رئیس مجلس: فتنه‌گران می‌گویند که ولی فقیه داریم، به روحانیت نیاز نیست

علی لاریجانی
Image caption علی لاریجانی از کسانی که "به زبان های مختلف در صدد حذف روحانیت هستند" انتقاد کرد

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، اظهارات "عده‌ای که می‌گویند ما ولی فقیه داریم و احتیاجی به روحانیت نداریم" را نوعی "فتنه" دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای لاریجانی امروز ۱۳ بهمن (۲ فوریه)، با تاکید بر آنکه "کسانی که این حرف ها را می‌زنند به دنبال از بین بردن ریشه‌ها هستند"، گفت: "ولی فقیه ما مرجع تقلید است و همه پشتیبان مراجع تقلید هستند".

وی بدون توضیح بیشتر در مورد مخاطبان انتقادات خود، از "آنانی که راهشان را از روحانیت منحرف کرده اند" انتقاد کرد و افزود: "برخی به زبان های مختلف در صدد حذف روحانیت هستند؛ این مبدا لغزش است."

این اظهارات در حالی منتشر می شود که محافظه کاران منتقد دولت، گروهی از همکاران رئیس جمهوری و بیش از همه اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد را، به تلاش برای حذف روحانیت از صحنه مدیریت کشور متهم می کنند.

عده ای از منتقدان دولت همچون اکبر هاشمی رفسنجانی، شخص آقای احمدی نژاد را نیز به همراهی با تلاش هایی متهم می کنند که به گفته آنان، برای کاهش نفوذ روحانیان در ایران صورت می گیرد.

آقای هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان، یک ماه پیش با انتشار نوشته ای به مناسبت سالگرد حرکت اعتراضی مردم قم علیه حکومت شاه در روز ۱۹ دی ماه سال ۱۳۵۶، به انتقاد از کسانی پرداخت که "مزورانه" پشت آیت الله خامنه ای "پناه می گیرند" و به روحانیت حمله می کنند.

آقای هاشمی رفسنجانی افزود: "بقایای فکری دین زدایی و روحانیت ستیزی سر برآورده اند و خاکریز به خاکریز جلو می آیند و شاهدیم که پس از توهین و تهمت به سران روحانی عرصه سیاست در ۳۰ سال گذشته، به فضلا و علما و مراجع قم رسیده اند."

انتقاد از رویکرد محمود احمدی نژاد و همکارانش در مورد روحانیت، در تابستان سال ۱۳۸۸ و طی هفته های قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم اوج گرفت.

در آن مقطع، آقای احمدی نژاد در جریان مناظره های انتخاباتی تلویزیونی، به طرح اتهاماتی علیه برخی از مقام های ارشد روحانی پرداخت و بعد از رسیدن مجدد به مقام ریاست جمهوری نیز، اسفندیار رحیم مشایی را، علی رغم مخالفت شدید بسیاری از چهره های ارشد روحانی، به سمت ریاست دفتر خود منصوب کرد.

مطالب مرتبط