مسعود کیمیایی خواستار تجدید نظر در حکم پناهی شد

کیمیایی، شمقدری و حسینی حق نشر عکس fars
Image caption در بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر از فعالیت های سینمائی کیمیایی تقدیر شد

مسعود کیمیایی و پوران درخشنده در مراسم افتتاح بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر، خواستار تجدید نظر در حکم جعفر پناهی و بازگشت او به سینمای ایران شدند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) مسعود کیمیایی روز جمعه ۱۵ بهمن ( ۴ فوریه) در مراسم بزرگداشت خود با بیان اینکه پس از سی سال به یاد او افتاده اند، گفت: "من ۷۰ سالم است و ۵۰ سال است که در این سینما کار می کنم و ۳۰ فیلم ساخته ام که همه آنها در این سرزمین بوده است."

او گفت: "من با هفتاد سال عمر و با کمال فروتنی از قوه قضائیه می خواهم در حکم جعفر پناهی تجدید نظر کند."

آقای کیمیایی به همکاری خود با پناهی در مونتاژ فیلم حکم اشاره کرد و گفت: "او دوست من است. خواهش می کنم در حکم او تجدید نظر شود."

پوران درخشنده هم در مراسم بزرگداشت خود گفت: "امشب که مسعود کیمیایی در مورد جعفر پناهی حرف زدند، بسیار خوشحال شدم چرا که در سینما جایش بسیار خالی است. کسی که بسیاری از جوایز بین المللی را برای سینمای ایران به ارمغان آورده است."

در آخرین واکنش جهانی به حکم آقای پناهی، مدیر هنری فستیوال فیلم کن، در کنفرانس مطبوعاتی که روز 13 بهمن ( 2 فوریه) برگزار شد، ضمن اعلام اهدای جایزه ویژه جشنواره کن امسال برای او، گفت: "از این پس جعفر پناهی، عضو هیئت داوران تمام فستیوال های فیلم بین المللی خواهد بود و جایگاهی خالی برای او در نظر گرفته شده است."

جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی در دادگاه، به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی، فیلمنامه نویسی، سفر به خارج از ایران و گفتگو با رسانه های داخل و خارج ایران محکوم شد.

آقای پناهی ۱۰ اسفند سال ۱۳۸۸ همراه با ۱۷ نفر، از جمله همسر و دخترش، در منزل خود در تهران بازداشت شد. بیشتر افراد بازداشت‌ شده روزهای بعد آزاد شدند، اما این فیلمساز ۴۹ ساله نزدیک سه ماه در زندان اوین باقی ماند.

پس از اعتصاب غذای جعفر پناهی در زندان و واکنش سینماگران داخلی و خارجی او خرداد سال جاری با پرداخت وثیقه موقتا آزاد شد.

شمقدری از آغاز دوران جدیدی در سینمای ایران خبر داد

در مراسم افتتاحیه بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر، محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جواد شمقدری، معاونت امور سینمایی نیز سخن گفتند.

آقای شمقدری از ورود سینمای ایران به دوران جدیدی خبر داد و گفت: "در دوران هجوم پیام ها از طریق انبوه تصاویر سینمایی و ماهواره ای و اینترنت و قاچاق فیلم خارجی با شیوه های محتاطانه و بازدارنده قدیمی دیگر نمی توان موفق بود."

او به تلاش مدیریت جدید سینمایی در طراحی زیرساخت های لازم برای عبور از دوران جدید اشاره کرد و گفت:" یکی از مختصات این دوران، افزایش کمی همراه با انتقاد کیفی است که خالی از لغزش و خطا هم نیست و شادابی و نشاط چنان جریان سینمایی را فرا خواهد گرفت که تک آثار گرفتار لغزش و خطا که بیراه رفته اند، فرد خطاکار را نگران خواهند کرد."

او تشکیل شورای عالی سینمای ایران را دستاورد این دوران گذار دانست و از همه اصناف و علاقمندان سینمایی خواست که با دقت و دغدغه فیلم های دوره جدید را زیر نظر بگیرند.

شورای عالی سینما روز پنج شنبه، نهم دی ماه با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری تشکیل شد. اعضای این شورا شامل وزیر ارشاد، معاونت سینمایی، نماینده رئیس جمهوری، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس صدا و سیما، نماینده صنوف مربوط به سینما و ۵ سینماگر هستند.

نخستین جلسه شورای عالی سینما در حالی برگزار شده که هیچ نماینده ای از هیات مدیره خانه سینما که نمایندگی ۲۹ صنف سینمایی را بر عهده دارد در این جلسه حاضر نبودند.

تشکیل این شورا در میان اهالی سینما، نگرانی هایی را در زمینه دولتی شدن سینما و موازی کاری با نهادهای دیگری همچون، خانه سینما را بر انگیخت.

بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر از ۱۶ تا ۲۶ بهمن ماه برگزار می شود.