشکی در سال گذشته گفت: "آنچه زمینه ساز تقلب شد اتخاذ سیاستهای نادرست چند سال گذشته است که باعث شده پزشکان عمومی هم در ارائه خدمات و هم در مسائل اقتصادی دچار مشکلات شوند."

رئیس سازمان نظام پزشکی ایران دلیل دیگر به‌وجود آمدن این مشکل را رجوع مردم به دکترهای متخصص با "کوچکترین ناراحتی" دانست و اعلام کرد که با اجرای قانون پزشک خانواده و نظام ارجاع درمانی، ۹۵ درصد خدمات باید توسط پزشکان عمومی انجام شود.

اشاره آقای صدر به آزمون دستیاری پزشکی است که در بهمن سال ۱۳۸۸ برگزار شد و پس از پذیرفتن وقوع تقلب توسط وزارت بهداشت، باطل اعلام شد.

پس از برگزاری مجدد این آزمون در ۱۳ اسفند ماه سال گذشته، بار دیگر عده ای به آن اعتراض کردند.

پزشکان معترض در نامه سرگشاده خود به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نوشتند که هر سال اعلام کلید نهایی آزمون ۱۲ روز به طول می انجامید اما در این دوره، دادن کارنامه اولیه شرکت کنندگان ۴۷ روز طول کشیده است.

همچنین پزشکان معترض گفته بودند کسانی که نمرات بسیار بالایی داشته‌اند با وجود سطح نمرات بالا، رتبه پایینی داشته‌اند که این به معنای افزایش غیر طبیعی سطح نمرات تا حد ۴ تا ۵ برابر دوره های پیشین است.

وزارت بهداشت ایران با صدور اطلاعیه ای، کاهش غیر طبیعی رتبه ها را دقت در طراحی سوالات عنوان کرده بود که باعث شده است از طرح کردن پرسش های بحث برانگیز خودداری شود.

وزارت بهداشت دیگر دلیل این امر را حضور داوطلبان مشمول استعداد های درخشان و نخبگان دانسته بود که باعث پایین رفتن رتبه های کسانی شده که هر سال نمره به نسبت بالا داشته اند. معترضان این ادعا را رد کرده و گفته بودند که نخبگان در سال های پیش هم حضور داشته اند.

معترضان، افزایش سهمیه هایی مانند سهمیه پزشکانی که به عنوان مدیر در وزارت بهداشت و سایر بخش های دولتی کار می کنند را از دلایل بروز تقلب در برگزاری آزمون اعلام کرده بودند.