اعتراض بریتانیا به اعدام زهرا بهرامی و پاسخ ایران

ویلیام هیگ حق نشر عکس PA
Image caption وزیر امور خارجه بریتانیا می‌گوید که تحولات اخیر یادآور 'خطراتی' است که دارندگان تابعیت دوگانه در سفر به ایران با آن روبرو هستند

سفارت ایران در لندن به اظهارات ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در مورد اعدام یک زن ایرانی-هلندی پاسخ داده و از مقامات بریتانیایی خواسته است که بر اساس اطلاعات موثق اظهارنظر کنند.

آقای هیگ روز سه شنبه ۱۲ بهمن (اول فوریه) گفته بود که از شنیدن خبر اعدام زهرا بهرامی، زن ایرانی-هلندی که به اتهام نگهداری و خرید و فروش مواد مخدر در ایران اعدام شد، بهت زده و مشمئز شده است.

او به ویژه از این امر انتقاد کرد که به خانم بهرامی اجازه دسترسی کنسولی به سفارت هلند داده نشده و خانواده او خبر اعدام را از طریق رسانه ها شنیده اند.

سفارت ایران در لندن، در یادداشتی خطاب به وزارت امور خارجه بریتانیا نوشته است که خانم بهرامی شهروند ایران بوده و مطابق قوانین ایران دستگیر، محاکمه و مجازات شده است.

در این یادداشت آمده است: "تابعیت مضاعف در قانون مدنی ایران به رسمیت شناخته نمی شود".

سفارت ایران در یادداشت خود نوشته است که خانم بهرامی روز ۱۰ اسفند سال گذشته به اتهام نگهداری ۴۵۰ گرم کوکائین، ۴۲۰ گرم تریاک و خرید و فروش مواد مخدر بازداشت شده بود و بعدا اتهاماتی مانند جعل اسناد و عضویت در انجمن پادشاهی ایران هم علیه او مطرح شد.

خانواده خانم بهرامی این اتهامات را رد می کنند و می گویند که او به دلیل شرکت در تظاهرات اعتراضی مخالفان دولت بازداشت شده و اتهامات دیگر، بعدا علیه او مطرح شده است.

یک فایل صوتی در سایت یوتیوب منتشر شده است که در آن شخصی به اسم مستعار "کردیه بانو" که گفته می شود خانم بهرامی است، در ارتباط تلفنی با "پرشن رادیو" از جزئیات حضورش در ناآرامی های تهران سخن می گوید و به تندی از حکومت اسلامی این کشور انتقاد می کند.

در یادداشت سفارت ایران آمده است که خانم بهرامی در جریان محاکمه وکیل داشته و با اعضای خانواده خود در تماس بوده است.

روز شنبه، پس از انتشار گزارش های اولیه در مورد اجرای حکم اعدام خانم بهرامی، هنگامی که خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی با دختر او تماس گرفت، او از اجرای حکم اعدام مادرش اظهار بی اطلاعی کرد، اما گفت که به تازگی با او تماس داشته است.

وزیر امور خارجه بریتانیا در این مورد گفت که حکم اعدام خانم بهرامی، "ظاهرا پیش از بررسی کامل اتهامات او در دادگاه" اجرا شده است.

او گفت که بریتانیا نگرانی های خود را با قاطع ترین زبان با دولت ایران در میان خواهد گذاشت.

'محکومیت در هلند'

این در حالی است که یک شبکه تلویزیونی هلندی روز سه شنبه برنامه ای مستند در مورد خانم بهرامی پخش کرده است که در آن گفته می شود او در سال ۲۰۰۳ به جرم حمل حدود ۱۶ کیلوگرم کوکائین در فرودگاه آمستردام به تحمل سه سال حبس محکوم شده بود.

بنا به گزارش این شبکه تلویزیونی، او در سال ۲۰۰۷ هم در هلند به جرم جعل گذرنامه محکومت قضایی گرفته بود.

با این حال نحوه محاکمه و مجازات خانم بهرامی همزمان با افزایش شمار اعدام ها در ایران اعتراضاتی را برانگیخته است.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بیانیه ای به نمایندگی از این اتحادیه از افزایش شمار اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرده بود.

او در بیانیه خود نوشته بود: "شمار اعدام ها در ایران به میزان هراس انگیزی رسیده است. علاوه بر این، شیوه های زشت و نفرت انگیزی مانند اعدام در ملاءعام و اعدام با چوبه دار، بر خلاف تعهدات بین المللی ایران، کماکان مورد استفاده قرار می گیرد".

مخالفان دولت ایران می گویند که اجرای احکام اعدام با هدف ایجاد جو ارعاب و وحشت در جامعه افزایش یافته است.

ایران در ماه گذشته تعداد زیادی از محکومان جرایم مرتبط با مواد مخدر و جرایم جنسی را در کنار چند محکوم سیاسی اعدام کرده است که تعداد مجموع آنها دست کم به ۶۶ نفر می رسد.

مطالب مرتبط