تحریم 'شبکه جعفری' توسط آمریکا در ارتباط با برنامه موشکی ایران

خزانه داری آمریکا
Image caption خزانه داری آمریکا شش نفر و پنج شرکت فعال در شبکه جعفری را تحریم کرده است

وزارت خزانه داری ایالات متحده اعلام کرده که شبکه ای متشکل از اشخاص حقیقی و حقوقی در ایران و ترکیه را به اتهام تامین مواد مورد نیاز سازمان صنایع هوافضای جمهوری اسلامی تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید "شبکه جعفری" توسط میلاد جعفری، پدرش محمد جواد جعفری و برادرش مانی جعفری اداره می شود.

در بیانیه این وزارتخانه از مهین فلسفی، مادر میلاد و مانی، هم به عنوان گرداننده حساب های شبکه مذکور در بانک توسعه صادرات ایران نام برده شده است.

مقام های آمریکایی می گویند این شبکه یکی از تامین کنندگان عمده آلومینیم و فولاد برای سازمان صنایع هوافضای ایران بوده است.

این سازمان در سال ۲۰۰۵ در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفت.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا، این شبکه بدلیل هفت میلیون دلار معامله با سازمان صنایع هوافضای ایران تحت تحریم قرار می گیرد.

در این رابطه، شش نفر و پنج شرکت فعال در "شبکه جعفری" تحریم شده اند.

در همین حال، وزارت دادگستری آمریکا نیز ادعانامه ای علیه میلاد جعفری که ۳۶ سال دارد صادر کرده است. وی متهم به توطئه چینی و نقض تحریم های آمریکا در سال ۲۰۰۷ شده است.

بر اساس این ادعانامه، آقای جعفری یک قرارداد ۳۸ هزار دلاری با شرکتی در ایالت نوادا برای خرید ۶۶۰ پوند فولاد ویژه صنایع هوافضا منعقد کرد.

او همچنین متهم است درصدد خرید ۴۴۱۰ پوند فولاد ضدحرارت از شرکتی در ایالت اوهایو بوده است.

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین ارتباط مالی با دو شهروند ترکیه و سه شرکت مستقر در استانبول که گفته می شود به سازمان صنایع هوافضای ایران کالا و خدمات صادر می کردند را ممنوع کرده است.

این بیانیه از سه شرکت ماکبر مکینا سان و تیک، استپ و مولتی مت نام برده است. معمر کونتای دورانسوی و کاگری دورانسوی نیز دو شهروند ترکیه هستند که متهم به همدستی با آقای جعفری شده اند.

گفته می شود میلاد جعفری در خارج از آمریکا و احتمالا در ایران است.

وزارت دادگستری آمریکا می گوید آقای جعفری در فاصله سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ تلاش کرده با نقض تحریم های آمریکا به گروه صنعتی صنم که در فهرست سیاه واشنگتن قرار دارد کالا صادر کند.

مطالب مرتبط