طرح زوج و فرد خودروها از اول اسفند در سراسر تهران اجرا می شود

طرح ترافیک حق نشر عکس isna

شورای عالی ترافیک ایران تصویب کرد که طرح تردد نوبتی خودروها موسوم به "طرح زوج و فرد" در سراسر تهران از اول اسفند اجرا شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روز پنج شنبه ۲۱ بهمن (۱۰ فوریه)، شورای عالی ترافیک همچنین از اجرای طرح زوج و فرد کنونی تا پایان بهمن خبر داد.

بر اساس یکی از بندهای این مصوبه، محدوده جدید طرح ترافیک هم از ابتدای سال آینده به صورت دائمی عمل می شود.

طرح ترافیک کنونی در محدوده‌ای به وسعت ۷۵ کیلومتر مربع اجرا می‌شود اما در طرح پیشنهادی استانداری تهران، وسعت این محدوده به ۱۲۰ کیلومتر مربع افزایش یافته است.

پیش از این در روز اول بهمن ماه سال جاری محمدرضا محمودی، معاون عمرانی استاندار تهران، از احتمال آغاز اجرای طرح جدید تردد زوج و فرد خودروها از هفته آینده در تهران خبر داده بود و گفته بود که، محدوده آن گسترده‌تر از طرح ترافیک کنونی است.

در حال حاضر محدوده طرح ترافیک، هسته مرکزی شهر تهران را در بر می گیرد و صاحبان خودروها برای ورود به محدوده طرح ترافیک تهران باید مجوز ورود و تردد در آن را داشته باشند.

آقای محمودی به خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا گفته بود که "محدوده تردد خودروها در طرح جدید، از نظر کارشناسی مشخص شده است و این طرح با ابلاغ شورای عالی ترافیک، از هفته آینده وارد مرحله عملیاتی می‌شود."

او همچنین گفته بود که "بر اساس طرح جدید زوج و فرد خودروها در تهران، ساعت محدودیت حرکت خودروها در محدوده طرح از ساعت شش ونیم صبح تا هفت بعد از ظهر تعیین می‌شود."

آذر ماه امسال به دلیل آلودگی شدید هوای تهران، تردد خودروها در شهر تهران محدود شد و طرح در تمام نقاط شهر تهران بر اساس شماره زوج یا فرد به اجرا در آمد اما اجرای آن اواخر آذرماه با کاهش آلودگی متوقف شد.

روز ۲۶ آذرماه امسال، حسن رحیمی، رئیس راهنمایی و رانندگی پلیس تهران متوقف شدن این طرح را اعلام کرد و گفت که "با توجه به خروج تهران از وضعیت هشدار آلودگی، فعلا نیازی به اجرای سراسری طرح زوج و فرد خودروها در تهران نیست."