به روز شده:  11:13 گرينويچ - شنبه 05 فوريه 2011 - 16 بهمن 1389

مجلس ایران

احمدی نژاد: استیضاح وزیر راه غیرقانونی است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران از استیضاح حمید بهبهانی وزیر راه در مجلس انتقاد کرده و گفته که کار مجلس غیرقانونی بوده و یکصد برابر آنچه استیضاح کنندگان مطرح کردند به خودشان وارد است.

آقای احمدی نژاد گفت که در سالگرد پیروزی انقلاب، منتقدان دولت انتقادها را کنار می گذارند و از عملکردها تقدیر می کنند در حالی که "نمایندگان مجلس به دولت هدیه ای دادند و بهترین وزیر دولت را گرفتند."

روز سه شنبه، ۱۲ بهمن (۱ فوریه)، نمایندگان مجلس پس از مذاکره پیرامون طرح استیضاح آقای بهبهانی، به وی رای عدم اعتماد دادند. در این جلسه برخلاف معمول، آقای بهبهانی و آقای احمدی نژاد حضور نداشتند.

معمولا رسیدگی به استیضاح وزیران با حضور وزیر استیضاح شونده، برخی دیگر از اعضای هیات دولت و گاه رئیس جمهوری برگزار می شود و پس از سخنان نمایندگان موافق و مخالف طرح استیضاح، وزیر مورد نظر فرصت دفاع از خود را دارد.

وزرا بعد از اعلام وصول طرح استیضاح از سوی هیات رئیسه مجلس، ده روز فرصت دارند تا برای پاسخگویی و شرکت در جلسه استیضاح آماده شوند.

دولت می گوید که برخی از استیضاح کنندگان از استیضاح وزیر راه منصرف شده و تعداد دیگری استیضاح وزیر را امضا کرده اند و آقای احمدی نژاد می گوید "اگر اسامی استیضاح کنندگان تغییر می کند هر روز که تغییر کرد از آن روز به بعد وزیر ده روز مهلت دارد تا ببیند با چه کسانی طرف است و حرفشان چیست تا دولت بتواند با آنها گفتگو کند."

طرح استیضاح آقای بهبهانی با امضای بیست و دو نماینده مجلس به هیات رئیسه مجلس تسلیم شد که بعدا تعداد دیگری از نمایندگان نیز آن را امضا کردند.

ظاهرا، در روزهای بعد، تعدادی از این نمایندگان امضای خود را پس گرفتند اما طراحان استیضاح توانستند امضای نمایندگان دیگری را، که شماری از آنان از چهره های شناخته شده اصولگرای مجلس محسوب می شدند، به دست آورند و طرح استیضاح را دنبال کنند.

آقای احمدی نژاد گفته که "به نظر ما استیضاحی که انجام شد غیرقانونی است در حالی که می توانستند آن را به بعد موکول کنند."

این در حالی است که در روز استیضاح یکی از نمایندگان تذکر داد که حضور وزیر استیضاح شونده در جلسه مجلس الزامی است و علی لاریجانی، رئیس مجلس، با تایید این نظر، گفت که "نبود ایشان تخلف محسوب می شود."

نمایندگان مجلس به دولت هدیه ای دادند و بهترین وزیر دولت را گرفتند

محمود احمدی نژاد

طرح استیضاح در حالی برگزار شد که معاون پارلمان رئیس جمهوری پیشتر در نامه ای به رئیس مجلس، گفته بود که تعدادی از نمایندگان امضاکننده طرح استیضاح، از حمایت از این طرح منصرف شده و این طرح را فاقد حد نصاب امضاکنندگان و براساس آئین نامه داخلی مجلس، غیرقابل طرح دانسته بود.

آقای بهبهانی، استاد محمود احمدی نژاد در دانشگاه علم و صنعت ایران بود و نمایندگان، علت استیضاح آقای بهبهانی را مشکلات بخش هواپیمایی کشوری و به خصوص سوانح پر تلفات در ماه های اخیر می دانستند.

با برکناری وزیر راه، رئیس جمهوری موظف است ظرف سه ماه، نامزد جدید تصدی این سمت را برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی کند اما تا آن زمان، انتظار می رود سرپرستی برای این وزارتخانه تعیین شود.

اما آقای احمدی نژاد می گوید که قصد داشته تا عملکرد مجلس در خصوص آقای بهبهانی را پیگیری کند اما چون در قانون برنامه پنجم دولت موظف به کاهش وزارتخانه هاست و باید تعداد وزارتخانه ها از 21 به 17 برسد از پیگیری خود منصرف شدم.

مشخص نیست که وزارت راه با چه وزارتخانه ای ادغام می شود اما آقای احمدی نژاد گفته که "اگر سرپرست هم بگذاریم موقتی است چون اگر این وزارتخانه ادغام شود دیگر وزارتخانه ای وجود نخواهد داشت که برای آن وزیر در نظر بگیریم."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.