صالحی: به دلیل مشغله کاری در اجلاس مونیخ شرکت نکردم

علی اکبر صالحی حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر امور خارجه ایران که همزمان رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور هم هست، مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا است

علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران گفت که به خاطر مشغله زیاد در اجلاس امنیتی مونیخ شرکت نکرده و در آینده در چنین نشست هایی شرکت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای صالحی گفته که به خاطر این که اجلاس مونیخ در آستانه سالگرد انقلاب بود و همچنین "تازه از مجلس رای اعتماد گرفته بودم، موجب عدم حضور ما در اجلاس مونیخ شد."

به گفته وزیر خارجه ایران، "عدم حضور ما در اجلاس مونیخ به این معنا نیست که در جلسات آتی شرکت نکنیم."

پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، با وجود نادیده گرفتن ممنوعیت سفرش از سوی اتحادیه اروپا به کنفرانس امنیتی مونیخ نخواهد رسید.

کنفرانس امنیتی مونیخ که کار خود را از دیروز، جمعه ۱۵ بهمن (۴ فوریه) آغاز کرد، کنفرانسی سالانه است که روسا و وزیران امور خارجه بسیاری از کشورها در آن شرکت می کنند و ایران هم در گذشته در آن شرکت کرده است.

البته آقای صالحی می گوید که "مشکلی برای حضور در اتحادیه اروپا نداریم."

وزیر خارجه ایران که از سوی اتحادیه اروپا برای شرکت در اجلاس مونیخ دعوت شده بود، با تشکر از دعوتنامه اتحادیه اروپا گفته که "طی صحبت هایی که اخیرا با وزیر امور خارجه آلمان داشتم به او گفتم که در دفعات بعد ما شرکت خواهیم کرد ولی این بار با توجه به مشغله کاری امکان حضور نداریم."

نحوه همکاری نمایندگان ویژه و وزیر خارجه

آقای صالحی به تازگی جایگزین منوچهر متکی وزیر پیشین امور خارجه شده است که روز دوشنبه ۲۲ آذر (۱۳ دسامبر) در حالی که در سفر سنگال به سر می برد، از سوی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور برکنار شد.

تحلیگران سیاسی بر این باورند که نحوه اجرای سیاست خارجی یکی مهمترین اختلاف های آقای احمدی نژاد و متکی بوده است. این اختلافات بعد از آنکه آقای احمدی نژاد اواخر مرداد چند نفر را به عنوان سفیر و نماینده ویژه برای برخی از نقاط جهان معرفی کرد، بیشتر شد. آقای متکی این اقدام را دخالت در وظایف وزارت امور خارجه و تشکیل ارگانهای موازی می دانست.

بعد از آن در پی انتقاد آیت الله خامنه ای رهبر ایران از "موازی کاری" در امور خارجی، آقای احمدی نژاد با صدور احکامی، حکم نمایندگان ویژه را "مشاورین رئیس جمهوری در امور خاورمیانه، آمریکای لاتین، دریای خزر، آسیا و افغانستان و آفریقا" تغییر داد.

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، به عنوان مشاور رئیس جمهور در امور خاورمیانه، حمید بقایی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، به سمت مشاور رئیس جمهور در امور آسیا، شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، به سمت مشاور رئیس جمهور در امور آفریقا، محمد عباسی، وزیر تعاون، به سمت مشاور رئیس جمهور در امور آمریکای لاتین، ابوالفضل ظهره وند به سمت مشاور رئیس جمهور در امور افغانستان و محمد مهدی آخوندزاده به سمت مشاور رئیس جمهور در امور دریای خزر منصوب شده اند.

آقای صالحی موازی کاری در سیاست خارجی را "نادرست" خوانده اما گفته که "در مواردی حق رئیس جمهور است که نمایندگان ویژه ای برای موارد خاص به کشورها اعزام کند."

به گفته وزیر خارجه ایران، هر اقدامی که از سوی نمایندگان ویژه صورت می گیرد برای پیشبرد اهداف وزارت خارجه است و این وزارتخانه "کاملا در جریان ماموریت نمایندگان ویژه است و با این موضوع مشکلی نداریم."

مطالب مرتبط